Başlık kafanızı karıştırmasın tahmin ettiğiniz şeyden bahsetmeyeceğim. Malumunuz dün Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu' na linç girişiminde bulunuldu. Fakat ben olaya siyasi bakmayacağım. (Bildiğiniz gibi tarafsız biriyim.) Başka noktaya dikkat çekmek istiyorum.  İstediğiniz insana istediğiniz şeyi yaptırmanın formülünü bu konuyla birlikte anlatacağım.  

•Aynısını Muharrem İnce' ye yapabilirler miydi ?

  Elbette bu tarz eylemleri başlatan ve halkı galeyana getiren orada bulunan provokatör kişiler olur genelde. Soru şu Chp Genel Başkanı Muharrem İnce olsaydı orada bulunan provokatörler halkı bu kadar galeyana getirebilirler miydi ?  Unutmayalım sosyolojik bir gerçektir:

 " Türk halkı gücü sever ve kibar insanı ezer ! "

   Elbette burada Kemal Kılıçdaroğlu' nu yermiyorum veya İnce çok iyi biridir demiyorum. Bilakis Kemal Kılıçdaroğlu, Binali Yıldırım ve Temel Karamollaoğlu gibi siyasetçilerin sayısının daha çok olmasını isterim. (Görüşlerini beğenmiyor olabilirsiniz fakat en azından üç isimde efendi insanlardır bağırıp çağırmazlar kolay kolay. ) Chp' nin malesef kendi tabanı bile " İnce gelsin " kafasındadır. Yani ülkemizin muhafazakarı ile seküleri arasında inanın bana fark yok kibar insan sevilmiyor. Olan sizin benim gibi tarafsız ya da arada kalmışlara oluyor.

     Yazının burasına kadar siyasi örnekler verdik şimdi gelelim tabana. Türkiye' de halkımız kibar insanı tabiri caizse "ezik" insan görür. Örneğin manava gidip selam verip "Rica etsem domatesin ezik olmayanından koyar mısınız ? " derseniz o esnaf sizi pek kaale almaz çürüğü koyar ya da " satmıyorum kardeşim " der, gönderir. İş hayatı için konuşmak gerekirse sizin üzerinize çok iş yığarlar. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

 " Peki ama Özgür Hoca ne yapalım ? Ayı gibi böğürelim mi ? Onlar gibi mi olalım ? " dediğinizi duyar gibiyim. Hayır buna gerek yok. Sadece iletişim konusunu öğrenmeye bakın, beden dilini öğrenin, sesinizi kontrol etmeyi öğrenin ve kişilik analizi öğrenin. Bu topraklarda yıllardır kullanılan bir teknik vardır ; " Adamına göre " teknik üretin. Ezilmiş bir insanla konuşurken kibar olun çok hoşuna gidecektir. Esnaftan alışveriş yaparken güçlü ve zengin bir intiba bırakın hakkımı yedirmem imajı takının. Tüm bunlar sosyoloji ve psikoloji bilimlerini yakinen takip etmekle olur.  Ya da tüm bunları boşverin beyin göçü yapın. Yazıda bahsettiğim şeyler ve ekonomi yüzünden beyin göçü yapmak zorunda kalan, Türkiye' de kalsalardı bu ülkeye çok katkıları olacak arkadaşlarım Cihan ve Altın' a adanmıştır. Keşke artık ülkecek adam olsak ! Sağlıcakla kalın...