UĞUR KIRALOĞLU: NEDEN YAPAMADINIZ SAYIN BAŞKAN?

Demokrat Parti (DP) Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğlu, bu sefer zehir zemberek konuştu. Mevcut Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri adaylığı sırasında; tamı tamına 70 proje vaadi verdiğini ancak söz verdiği bu projelerin yüzde 80’ini yapamadığını iddia eden Kıraloğlu, “Neden yapamadınız sayın başkan? Sizi, sözlerinizi yerine getirmekte engelleyen ne idi?” diye sordu.

UĞUR KIRALOĞLU: NEDEN YAPAMADINIZ SAYIN BAŞKAN?

Demokrat Parti (DP) Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğlu, bu sefer zehir zemberek konuştu. Mevcut Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri adaylığı sırasında; tamı tamına 70 proje vaadi verdiğini ancak söz verdiği bu projelerin yüzde 80’ini yapamadığını iddia eden Kıraloğlu, “Neden yapamadınız sayın başkan? Sizi, sözlerinizi yerine getirmekte engelleyen ne idi?” diye sordu.

Nurgül Yılmaz
Nurgül Yılmaz
19 Mart 2019 Salı 17:41
UĞUR KIRALOĞLU: NEDEN YAPAMADINIZ SAYIN BAŞKAN?
banner84

Demokrat Parti (DP) Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğlu ETV’nin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda; moderatörlüğünü Gazeteci Nurgül Yılmaz’ın yaptığı Seçim Masası Programına konuk oldu. Programda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini de anan Uğur Kıraloğlu, projelerinin bir kısmını anlattı. 5 Yılda Şehzadeler ilçesine yapılacağı vaat edilen, ancak yapılmayan projelerin, hayata geçirilmeme nedenlerini sorguladı.

SAYIN ÖMER FARUK ÇELİK’İN LİYAKATI YOK !

Programda konuşan Demokrat Parti Şehzadeler Belediye Başkan Adayı Uğur Kıraloğu, “Doğrusunu söylemek gerekirse Şehzadeler Belediye Başkanımız Sayın Ömer Faruk Çelik’in şahsını çok severim. Karakterini, nezaketini, güler yüzlülüğünü ve beyefendiliğini çok takdir ederim. Mütevazı ve kibar bir insandır. Kimseye tepeden bakmaz. Bu erdemleri bir belediye başkanının da olması gerekenler. Ancak bu erdemler bir belediye başkanının, yönetim sorumluluğunu aldığı ilçeyi yönetmesi için keşke yeterli olsa. Yeterli değil. Bir belediye başkanı eğer yönetmeye soyunmuşsa; liyakatı da, otoritesi de, kararlılığı da, verdiği sözlerde durma kabiliyeti de olması lazım. Ancak karakterini çok takdir ettiğim Sayın Ömer Faruk Çelik’te bu meziyetler yok. Kısacası Sayın Ömer Faruk Çelik’in Şehzadeleri yönetmeye liyakatı yok ! ” dedi.

“SÖZ VERDİĞİM BU HİZMETLERİ YAPAMAYACAKSAM ‘SÖZÜMÜN ERİ’ DEĞİLİMDİR”

Program süresinin yettiğince projelerinden bahseden Uğur Kıraloğlu, Şehzadeler İlçesine ekonomik ve sosyal refah getirecek hizmetler getireceğinin sözünü verdi. Seçim sürecinde söz vermenin, proje vaatleri sıralamanın çok kolay, ancak önemli olanın verilen sözlerin yerine getirilmesi olduğuna önemle dikkat çeken Uğur Kıraloğlu, “proje ekibimle birlikte hazırladığım, hizmet vaatlerimizde 40 proje sözü veriyorum. Eğer seçilirsem, Şehzadeler’e belediye başkanı olursam, bana verilen 5 yıllık görev süremde söz verdiğim bu hizmetleri yapamayacaksam ‘sözümün eri’ değilimdir. Ya yapabileceğiniz vaatler vereceksiniz, ya da yapamayacağınız hizmetlerin sözünü vermeyeceksiniz” dedi.

“HİZMET ÜRETEMİYORSANIZ ÇEKİLMENİZ LAZIM GELMEZ MİYDİ?”

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in 5 yılda halkın beklentisini karşılayacak hizmet üretememesine rağmen, yeniden aday olmasını doğru bulmadığını ifade eden Uğur Kıraloğlu, “bakın burada Sayın Ömer Faruk Çelik’in şahsına diyecek hiçbir şeyim, lafım yok. Diyecek olanı da ayıplarım. Kendisine çok saygı duyuyorum. Benim söylediğim şey Sayın Ömer Faruk Çelik İktidar Partisinin belediye başkanı olmasına rağmen, Şehzadeler Şehri Manisa’nın, Şehzadeler İlçesi’ne 5 yılda elle avuçla tutulacak; ‘büyük yatırım’ diyebileceğimiz hiçbir hizmeti getirememesi. Siz Ak Parti’nin, yani iktidar partisinin belediye başkanı idiniz… Bugüne kadar Şehzadeler İlçesi’ni abat etmeniz gerekirdi. Bütçe elinizin altında. Ak Parti zaten kendi belediyelerini ve medyasını besliyor. Hiç ‘hayır’ demiyor. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin görev alanlarını bizde biliyoruz. İlçe belediyeleri büyükşehir mevzuatına göre her hizmeti yapamıyor. Ama hizmet getireceği bir çok alanı ve yatırımı da es geçmemek, bir ilçe belediye başkanına yakışandır. Halkın beklentisi de bu yönde. Ama Sayın Ömer Faruk Çelik bu beklentileri karşılayamadı. Yapması gereken bu dönem aday olmamak, ve liyakatı olan başka bir adaya destek olmaktı. Ancak öyle yapmadı, aday oldu. Ben belediye başkanlığı liyakatı olmayan birinin, yeniden ‘beni seçin’ talebiyle sandığa gitmesine karşıyım. Hizmet üretemiyorsanız çekilmeniz lazım gelmez miydi?” dedi.

YERİNE GETİREMEDİĞİM SÖZLERDEN SONRA HALKA ‘BENİ SEÇİN’ DEMEYE UTANIRIM

Uğur Kıraloğlu Bir belediye başkanının yerine getiremediği sözlerden sonra artık çekilmesi gerektiği görüşünü savunarak, “Bakın buradan söz veriyorum. Eğer seçilirsem ve 5 yıllık belediye başkanlığı dönemimi bitirdiğimde, şehzadeler için verdiğim ekonomik ve sosyal huzur refahını yerine getiremezsem, ikinci dönem için aday olmayacağım. Çünkü; yapamadığım, yerine getiremediğim sözlerden sonra, altından kalkamadığım bu büyük sorumluluk için, yeniden halka ‘beni seçin’ demeye utanırım. Biz atalarımızdan, büyüklerimizden bunu öğrendik. Ya başladığınız işi olması gerektiği gibi, vaat ettiğiniz gibi bitireceksiniz, ya da o işi yapmaya bir daha yeltenmeyeceksiniz. Söz verdiğiniz projeleri icraata geçiremiyorsanız, hakkından gelemiyorsanız, belediye başkanlığı makamı gibi önemli bir sorumluluğu yeniden üstlenmeye yeltenmemeniz lazım gelmez mi? Artık çekilmeniz, aday olmamanız lazım gelmez mi? Bu halkı yeni bir dönem için daha oyalamaktan vazgeçmeniz lazım gelmez mi? Düzgün karakteriniz ve çok takdir ettiğim beyefendiliğinize bu davranış yakışmaz mı? İşi ehline vermeniz gerekmez mi?” ifadelerine yer verdi.

“VİZYONU KIT İNSANLAR”

Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tunceli'nin Ovacık İlçesi Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun başarılarını örnek göstererek konuşan Uğur Kıraloğlu; “Eskişehir; şu andaki belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen’den önce köy gibi idi. Kimse gitmezdi. Ama Yılmaz Büyükerşen Eskişehir’i sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıttı. Dünyaya açtı. Başka önemli bir örnek Tunceli'nin Ovacık İlçesi Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu. Tunceli'nin Ovacık İlçesi, Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) kazandığı tek belediye… Köyleriyle birlikte nüfusu 6 bini bulan ilçeyi, 4 yıldır Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu yönetiyor. Maçoğlu, uyguladığı projelerle Türkiye'de en çok dikkat çeken belediye başkanları arasında. Makam aracı yok, maaşı işçiden az. Ama belediye başkanlığı yaptığı ilçeyi; o inanılmaz liyakatı ve yönetim gücüyle öyle abat etti, öyle kalkındırdı ki her yıl yaklaşık 100 bin kişi Ovacık'ı ziyaret ediyor. Döviz bırakıyor, sıcak para bırakıyor. Herkes kazanıyor. Ve Türkiye Ovacık belediye başkanını konuşuyor. Ama dönün bakım bizim Manisa’ya; büyükşehir olmuş ama hala kalkınamamış. Büyükşehir olan bir il, böyle mi olmalı? Bizim belediye başkanlarımız Ovacık ilçe belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu kadar bile olamadılar. Vizyonu kıt insanlar işte” diye konuştu.

“NEDEN YAPAMADINIZ SAYIN BAŞKAN?”

Uğur Kıraloğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in söz verip yerine getiremediği bazı projeleri sıralayarak, “Şehzadeler Belediye Başkanı Sayın Ömer Faruk Çelik, 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri adaylığında tamı tamına 70 projeyi vatandaşların huzuruna sundu. Ama bu projelerin yüzde 80’ini yapamadı. Teleferik Projesi dediniz, yapamadınız. Şehzadeler Hayvanat Bahçesi dediniz, yapamadınız. Uydu Kentler, TOKİ Konutları dediniz, yapamadınız. Katlı ve Akıllı Otoparklar dediniz yapamadınız. Büyükşehir yaptı, onlarda bom boş öylece duruyor. Şehirdeki sağlı sollu parklanma da vatandaşı, esnafı çileden çıkarıyor. Üst Geçitler dediniz, yapamadınız. Şehzadeler Vakıf Projesi dediniz, yapamadınız. Manisa Kalesi dediniz, yapamadınız. Mevlevihane Projesi dediniz yapamadınız. Çaybaşı Deresi Eski Değirmen Projesi dediniz, yapamadınız. Tarih Yolu Projesi dediniz, yapamadınız. Osmanlı Kültür Havzası Projesi dediniz, yapamadınız. Doğal Yaşam ve Atlı Terapi Merkezi dediniz, yapamadınız. Tıbbi ve Aromatik Bitki Endüstrisi Projesi dediniz, yapamadınız. Manisa Lalesi dediniz, yapamadınız. Kültür Sanat ve Bilim Köyü dediniz, yapamadınız. Kapalı Pazar Yerleri Projesi dediniz, yapımı devam ediyormuş. Hani nerede devam ediyor? Bu kapalı Pazar yerini altından mi yapıyorsunuz ki, 5 yılda bitemedi. Doğru söyleyin, onu da yapamadınız. Neden yapamadınız sayın başkan? Belki yaptığınız ama gözümüzden kaçan, yanlış bilgiye sahip olduğum, bu saydıklarım arasında yapabildiğiniz projeler vardır. Ama inanın ben de, halkta bilmiyoruz. Hadi ben takip edemediğimden bilmiyorum diyelim. Peki yapılan, bitirilen projeden yararlanan halk da bilmez mi o hizmeti? Neden şikayet ediyor bu halk? Neden ‘5 yılda hiçbir şey yapmadılar, artık onlara oy yok’ diye şikayet ediyor? ” diye sordu.

“ÖMER FARUK ÇELİK ŞEHZADALER’İN BELEDİYE BAŞKANLIĞINI YAPAMIYOR”

Survivor yarışmacılarından örnek vererek, Ömer Faruk Çelik’in söz verdiği projeleri yapamadığına dikkat çeken Uğur Kıraloğlu, “Hani Surviovor’da Acun’un yarışmacıları bir oyunu gerektiği gibi yapamadığında, diğer yarışmacılar bağırıyor ya; ‘yapamıyooo, yapamıyoooo, yapamıyooo’ diye. Şimdi Sayın Ömer Faruk Çelik içinde, aynı kelimeyi kullanmamız çok ta ayıp kaçmayacak. Sayın Ömer Faruk Çelik Şehzadaler’in Belediye Başkanlığını yapamıyor” ifadelerine yer verdi.

“SİZİ VAATLERİNİZİ YAPMAKTA ENGELLEYEN ETKENLER, ŞAHISLAR, KURUMLAR KİMLER?”

Uğur Kıraloğu, “Şehzadeler Yaşam Köyü, Minia Şehzadeler Projesi, Sultan Camii’nde Mesir Projesi, Merkezefendi Doğal Tıp Merkezi, Soğuk Hava Depoları projelerinin yapımı devam ediyormuş. Nerede devam ediyor? Ne zaman bitirilecek? Niye bu zamana kadar bitirilemedi lütfen çıkıp açıklayınız. Halkta bilsin. Hatta burada aynı canlı yayında bir araya gelelim güz yüze, siz açıklayın, bizde öğrenelim. Haklılık payınız varsa susalım, kaderimize razı olalım. Sizi söz verdiğiniz bu projeleri tamamlayıp hizmete açmakta engelleyen etkenler neler, kimler veya hangi kurumlardır? Açıklayın. Vallahi de, billahi de; hizmet bekleyen halktan bir birey olarak sizin arkanızda durur, destekleriz. Bunu samimiyetimle söylüyor ve söz veriyorum. Benim kazanmak gibi bir derdim yok. Kazanırız, kazanmayız… Onu Allah ve halk bilir. Çıkan sonuca eyvallah der, haddimizi, yerimizi bilir, hayatımıza bir sanayici olarak üretmek için devam ederiz. Çünkü biz üreticiyiz, hazırcı değiliz. Ama ben bir Manisalı olarak, Manisalının çocuğu olarak bu şehrin hak ettiği hizmetleri alamamasına çok üzülüyor ve aslına bakarsanız çok ta sinirleniyorum. Çünkü Manisa ve Manisalı bu dar sosyal yaşantıyı, bu ekonomik çöküntüyü ve her şeyin dışardan ihraç edilmesini veya satın alınmasını hak etmiyor” dedi.

“MANİSA’NIN BİR MEYDANI YOK, NEDEN YAPMADINIZ?”

Sayın Ömer Faruk Çelik’in proje kitapçığına ‘yaptım’ diye koyduğu proje resimlerine ben proje demem. Bunlar; belediyelerin zaten yapması gereken, küçük, sosyal projeler. Bunların adının bile geçmesine gerek yok. Sayın Çelik; Çay, çorba, içecek, şerbet, helva dağıtmış. Dünya kadar bütçe harcamış. Sayın Çelik bunlara proje diyor. Bu kadar parayı çay-çorba dağıtmaya harcayacağınıza yapın bir istihdam atağı, işsizlikten kıvranan Manisalılara can simidi olun. Veya Manisa’nın bir meydanı yok, meydanı. Neden yapmadınız? Şehirleri ayakta tutan, yerli ve yabancı turisti çeken, esnafa sıcak para akışını sağlayan meydanlarıdır. İzmir Konak Meydanı, Bornova Meydanı gibi yerleri düşünün. Bir günde milyonlarca insan sirkülasyonu oluyor bu meydanlara. Bizim Manisa’da bir meydanımız, bir sosyal buluşma alanımız bile yok. Bir avuç içi kadar Manolya Meydanı ve hükümet konağı önünü meydan mı sanıyorsunuz? Meydanları cazibe merkezi haline getiren etkenler, etrafındaki işletmeler, sosyal alanlardır. Ama Manisa’da bu önemli konu bile düşünülmemiş. 40 adet projemiz var. İsteyen Manolya Meydanı’ndaki standımıza gelip proje kitapçığımızı alıp, inceleyebilir. Keşke vaktimiz olsa da burada hepsini anlatabilsek. Ama bir saatlik programda ancak 2-3 proje anlatabiliyorsunuz. Adaylar özgün, Manisalı için faydalı, bu şehrin kalkındıracak, ama gerçekten yapabilecekleri vaatlerle vatandaşın karşısına çıkmalı. Sırf broşür doldurmak, ‘dostlar alışverişte görsün’ mantığı ile aklına her gelen fikri; proje diye açıklamak hem ayıp, hem sonradan adayı zor durumda bıraktırır. Eğer Türk kültüründe ‘söz senetse’ biz buna göre seçim vaadi veririz, taahhüt ederiz. Yapamayacağımızın işin sözünü vermeyiz” diye konuştu.

“HER ADAY KENDİ ÖZGÜN PROJELERİNİ AÇIKLASIN”

Millet İttifakının Adayı ayın İsa Özdemir’de bizim 20 gün önce yaptığımız açıklamaları, kendi açıklaması gibi kamuoyuna duyuruyor. Biz 20 gün önce; Çay -Çorba, şerbet, helva, bebek bohçası dağıtmakla, çiçek-böcekle Belediyecilik olmaz” dedik. Sayın İsa Özdemir 20 gün sonra aynı şeyi söylüyor. Hiç etik bulmuyorum, bu tür davranışları. Her aday kendi özgün projelerini açıklasın. Biz seçilemezsek, zaten seçilen belediye başkan adayı kim olursa zaten, başımızla gözümüzle seçilene destek olacağız. Bu adabı biliriz ve Manisalının menfaati için ne gerekiyorsa yaparız. İster Sayın Ömer Faruk Çelik olsun, ister sayın İsa Özdemir olsun. Kim seçilirse bizden destek istemeleri halinde, hazırız. Halk teveccüh ederse bizi seçerse, elbette çok memnun oluruz. Ama seçilemezsek de Manisa sevdamız bitmez. Seçilenin yanında oluruz” dedi.

Son Güncelleme: 19.03.2019 21:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
salim 2019-03-19 22:47:59

ağzına sağlık yerden göğe kadar haklısın başkanım