AĞAÇ DOKTORU, MANİSA BÜYÜKŞEHİR ADAY ADAYI

‘Ağaç Doktoru’ lakabıyla bilinen ve geliştirdiği malzeme ile ağaçlardaki kanser hastalığını bitiren; Sosyal medya fenomeni, malzeme uzmanı ve Makine Mühendisi Savaş Çelebi Ak Parti’den Manisa Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı. Looks Otel’de düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, gazetecilere projelerinin bir kısmından bahseden Çelebi, iddialı konuştu.

AĞAÇ DOKTORU, MANİSA BÜYÜKŞEHİR ADAY ADAYI

‘Ağaç Doktoru’ lakabıyla bilinen ve geliştirdiği malzeme ile ağaçlardaki kanser hastalığını bitiren; Sosyal medya fenomeni, malzeme uzmanı ve Makine Mühendisi Savaş Çelebi Ak Parti’den Manisa Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı. Looks Otel’de düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında, gazetecilere projelerinin bir kısmından bahseden Çelebi, iddialı konuştu.

10 Kasım 2018 Cumartesi 06:44
banner84

Nurgül Yılmaz

Uzmanları tarafından çözümü mümkün olmadığı görüşü savunulan ve Türkiye genelinde kanser hastalığından dolayı kuruduğu için kesilmesine karar verilen, milyonlarca ağaçtaki kanser hastalığını geçtiğimiz yıllarda geliştirdiği malzeme ile tarihe gömen; Sosyal medya fenomeni, malzeme uzmanı ve Makine Mühendisi Savaş Çelebi bu sefer daha iddialı bir haberle gazetecilerin karşına çıktı. 'Ağaç doktoru' lakaplı Savaş Çelebi düzenlediği basın toplantısı ile, AK Parti’den Manisa Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını açıkladı. Basın toplantısında 35 dakikalık bir konuşma yapan Savaş çelebi iddialı konuştu. Aday gösterilmesi ve seçilmesi halinde Manisa’ya yeni bir vizyon kazandıracağı görüşünü savunan Savaş Çelebi; tarımdan eğitime, spordan ulaşım sorunlarına, kente marka değeri kazandırılmasından Manisa’nın ticaretinin arttırılmasına kadar uzanan dikkat çekici projelerinden bahsetti.

HEM SOSYAL MEDYA FENOMENİ, HEM İŞADAMI, HEM DE TARIM KONUSUNDA BİLİRKİŞİ

8 Kasım 2016 tarihi itibariyle Ak Parti’den Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu duyuran Ağaç Doktoru Savaş Çelebi; “Manisa’mıza hayırlı uğurlu olsun. Ben kimim? Biraz kısaca bundan bahsedeyim. Aksaray Doğumluyum. 41 yaşındayım. Makine mühendisiyim. Hayatımın 20 yılında, demir yolu işleri ile uğraştım. Demiryollarında; yol yapımı, elektrik işleri, sinyalizasyon işlerini yaptım. Demiryollarının; bilişim, lokomotif ve vagon bakımı gibi tüm birimlerinde çalıştım. Demir yolu konusunda bakımlarında uzman bir mühendisim. Geri kalan 10 yıldır da tarım işleri ile uğraşıyorum. Kendi ürettiğimiz ürünleri Türkiye ve Dünya’ya satıyoruz. Allaha şükür Türkiye’de parmakla gösterilen firmalarından birisiyiz” dedi.

“ÖMRÜMÜN YARISINI ÇİFTÇİLERE ADADIM”

“Bizim işimiz vatandaşımız ve çiftçimiz için çalışmak” diyen Savaş Çelebi, “Onların daha verimli üretim yapabilmeleri, kazanmaları, zarar etmemeleri ve doğru tarım uygulamaları ile tarımın geliştirilmesine ön ayak olabilmek. Onları doğru yönlendirebilmek. Ömrümün yarısını çiftçilere, arge çalışmalarını öğrenmeye ve çiftçimize bu bilgileri vermeye adadım” görüşlerine yer verdi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ OMUZLARIMA AĞIR BİR SORUMLULUK YÜKLEDİ”

Belediye Başkan Aday adaylığı fikrinin çiftçi dostlarından çıktığını anlatan Savaş Çelebi, “İşimiz ve tasamız çiftçinin doğru işler yapması olunca, çiftçiyi çok iyi tanır olduk. Onların beklentilerini çok iyi bilir olduk. Onlarda bizi tanıdılar, güvendiler ve omuzlarımıza ağır bir sorumluluk yüklediler. Çiftçi ve vatandaş bizim başımızın tacı. Onlarında ifadesine göre, bizde onların baş tacı olmuşuz” diye konuştu

‘SOSYAL MEDYAYI BİR OKUL GİBİ, BİR DERSLİK GİBİ KULLANIYORUZ’

Savaş Çelebi kısa sürede tanınmasının nedenlerini açıklayarak devam ettiği konuşmasında, “Biz Türkiye’de neden bu kadar kısa sürede tanındık? Belki bunu merak edenler vardır, açıklayayım. Bütün tarım firmalarının bir çoğuna sponsor bir firmayız. Bu uzun yıllar böyle devam etti. Kendi, reklam firmam var. Sürekli teknolojiyi takip ediyor ve teknolojinin tüm imkanlarından yararlanıyoruz. Sürekli youtube ve ekranlardayız. Sosyal medyayı mümkün olduğunca verimli kullanıyorum. Sosyal medya fenomeniyim. Ancak bu fenomenliği; çocuklara, gençlere abuk-sabuk şeyler öğreten sosyal medya fenomenleri ile karıştırmayın. Biz sosyal medyayı bir okul gibi, bir derslik gibi kullanıyoruz. Hemen hemen 10 yıldır, sosyal medyayı anlattığımız konular ve eğitimlerle en doğru kullanan sosyal medya fenomeni olarak biliniyoruz. Son 10 yıldır verdiğimiz bilgilerle ve anlattığımız iyi tarım uygulamaları ile bu ülkenin tarımsal üretimini yüzde 5 arttırmış insanlarız. Bundan sonrada daha fazlasını çiftçimize ve vatandaşımıza sunmaya çalışacağız. Sadece sosyal medya da değil, bu gün hatırı sayılır tüm tarım kanallarında, hemen her gün yayın yaparak, verimin attırılması ve çiftçiyi doğru yönlendirmeye çalışıyoruz. Onlarda bizden öğrendiklerini tarlalarında, tarım arazilerinde, ağaçlarında ve yaptıkları tarımsal faaliyetlerini devam ettiriyorlar. Verdiğimiz bilgi ve yayınlarla bir çiftçiyi zarar etmekten kurtarabiliyorsak, faydalı bir iş yapmış sayarız kendimizi” bilgisini verdi.

‘DOSTLARIMIZ GÖNÜLLÜ OLARAK KAPI KAPI GEZEREK ÇALIŞIYORLAR’

Çiftçi dostlarının ve ailelerinin kendisini evlerinin bir bireyi gbi gördüklerini ve çok samimi davrandıklarını hatırlatan Çelebi, “bizi kendi evlerinden, ailelerinden biri olarak gördüler. Manisa Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığını da zaten çiftçilerden gelen talep üzerine düşündüm ve karar verdim. Çiftçilerimizden gerçekten bu konuda çok ciddi bir talep geldi. Başka sevgili ağabeylerimizde büyükşehir belediye başkanlığına aday adayı olduklarını açıkladılar. Ancak benim bu kadar öne çıkma nedenim, sevenlerimizin gönüllü olarak, canla başla çalışması. Ben şu an henüz bir ekip kurmadım. Beni seven ve unutmayan dostlarımızı kendileri gönüllü olarak kapı kapı gezerek çalışıyorlar. Doğaldır ki gönüllü çalışan bu arkadaşlarımız ve dostlarımız sayesinde epey bir yol aldık” dedi.

‘ÇÖZEN, ÇÖZÜM ÜRETEN BİR KARAKTERİMİZ VE GÜLER YÜZÜMÜZ VAR’

Daha önceden partisinden İzmir Milletvekili aday adayı olduğunu dile getiren Çelebi, “Ben daha önceden bir kere İzmir Milletvekili aday adayı oldum. Geçtiğimiz seçimlerde de Manisa’dan aday adayı oldum. Bugüne kadar adaylık süreci olamadı. Bugüne kadar insanlar bizi neden çok sevdi? Çünkü çözen, çözüm üreten bir karakterimiz ve güler yüzümüz vardır. Çözüm üretmeyi ve güler yüzü bir araya getirdiğinizde herkes sizi seviyor, herkes sizi kucaklıyor, bütün kapılar size açılıyor. Dolayısıyla bizi hem eski çalıştığımız yerlerde, hem de günümüzde olumsuz süreç ve olayları çözen, sonuçlandıran, güler yüzlü ve güvenilir bir yüz olarak bilirler. Bu karakterimizde bu güne bize her kapıyı açmıştır” görüşlerine yer verdi.

‘ULAŞIM MANİSA’NIN ÖNCELİKLİ ÇÖZÜM GETİRİLMESİ GEREKEN SORUNU’

Aday adayı olma ve Büyükşehir Belediye Başkanlığına karar vermesinin ana nedenini, Manisa’nın yıllardır çözülemeyen ulaşım problemine bağlayan Savaş Çelebi; “elbette başka projelerimiz ve başka nedenleri de var aday adaylığımızın, ancak en önemlisi Manisa’nın şehri kasıp kavuran ulaşım problemi. Manisa’nın en önemli kronik sorunu ulaşımdır. Müdahale edilmezse daha büyük sorunlara neden olacaktır. Ticaretimizi, hayatımızı, sağlığımızı, vaktimizi verimli kullanabilmemizi, sinirlerimizi etkiliyor. Bu kadar yeşil ve tabiat harikası bir şehirde, bu kadar keşmekeş bir trafik, karışıklık, ulaşım problemi doğru ve katlanır gibi değil. Ve her nedense yıllardır da bu soruna hiçbir çözüm bulunamadı. Gelen her belediye başkanı geçici çözümlerle görev süresi, tüketti. Bir tanesi kalıcı bir çözüm bulmadı, uygulayamadı. Bu kadar karışık ve problemli bir ulaşım sorunun tek çözümü raylı sistemelerdir. Bunu dünyada böyle uyguluyor. Raylı sistemleri kullanmadan başarılı olma, şehri rahatlatma şansımız yok” bilgisini verdi.

‘RAYLI SİSTEM TAŞIMACILIĞIN FABRİKASYONUDUR’

Savaş Çelebi; “‘Nüfusu 1 Milyonun altında olan şehirlerde metro pahalıdır, tramvay pahalıdır…’ söylemleri yanlış. Yok böyle bir şey. Dünya’da 10 bin, 20 bin nüfuslu yerlerde bile, raylı sistemler vardır. Ve sistematik olarak tıkır tıkır işliyor. Hiç bir belediye de zarar etmiyor. Ancak yapımı elbette kolay değildir. Yapımı biraz pahalıya mal olur, ancak kullanmaya başlanıldığında en ekonomik taşıma sistemidir. Yatırımı başlangıçta bir kere yapacaksınız, uzun yıllar ekonomik olarak kullanacaksınız. Raylı sistem taşımacılığın fabrikasyonudur. En ekonomik, ek güvenli ve en hızlı, en konforlu ulaşım yoludur, raylı sistem.”

DEMİRYOLU MÜHENDİSİ

Demiryolu mühendisi olmasının bir avantaj olduğuna vurgu yapan Savaş Çelebi, “Manisa’da acilen raylı sitem çalışmaları başlamak zorundadır. Ancak bu sistem Manisa’ya getirilecekse bu işin başında; işe hakim, bu işleri bilen, sektörün çarkının nasıl döndüğünü bilen tecrübeli bir belediye başkanın olması önemlidir. Manisa’nın en önemli sorunun ulaşım olması ve benim bir demiryolu mühendisi olmam, bu önemli proje için tam anlamıyla oturuyor” dedi.

‘ADAMA GÖRE İŞ DEĞİL, İŞE GÖRE ADAM’

Savaş Çelebi Kamunun bütçesinin çarçur edildiğine dikkat çekerek, “Türkiye’de yıllardan alışıla gelmiş bir durum var. ‘İşe göre adam değil, adam göre iş’ ayarlanır. Kamunun bütçesi de çarçur olur gider. Yazık bu paralara. Halkın parasını öyle gereksiz işler ve bütçeler için çarçur edemezsiniz. Bu kul hakkına girer. Biz ‘adama göre iş değil, işe göre adam’ statüsünde donanımlı bir mühendisiz. Bu proje için gerekli olan ekibi de böyle donanımlı, işini iyi bilen kişilerden seçeceğiz” diye konuştu.

‘BÜYÜKŞEHİR KANUNU ÜRETİCİYE BİZ ANLATTIK’

Sahayı ve Türkiye’yi gezdiğine vurgu yapan Savaş Çelebi, “Gezdiğimiz, ziyaret ve inceleme yaptığımız her yerde çiftçilerin büyükşehir kanunu bilmediğini öğrendik. Büyükşehir kanunu kırsala, köylüye, çiftçiye anlatamadılar. Sayemizde büyükşehir kanununu o kadar iyi anladılar, kendileri, köyleri, tarım arazileri ve ekmek kapıları için ne kadar önemli olduğunu o kadar iyi çözdüler ki; şimdi Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamında kendilerinden birinin, çiftçinin, üreticinin derdini bilen, halinden anlayan birinin oturmasını ve kendileri için icraat yapması beklentisi içindeler. Büyükşehir kanunu üreticiye biz anlattık” ifadelerine yer verdi.

BEN ÜRETİCİNİN İSTEDİĞİ ADAY ADAYIYIM

Aday adalığını çiftçi kesiminin çok istediğini ifade eden Savaş Çelebi, “Köylülerimiz aday çıkartma becerisi olan insanlardır. Mesela eğer bir köyde veya mahallede muhtarlık seçimi olacaksa, o muhtarı köylü tespit eder, önüne katar ve ‘sen bu köye muhtar olacaksın. Adayımız sensin. Çalış, kazan ve muhtar ol. Her koşulda arkandayız’ der. Şimdi günümüz üreticisi ve çiftçisi; büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının da, kendi hallerinden anlayan birin olmasını istiyorlar. Çiftçimiz şu an bu arayışın içine girmiştir. Büyükşehir Belediyesi’nin kendi mahalleleri ve köyleri için çok önemli olduğunu anlayan çiftçilerimiz bize bir taleple geldiler. Çünkü ben yıllardır onların içindeyim. Onlarla beraber budama yaptık, ekin ektik, fidan diktik, sünnet yaptık, düğün yaptık, azık paylaştık, donla, süneyle mücadele ettik, birlikte sera yaptık, birlikte hasat ettik. Beni çok iyi tanıdıkları için de, beni bu göreve onlar layık gördüler. Bu görev için O’nlar beni cesaretlendirdiler, karar vermemi hızlandırdılar. Şu an; üreticinin, çiftçinin, köylünün büyükşehir belediye başkan aday adayı benim. Ben üreticinin istediği aday adayıyım. Dolayısıyla çok ciddi bir destek alıyorum. Bu seçimin sonucunu özellikle Manisa’da çiftçilerimiz belirleyecek” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİ KENDİ DERDİNDEN ANLAYAN BİR BAŞKAN İSTİYOR’

Çiftçilerin kendisine gönüllü olarak ve severek destek verdiklerine dikkat çeken Çelebi, “çiftçi dostlarımızla aramızda o kadar büyük bir sevgi ve güven bağı oluştu ki; aday gösterilmemiz ve seçilmemiz halinde; hayata geçireceğimiz projelerimizi ve yapacağımız yatırımları anlatmaya gittiğimizde bana, “abi burayı bırak bize, biz buralara ve çevre köylere yapacaklarınızdan bahseder, sizi biz anlatırız. Siz başka köylere ve arazilere gidin, projelerinizi oradakilere anlatın, burada vakit öldürmeyin, vaktiniz kısa’ diyorlar. Bu çok ciddi bir demokrasi örneği ve doğal destektir. Ben onlardan hiç ‘benim için çalışın’ talebinde bulunmadım. Böyle bir hakkımda yok zaten. Ancak çiftçi, üreticinin beli o kadar büküldü ki; kendi derdinden anlayan, onlar gibi düşünen bir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı istiyor. Onların bu beklentisini şu şartlarda karşılayabilecek tek aday adayının ise ‘ben’ olduğumu düşünüyorlar. Aday çıkartma ve tanıtma noktasında bana verdikleri doğal destek için çiftçilerimize ve üreticilerimize çok teşekkür ediyorum, sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum” dedi.

‘TOPLUMUN HER KESİMİNDEN OY ALABİLECEĞİMİ RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM’

Savaş Çelebi, “Ben resmi aday adaylığımı açıklamamı bugün yapıyorum. Bir ay öncesin de sosyal medyadan ve dostlarımız arasında duyurmuştuk. Elbette başka partilerden ve kendi partimizden benden önce aday adaylığını duyuran, hatta bir seneden veya iki seneden beri çalışma yapan ağabeylerimiz var. Ancak yaptığımız araştırmalarda her parti tabanından, her toplum kesiminden ve her yaş grubundan oy alabileceğimi, destek aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim” iddiasını yineledi.

AĞACIN PARTİSİ OLMAZ

“‘Bana sadece AK Partililer oy veriyor, bana sadece MHP’liler oy veriyor’ diyemem. Bana her kesim oy verecek. Çünkü ağacın partisi olmaz. İşin-aşın partisi olmaz” diyen Savaş Çelebi, “İnsanlar kendi işlerine ve aşlarına bir değer katacağımızı gördüğü için; Allaha şükür; 7’sinden, 77’sine kadar her kesimden oy alabileceğimizi sevinerek tespit ettik. Şehir dışından da destek alıyorum. Türkiye’nin tanıdığı bir sima ve isimiz. Beni seven, tanıyan ve güvenen dostlarımız kendi dostlarına sürekli olarak beni anlatıyor, tavsiye ediyor, çalışılması ve destek olunması konusunda şiddetle uyarıyor. Süreç bu hali alınca; partimizin bizi aday göstermesi halinde hem partimizin, hem de Manisalının kazanacağını söyleyebilirim. Çünkü sadece Manisa’da Ak Partililerin oylarına değil, diğer parti mensuplarının oylarına da talibim” görüşlerine yer verdi.

‘BENİM ÜNLÜ OLMAYA İHTİYACIM YOK, ZATEN ÜNLÜYÜM’

Nasıl bir belediye başkanı olacağını da anlatan Savaş Çelebi, “Sohbet ettiğimiz vatandaşlar bana hep şunu soruyorlar. ‘Adaylar seçim çalışmalarında sürekli halkın içindeler, oy istiyorlar ama belediye başkanı olduktan sonra halkın içinden kopuyor. Halka uzaklaşıyor. Şımarıyor, kibirleniyor. Sizde böyle mi olacaksınız?’ Bende diyorum ki; “benim ünlü olmaya ihtiyacım yok. Yıllar önce reklam işini bitirdik. Zaten ünlüyüm. Türkiye’nin her tarafında biz gönüllere girmeyi başardık. Yılda; 1.500-2.000 arası köy geziyorum. Köylülerimiz ve toplumun her kesimi ile sıcak bir şekilde kol kola, gönül gönüleyiz. Beni ailelerinden görürler. Bir reklam amacı ile aday adayı olmuyorum. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı olmak için, aday adayı oldum” dedi.

‘BİR RÜZGAR YAKALADIK’

Ağaç Doktoru Savaş Çelebi, “Şu bir gerçek ki; Manisa’da bir heyecan yarattım. Özellikle kendi partimin tabanından Allaha şükür, olumsuz bir tepki almadım. Çok iyi ve güzel oldu. Bir rüzgar yakaladık. Şu an itibari ile bir enerji yakaladık. Bu rüzgarın sevenlerimizi, çok mutlu ettiğini görüyorum” ifadelerine yer verdi.

‘ŞEHRİN ÖNÜMÜZDEKİ 200 YILLIK GELECEĞİNİN PLANLANMASI GEREK’

Halkın Büyükşehir Belediye Başkanından beklentilerini de anlatan Savaş Çelebi, “Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmak için tüm bu saydıklarım yeterli mi? Elbette değil. Bu konuyu bireysel olarak düşünüp, sadece ‘vatandaş beni seçer’ umuduyla aday adayı olur muydum? Bu çok ciddi ve büyük sorumluluk isteyen bir görev. İnsanların işi ile-aşı ile oynuyorsunuz, şehrin bütününe hizmet etmek sorumluluğunuz var. Her konuyu bilmek, her işe hakim olmak, hata yapmamak, doğru projeler, doğru yatırımlar, doğru hamleler yapmak, doğru kararlar almak zorundasınız. Çünkü bir şehri yönetmeye talip oluyorsunuz. Bu halk sizden hizmet bekleyecek, verdiğiniz sözleri yerine getirmenizi isteyecek, bugüne kadar yapılmayanları isteyecek, projelerde yerel özgünlük ve şehre uyum isteyecek, şehrin önümüzdeki 200 yıllık geleceğinin planlanması için doğru yatırımlar isteyecek, şeffaflık, dürüstlük, ahlak isteyecek… Kısacası çok ciddi bir sorumluluk bu. Çocuk oyuncağı değil. Bu işin şakası yok. Bu sorumluluğun altından kalkabilir miyim ve bu donanım bende var mı? Evet kalkabilirim ve bu halkın beklentisini karşılayacak donanımım var. Her şeyden önce dürüstüm ve aday gösterilir seçilirsem, halkın omuzlarıma yüklediği bu sorumluluğu alınımın akıyla, tüm şeffaflığımla yerine getirmeye hazırım” diye konuştu.

“BİZ BURAYA BELEDİYE BAŞKANCILIĞI OYNAMAYA GELMEDİK”

Savaş Çelebi, “Başka bir konu ise aday olursak, kazanabilecek miyiz? Biz buraya belediye başkancılığı oynamaya gelmedik. Acaba kazabilecek miyiz? Kazanamayacak mıyız? Ben hayatım boyunca kazanamayacağım bir konu veya hedef için hiçbir zaman yola çıkmadım. Bütün araştırmalarımı, incelemelerimi yaptım. Partimin beni aday göstermesi halinde, Manisalının beni seçebileğini tespit ettim. Bu tespitimi bütün dostlarıma net bir şekilde söyleyebilirim” ifadelerine yer verdi.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A GÜVENİYORUM’

Aday gösterilip gösterilmeyeceği konusuna değinen Savaş Çelebi, “Diğer bir konu ise; ‘evet çok güzel, vatandaş bizi seviyor, seçiyor da… Partimiz bizi seçiyor mu? Bu sorunun cevabı; Ak Partimizin takdiridir. Ancak ben Cumhurbaşkanımızı, liderimizi, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı çok yakinen tanırım. Ne konuştuğunda, ne anlamam gerektiğini çok iyi bilirim. Son 6-7 aydır, genel seçimlerden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle aday kriterleri konusunda vurguladığı; dinamik, çalışkan, mesleğinin erbabı, güler yüz, liyakat kriterleri tarifine uyduğum konusunda dostlarımın yorumları oldu. Onların bu yönlendirmeleri de beni bu kararı almaya itti. Dolayısıyla şu an itibari ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a güveniyorum. Çünkü bu kriterler konusuna bende çok önem veriyorum” diye konuştu.

SEÇİME 5 KALA; KÜSKÜNLERLE, KIRGINLARLA SIKINTI YAŞANABİLİR

Partisinin aday kriterlerini doğru bulduğunu ifade eden Çelebi, “Partimizin bu kriter meselesi çok iyi ve güzel oldu. Partilerin hepsi şu an aday topluyor. Ancak bakıyorsunuz bir standart, kriter yok. Aslında bu kötü bir şey. Neden? Örneğin bir abimiz; 4 dönem, 5 dönem milletvekilliği yapmış, genel başkan yardımcılığı yapmış, partimize çok değerli ciddi katkıları olmuş… Ellerine, kollarına beyinlerine sağlık. Dolayısıyla yine bir yerlerde kendilerini görmek isteyeceklerdir, istiyorlardır da… Ancak şimdi artık partimizin kriterleri var. Örneğin güler yüzlü olmak… Eee şimdi bakıyorsunuz ki; ağabeyimizin şimdiye kadar bir güler yüzlü fotoğrafı yok. Partimiz diyor ki; ‘bak kardeşim, senin güler yüzlü bir fotoğrafın yok. Kriterlere uymuyorsun.’ En azından küskün yaratmamak adına, kriterlerin baştan net bir şekilde ortaya koyulması da bana göre takdire şayan bir konudur. Çünkü seçime 5 kala; küskünlerle, kırgınlarla maalesef sıkıntı yaşanabilir hale gelinebilir. Bana göre kuralların belli olması çok doğru bir hamledirgörüşlerini savundu.

NASIL BİR BAŞKAN OLACAK?

Savaş Çelebi, “Kanayan bir yaraya karşı kayıtsız kalma şansımız asla yok. Bir yerden geçerken orada bir sorun var. ‘yaa salla git, kalsın, boşver…” düşüncesinde asla olmadım. O yüzden kronik hale gelen bütün sorun, sıkıntı ve problemlere aday gösterilmem ve seçilmem halinde acil olarak müdahale edilecektir” ifadelerine yer verdi.

‘KENDİMİZİ TEKNOLOJİ KONUSUNDA İYİ YETİŞTİRDİK’

Teknolojinin tüm imkanlarından yararlanacağını dile getiren Çelebi, “Ben bir mühendisim, tarım işleri ve sektörü uğraşıyorum. Lakabımız ‘Ağaç Doktoru…’ ama bugün bilişim konusunda bu kadar yetenekli olmasaydım, şu an bizi ne siz, ne de başkaları duyardı. Allaha şükür bilişimin bütün imkanlarını kullanıyorum. Teknolojimizi, veri tabanımızı, bilişim teknolojileri ile insanları yönetme konusunda, modern yönetim anlayışı konusunda yıllardır tecrübelerimiz çok yoğundur. Kendimizi teknoloji konusunda iyi yetiştirdik. Bu donanımları belediyede de hayata geçireceğiz” dedi.

‘VATANDAŞIN BİR ÇAĞRISINA BAKILMIYORSA, BELEDİYE ÇALIŞMIYOR DEMEKTİR’

Vatandaşın her derdine cevap verileceğini ve çözüm üretileceğine dikkat çeken Çelebi, “Aday gösterilmemiz ve seçilmemiz halinde online belediyeciliği hemen devreye sokacağız. ‘vatandaş; belediyeyi aradık, açmadı…” asla dememeli. Böyle bir konunun cümle içinde geçmesi bile yanlış. Bu durum söz konusu dahi olamaz. Eğer bugün kendi şirketlerimizde bir tane bile çağrının kaçırılmasına müsaade etmiyorsak, belediyemizde de vatandaşın bir çağrısına cevap verilmemesi, dönülmemesi veya çözüm bulunmaması demek, orası, yani belediye çalışmıyor demektir. Çalışanlarımızın daha güler yüzlü, daha sorumluluk sahibi, teknolojiyi de daha iyi kullanmak suretiyle gözden hiçbir şey kaçırılmayacak. Vatandaş mağdur edilmeyecek. Vatandaşın her derdine cevap verilecek, çözüm üretilecek. Hatta bir çok bilişim programı belediye bünyesine kazandırılacak ve online, anında vatandaşa hizmet sunulacak. Şu an akıllı telefon kullanmayan hemen hemen kimse kalmadı. Belki 70 yaşın üzerindeki vatandaşlarımızda akıllı telefon yoktur. Artık herkesin elinde akıllı telefonlar var. Dolayısı bu teknoloji nimetlerini kullanmamız lazım. Herkesin elinde küçük bilgisayaralar dediğimiz akıllı telefonlar varken, biz niye bu kadar zorlanıyoruz ki? Teknoloji almış başını gidiyor. Zaten bu bahsettiğim uygulamaları biz kendimiz üretiyor ve yapıyoruz” bilgisini verdi.

‘MANİSA’NIN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTECEK ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ’

Şehrin Marka değerini yükselteceğini hatırlatan Çelebi, “Ticaret çok önemli. Manisa şehir olarak marka olursa, ürettiğimiz her şey, ticareti geliştirir, şehrimizin marka değeri de yükselir. Burada siz basın mensuplarına büyük görevler düşüyor. Burada amaç sadece siyasi haberler yapmak olmamalı. Manisamız’ın, firmalarımızın tanıtımı, turizmimizin gelişmesi konusunda bir çok projemiz vardır. Bu projeleri siz basın mensupları ile hep beraber çalışacağız. Böylece sizlerin de daha fazla kazanç sağlamanız için katkı sağlayacağız. Daha keyifli ve verimli işler yapacağız. Hem siz basın mensupları, hem de Manisamız kazanacak” dedi.

‘MANİSA’YI FUARLAR ŞEHRİ YAPACAĞIZ’

Manisa’yı fuarlar şehri yapacağına vurgu yapan Çelebi, “Hayatımız fuarlarda geçti. Ticaret demek, fuar demek. Manisamızın fuarcılık kültürü anlamında çok ciddi eksikleri var. Elbette bu konuda Ticaret odamızla ortaklaşa projeler yapacağız ve Manisamızı fuarlar şehri haline getireceğiz. Fuar olmadan ticaret olmaz, yeni iş alanları olmaz, katma değer sağlanamaz. Fuarlar konusunda hiç iyi noktada değiliz. Yanlış olan şeyi de savunacak değiliz. Daha iyisini yapabilecek potansiyelimiz varsa, neden diğer şehirlerin gerisinde olalım?” dedi.

‘İŞ DÜNYASINA SAHİP ÇIKACAĞIZ, DESTEK OLACAĞIZ’

Savaş Çelebi İş dünyası ile ilgili projelerinden bahsettiği konuşmasında, “Sevgili çiftçilerimizin aday adayıyım, ancak iş dünyamız kesinlikle projelerimizin dışında kalmayacak. Ben bir makine mühendisiyim ve iş adamıyım. İş adamlarının sıkıntılarını, dertlerini, bu ülkede ticaret yapmanın hiç kolay olmadığını yakınen bilen biriyim. İşadamlarımızın varsa bir sorunu, şahsımdan yardım isteyebilirler. Yardıma hazırım. Çünkü iş adamlarımızın mutlu olması demek, çalışanlarımızın mutlu olması demek, onların daha iyi para kazanması demek, dolayısıyla Manisamız da daha fazla iş alanı açılması demek, sektörlerin gelişmesi, büyümesi demek. Maalesef belediye başkanlarının iş dünyası ile ilgili çok ta aktif olmadığını görüyoruz. Biz böyle bir belediye başkanı olmayacağız. İş dünyasını kucaklayacağız ve birlikte çalışacağız. İş dünyasına sahip çıkacağız, destek olacağız “dedi.

‘TARIMA KATMA DEĞER KATAMIYORUZ’

Çelebi, “Manisamızın tarım ürünlerine katma değer katamıyoruz. Satışı konusuna da ön ayak olamıyoruz. Dolayısıyla istediğimiz rakamlarda satışlar olamıyor, ticaretimiz geri gidiyor, çiftçimiz borç batağında debeleniyor. Tamamı neredeyse tarımla geçinen bir şehirde, Manisa’nın Büyükşehir Belediye Başkanı olmam halinde ‘Zeytin para etmiyor…’ eleştirileri geldiğinde; ‘Bana ne yaa…Benim işim o değil” demeyeceğim. Evet benim resmi işim o değil elbette, ama doğal görevim O. Çünkü bu şehirde herkes tarımla uğraşıyor. Belediye başkanlarının bu konuda elinden geleni yapması gerektiğine inanıyorum. Aday gösterilir ve seçilirsem ben bu konuda ne gerekiyorsa yapacağım. Bu konudaki kararlığımı bilen çiftçilerimizde, bu noktada bana destek oluyorlar” diye konuştu.

‘DONANIMSIZ PERSONELLERE EĞİTİMLER VERECEĞİZ’

İşsizlik konusuna da değinen Çelebi, “İşsizlik konusu çok önemli. Yıllardır personel arıyoruz, bulamıyoruz. Veya buluyoruz, istediğimiz gibi çıkmıyor. İşsizlik konusunda s sadece iş sahasının olmaması değil sıkıntı. Var olan personellerimizin de kendi sektöründe yeterli eğitimi almamış olmamaları da büyük bir sorun. Dolayısı ile firmalar iş gücünü ve Manisa’dan bulacağına, İzmir’e yönleniyor. Veya başka şehirlerden, hatta başka ülkelerden getirtiyor. Bu konuya da müdahale edeceğiz. Firmaların aradığı tecrübeli personel profilini; milletvekillerimizle, iş adamlarımızla, ticaret odamız belediyemizle daha komplike bir sistem kurup, yeni bir çalışma yaparak iş hayatına yeni bir ivme kazandıracağız. Donanımsız personellere eğitimler vereceğiz. Böylece kendi bölgemizin insanın firmalarda iş bulmasını ve uzun yıllar çalışmasına ön ayak olacağız. İşsiz veya iş arayan kardeşlerimize yeni beceriler ve yetenekler kazandıracağız” diye konuştu.

‘ÇİFTÇİNİN YAPMAK İSTEDİĞİ TARIMSAL ÜRETİME DESTEK OLACAĞIZ’

“Tarımsal üretim konusunda ciddi sıkıntılar var.” Diyen Savaş Çelebi, “Pamuk üretimi şuan Manisa’da kalmadı. Ama çok değerli bir ürün. Pamuk şu an genelde Urfa’da ve Aydın’da üretiliyor. Ancak Manisalı çiftçilerimiz yeniden pamuk üretmek istiyor. Peki neden üretemiyor? Çünkü ürünü biçecek makinesi ve devletten desteği yok. Bu sorunları da rahatlıkla çözeceğiz. Çiftçinin yapmak istediği tarımsal üretime destek olacağız” dedi.

‘ESNAFI RAHATSIZ ETMEK YOK’

Esnafın sorunlarına da değinen Çelebi, “En çok şikayeti esnafımızdan alıyorum. ‘abi durdular durdular, tam işlerimizin açıldığı sezonda kazı yapıyorlar…” E doğru… Çok önemli bir arıza değilse esnafı niye rahatsız ediyorsunuz? Belediye müdürleri; hangi bölgede olursa olsun esnafın yoğun iş yaptığı saatleri bilmek zorunda. Öyle kafasına göre bir yerde kazma vurmak yok. Esnafı rahatsız etmek yok. Çünkü şehircilikte hiçbir şey, ticaretten daha önemli değildir. Öncelikle ticaretin yürümesi lazım ki, şehrin kalkınması da doğru orantılı yürüsün” ifadelerine yer verdi.

‘BU ŞEHİRDEN SADECE TURLARI GEÇİRİYORUZ’

Savaş Çelebi, “Manisa turizm konusunda gerçekten sınıfta kaldı. Tarihi değerleri çok. Bütün tur seferleri bu şehirden geçiyor. Ama bu şehirden sadece turları geçiriyoruz. Hatta arkalarınızdan el bile sallıyoruz. Köklü bir proje yapıp, o tur seferlerinin Manisa’ya yapılmasını, yazık ki sağlayamıyoruz. Bu konuda da kalıcı ve etkili projelerimiz var” görüşlerine yer verdi.

‘ÜNİVERSİTEYE GİTMESİ DE ZOR, GELMESİ DE ZOR’

Celal Bayar Üniversitesi’nin ulaşım sorununa da değinen Çelebi, “Orada bir üniversitemiz var. Gitmesi de zor, gelmesi de zor. Öğrencilerin ve öğretim görevlilerin en büyük sorunu üniversiteye ulaşım. Bu konunun acilen çözüme kavuşturulması gerekiyor. Üniversitemizi belediyenin imkanlarını daha fazla kullanması gerekiyor. Sadece üniversitelerinin laboratuvar ortamı değil, belediyemizin de imkanlarından yararlanılması gerekiyor. Bu konuda da çalışmalara yapacağız” bilgisini verdi.

ÇOCUK VE GENÇLERE POZİTİF AYRIMCILIK

Çocuk ve gençlere pozitif ayrımcılık yapılacağını hatırlatan Çelebi, “Okullarımızın fiziki şartları yeterli değil. Belediyemiz olarak elimizden geldiği kadar bu konuya da destek sağlayacağız. Gençlerin ve çocukların mutlu olmadığı bir şehirde, hiç bir şeyin yeşerme şansı yok. Bu kesime pozitif ayrımcılık yapılacak” diye konuştu.

‘SPOR ÖNEMLİ BİR REKLAMDIR’

Sporun önemli bir reklam argümanı olduğuna dikkat çeken Çelebi, “Spor sadece sağlık için yapılmamalı. Spor önemli bir reklamdır. Manisasporumuz, Akhisarsporumuz malum 1. Ligde. Diğer branşlardaki spor dallarında da ön planda olmalıyız. Manisamızın reklamını yapmak anlamında spor çok önemli bir sektör. Bu konuda da projelerimiz mevcut. Buna çok önem veriyorum. Çünkü markalaşma buradan geçiyor” dedi.

DERNEKLERE DESTEK

Derneklerde destek vereceğini müjdeleyen Çelebi, “Derneklerin çalışmaları zaten var. Ama bu derneklerin eksiği var mı, desteğe ihtiyacı var mı? Bu konulara eğilip, dernekleri destekleyeceğiz. Derneklerin Manisamız’a değer katması anlamında daha etkin şekilde çalışma yapmalarına katkı sağlayacağız” diye konuştu.

Çelebi, “Yukarda saydığım bütün bu işler AK Parti Genel Başkan Vekili Sayın Numan Kurtulmuş’un 2013 yılındaki ‘Kent Ekonomileri’ formunda da vardır. Sadece uygulayıcı olarak, benimsediğim için bunları anlatıyorum” dedi.

‘İLÇE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYLARINDAN POZİTİF DESTEK BEKLİYORUM’

İlçe belediye başkan aday adaylarına da bir mesaj veren Çelebi, “Özellikle ilçe Belediye başkan aday adaylarına bir mesaj vermek istiyorum. Bu seçimin sonucunu çiftçiler belirleyecek. Dolayısı ile bugün çiftçiyi arkasına alabilecek ve daha çok oy alabilecek bir Büyükşehir Belediye Başkan adayınız varsa eğer, sizde daha fazla oy alırsınız. Bir rüzgar estirebilirsek eğer, hepiniz kazanırsınız. Aday olursak, kazanacak mıyız? Belli değil? AK Partimizin ilçe belediye başkan aday adaylarından özellikle pozitif destek bekliyorum. Eski camiam, demiryolu mensuplarından destek bekliyorum. Bana bugüne kadar ve bundan sonra destek olan herkese sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum” diye sözlerini tamamladı. Çelebi toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Son Güncelleme: 10.11.2018 06:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.