“Türkiye’nin sağlıktaki gücü ve potansiyeli” İzmir’de konuşuldu

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu’nun “Türkiye’nin Sağlıktaki Gücü ve Potansiyeli” Türkiye İstişare Toplantısı İzmir’de düzenlendi. Düzenlenen toplantıda sağlıktaki yerli üretime dikkat...

“Türkiye’nin sağlıktaki gücü ve potansiyeli” İzmir’de konuşuldu

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu’nun “Türkiye’nin Sağlıktaki Gücü ve Potansiyeli” Türkiye İstişare Toplantısı İzmir’de düzenlendi. Düzenlenen toplantıda sağlıktaki yerli üretime dikkat...

23 Nisan 2018 Pazartesi 11:25
“Türkiye’nin sağlıktaki gücü ve potansiyeli” İzmir’de konuşuldu
banner84

Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Sağlık Sektör Kurulu’nun “Türkiye’nin Sağlıktaki Gücü ve Potansiyeli” Türkiye İstişare Toplantısı İzmir’de düzenlendi. Düzenlenen toplantıda sağlıktaki yerli üretime dikkat çekilirken, birçok konuda da önemli mesajlar verildi.

“Türkiye’nin Sağlıktaki Gücü ve Potansiyeli” Türkiye İstişare Toplantısına, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, AK Parti Uşak Milletvekili Alim Tunç, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Çelik, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Levent Can, Vakıflar Bölge Müdürü Fethi Koç, hastane başhekimleri ve yöneticileri ile birçok iş adamı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü, MÜSİAD olarak Türkiye’de 86, dünyada 180 noktada çalıştıklarını söyledi. Türkiye’deki sağlık hizmetlerinin 2002 yılından sonra kaynakların artması ve özel sektöre yapılan katkılarla farklılaştığını söyleyen Ülkü, daha önce parası ve sigortası olmayan hastaların sağlık hizmeti almak için senet imzalarken, son dönemde sağlıkta dönüşüm programıyla değişimin yaşandığını dile getirdi.

Tarihin ilk hastanesinin kurulduğu Akslepion ve tıbbın sembolü olan çift yılanın tasvir edildiği sütun İzmir sınırları içerisinde Bergama’da yer aldığını söyleyen Ülkü, “Sağlık turizminin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Buradan çağrıda bulunarak şehrimizin tüm dinamiklerini bir araya getirerek ivedilikle çalışmalar yapmamız ve ön plana çıkarmamız, İzmir ve ülkemiz turizmi için önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Başkanı Levent Can da, Türkiye’deki sağlık turizmi ile döviz girdisi sağlandığını belirterek, “Türk sağlık sektörü dünyayla yarışır hale gelmiştir. Sağlık harcamaları 2009 yılından bu yana, her yıl bir önceki yıla göre yüzde 10 civarında artış göstermiştir. Sektörün milli ve yerli teknolojiyle çalışması için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

İş dünyasından yeni sisteme destek

Türkiye’deki sağlık sektörünün oldukça büyüdüğünü söyleyen MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, kendi vatandaşlarının taleplerini karşılamanın ötesinde dünyanın birçok noktasından hasta kabul eden bir ülke olunduğunun altını çizdi. Yabancı hastalar tarafından artan güveni iyi değerlendirmek gerektiğine dikkat çeken Kuralay, “Sağlık stratejik alanlardan biri haline geldi. Değişen rekabet ortamında artık ülke olarak söz sahibiyiz. İzmir köklü ticaret geleneğinin olduğu bir şehirdir. Burada ticaret yapanlar geleneğin verdiği güçle ticaret hayatına katkı sağlıyor. İzmir 2017’de en çok ihracat yapılan 4. il oldu. Toplam 203 ülkeye ihracat yapan İzmir 2018 yılında bu performansı sürdürdü. Yılın ilk çeyreğindeki ihracat rakamları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 oranında arttı. Genç nüfusu doğru kullanarak çok daha büyük başarılara imza atılacak” diye konuştu.

24 Haziran 2018’de gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleriyle de ilgili konuşan İsrafil Kuralay, ülkedeki istikrarın güçlü iktidarlarla mümkün olabileceğini belirterek, güçlü Türkiye hedefine daha hızlı ilerlemek için cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine bir an önce geçilmesi gerekir” dedi.

“Sağlığa savunmadan fazla harcama”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, sosyal güvenlikte kurumların birleştirilmesiyle sağlık alanında önemli icraatlar yapıldığını söyleyerek, “Sağlığa erişim konusunda yaşanan sıkıntıları çözdük. Her vatandaşımızı kendi ilinde ve ilçesinde hastane bulabilecek bir ortama kavuşturduk. Doktor sayısını arttırdık. Yüzde 96 sağlık güvencesi veren bir ülke olduk. Savunma harcamalarından daha fazlasını sağlığa yapıyoruz. İlaçta da kendi ürünümüzü üretmeliyiz. Bu konuda kimya alanında çalışanlara iş düşüyor” diye konuştu. Sağlık turizmindeki potansiyelin daha fazla kullanılabileceğini dile getiren Dağ, ülkedeki cari açığın da bu sayede kapatılabileceğini vurguladı.

“Yeni sistemle hızlı karar alınacak”

AK Partili Dağ, erken seçim kararıyla ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunarak, “Erken seçim ile ilgili hızlı gelişmeler yaşandı. 2019’un Kasım ayına kadar süre vardı. Niye erkene alındığıyla ilgili soru işaretleri olabilir. 16 Nisan’da yapılan halk oylamasından sonra ne zaman nereye gitsek bize seçimi sordular. Bu ülkenin gündeminde hep seçim vardı. Bu beklentiyi gözlemledik ve hususun ülke gündeminden çıkmasını istedik. Hızlı hareket etmek gerekti. Yeni sistemle birlikte kararlar daha hızlı alınacak. Uyum yasalarıyla ilgili çalışmaları tamamladık” şeklinde konuştu.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da dünyada yeniliklere açık olmak ve lokomotif olmak gerektiğini vurgulayarak, bilim ve teknoloji olarak potansiyelin kullanılması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından “Türkiye’nin Sağlıktaki Gücü ve Potansiyeli” başlıklı oturum gerçekleştirildi. Toplantıya Aselsan Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Abdulvahit Sözüer, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Dr. Hakkı Gürsöz ile İstanbul Consulting Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yavuz Selim Sılay ile PHD Consulting Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın konuşmacı olarak katıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.