O’nu ilk tanıdığımda; mütevazılığını, güler yüzünü, içtenliğini, vicdanını, dinamizmini, kıvrak zekasını, nezaketini ve ilçenin neye ihtiyacı olduğunu iyi bilenlerden olduğunu tespit etmiştim. 


Kibirli değildi, böbürlenmiyordu…

Oysa ilçenin sayılı, saygın, zengin iş adamlarındandı. Uçak Kardeşler Ltd. Şti.’nin sahibiydi o zamanlar, şimdi de öyle. Yaş Sebze & Meyve, Lojistik, Akaryakıt, Plastik sektörü üzerine ihracat yapabilecek kadar, büyük ve Organizasyonel bir şirketin sahibi.
1984 yılında kardeşleri; Hayrettin ve Vahit ile kurduğu İzmir Seferihisar merkezli; Uçak Kardeşler şirketi, kısa sürede Türkiye’nin birçok ilinde şube açtı. O zamanlar üretiminin; %50’sini iç pazara satan şirket, %50’sini Rusya ve Avrupa ülkelerine ihraç ediyordu.
Türkiye'nin 24 Kasım 2015’te; Suriye-Türkiye sınırında Rus uçağını düşürmesiyle başlayan krizin ardından Şirketin ihracatının, yüzde 60'ını gerçekleştirdikleri Rusya'ya ürün satışı durma noktasına geldi. Rusya'ya portakal, mandalin, greyfurt, nar, limon, çekirdeksiz sofralık üzüm ve domates satan Uçak Kardeşler, ambargo nedeniyle zor durumda kaldı. Ancak Ali Uçak ve kardeşleri pes etmedi. Zira amaç sadece ticaret yapmak değildi. Amaç hem çiftçinin elindeki malın çürüyüp gitmesini, zebil olmasını önlemek, hem de istihdam ettikleri yüzlerce işçinin işsiz kalmasını engel olmaktı. Çiftçiyi kendi kaderine terk etmemek için şirket, yeni pazarlar aradı ve buldu da. Şirketin yeni ihracat rotası; Suudi Arabistan, Polonya, Romanya belarus gibi bir çok Avrupa ülkesine çevrildi. Şimdilerde şirket hem iç pazara, hem de yukarda bahsini geçirdiğim Avrupa ülkelerine ihracat yapıyor. Ali Uçak 2004 yılından beri de, Manisa Büyük Şehir Meclisi'nde görev yapıyor. Yerel yönetimleri ve siyaseti iyi bilen bir politikacı-karakter.

***

En önemli özelliği ise hayırsever kişiliği.

Nerde muhtaç, desteğe ihtiyacı olan bir vatandaş varsa, Ali Uçak O’nun yanında.

Ya konut sahibi yapıyor, ya aşını temin ediyor, ya da eşyasını. Ya da muhtaçların sağlık problemlerine deva olacak, çözümler üretiyor…En kötü ihtimalle O ailenin çocuklarının eğitim masraflarını karşılıyor. Hele çiftçi, O’nun en yumuşak karnı. Çiftçinin desteklenmesi ve iyi tarım uygulamaları için ilçede ekibiyle birlikte hem geçmişte, hem de şimdi canla başla çalışıyor. 
Beklentisi, şartı-şurtu yok… Tek beklentisi Allah rızası.

***

Güzel insan vesselam Ali Uçak. İnsani yönü bu kadar güçlü bir politikacının, bu zamanda hala var olması ve siyaset yapıyor olması; aslında Alaşehirliler için büyük bir şans.

Manisa’nın üzüm diyarı güzel ilçesi, Alaşehir’in Belediye Başkanı Ali Uçak, insani yönü ile örnek gösterilmesi gereken bir başkan profili… 
Başlangıçta pek çok kişinin Alaşehir Belediye Başkanlığı’na Ali Uçak’ın getirilmesi konusunda endişeleri olsa da, daha ilk bir ayda ne kadar isabetli bir karar alındığına, yaşayarak şahit oldu ilçe halkı.
Yazının başlığında dedim ya…
Halk O’nu çok sevdi.

***

Peki…
Alaşehir halkı bu kadar kısa sürede, neden bu kadar çok sevdi, bu adamı?
• Çünkü Alaşehir’in çocuğu. Yüzlerce işsize iş imkanı sunduğu Fabrikası da Alaşehir’de. 
• İlçeyi, hemşehrilerini, sokaklarını, yatırım eksikliklerini en iyi bilenlerden.
• Halkın bir belediye başkanından beklentilerini en iyi tespit edenlerden. 
• Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu çalışması, sıcak ilişkileri, problem çözme teknikleri konusundaki uzmanlığı ve bütçe oluşturmaktaki güçlü lobisi ile; projelerinde çok nadir tıkanıyor. 
• Yapamayacağı iş için söz vermiyor, yapabileceği iş için de halkı oyalamıyor. Bir yapacağı hizmetin sözünü duyuyorsunuz ağzından, bir de açılış töreninde sarf ettiklerini. Hizmetin, inşaat ve yapım aşamasında; “yapacaktık, edecektik, ama şu nedenden dolayı olmadı…vs” bahane kelamlarını hiç işitmiyorsunuz ağzından. Ali Uçak önce yapıyor, sonra konuşuyor. Öyle hizmeti yapana kadar; ‘boş teneke misali; boş sesler çıkarmıyor, boş kelamlar etmiyor.’ Çünkü zaten halk bu tür vaatlere ve bahanelere artık tok. Artık halkta öğrendi, bu oyalama politikalarını. Ali Uçak’ta bunu çok iyi bilenlerden. 
• Öyle süslü esvapları ile gezmiyor. Ayağında bir kot pantolon, üzerinde rengi ve kumaşı pantolonuna uygun bir gömlekle arşınlıyor ilçe sokaklarını. Takım elbisesi ile özel toplantı ve davetlere gidiyor sadece. Zira kendine güveni tam. “Süse-püse-modifiyeye ihtiyacım yok” diyor, beden dili ile. 
• Naif, nezaketli, içten…
• Yolda sıktı mı bir vatandaşın elini; kalbindeki sevgiyi ve şefkati taaa benliğine kadar geçiriyor, parmaklarının arasından karşı tarafa. 
• Riya, hile, hurda yok kalbinde ve amellerinde. 
• Vatandaşa ‘sahipleriymiş gibi’ davranmıyor. Hor görmüyor, ezmiyor. Aksine O vatandaşa saygıda kusur etmiyor. 
• Vatandaşı yalakalık yapmak zorunda bırakacak, aşamaya getirmiyor, yalakalığa da müsaade etmiyor.  
• Makam kapılarında kök saldırtmıyor vatandaşa. Hemen buyur ediyor. Veya bir yerde karşılaştığı vatandaşa önünde el- pençe- divan durdutmuyor. Görüşüyor, dinliyor. Hatta bizzat gidip, yerinde tespit ediyor problemi ve sorun kaynağını. İvedilikle yetkili birimleri devreye sokuyor ve problemi çözdürüyor.

Haaa …
Tıkandığı, çözemediği ve hizmetin aksadığı durumlar olmuyor mu?
Oluyor tabi.
Çünkü büyükşehir kanununa göre; ilçe belediyelerinin vereceği hizmetler çok kısıtlı. İlçew belediyelerinin ellerini- kollarını bağlıyor. İşte o durumlarda Büyükşehir Belediyesi’ni devreye sokuyor Ali Uçak. Büyükşehir Belediyesi ile kan uyuşmazlığı olmadığından ise, soruna veya eksik hizmete; kurallar ve mevzuat çerçevesinde çözüm bulunuyor.

***

Şimdi gelelim önümüzdeki süreçte yapılacak, yerel seçimlere…

Ben Belediye başkanlığı seçimlerinde; halkın partiden ziyade kişi (aday) seçimini tercih ettiği görüşünü savunanlardanım. 
Bu kadar kısa sürede, bu kadar çok sevilmiş ve ilçe halkının yüzde yüz güvenini kazanmış bir başkan, aday gösterilirse Alaşehir halkı tarafından yeniden seçilir mi?
Çok net olarak söyleyeyim. 
Eğer Cumhur ittifakı görüşmelerine göre; MHP Genel Merkezi tarafından Ali Uçak’a ‘sen adaylığını koymayacaksın’ emri gelmez, Ali Uçak İlçe Belediye Başkanlığı’na adaylığını koyarsa, seçilmeme olasılığı yüzde sıfır. 
Seçilir..
Hem de ilçe halkının, yüzde 75 oyunu alarak. 
Ancak…
Cumhur İttifakı ‘Alaşehir’in Belediye Başkanı; MHP’den değil de, AK Parti’den olacak’ emrini verirse…
İşte orada iş karışır.. 
Bana göre hem ilçeye, hem de bu kadar başarılı, iş bilir ve sevilen bir belediye başkanı adayına yazık olur. 
Haaa belli mi olur…
Belki Ali Uçak’a denir ki; ‘sadece MHP’nin değil, ittifakın ortak adayı olarak çıkacaksın Alaşehir’de. ‘
Ali Uçak ve Cengiz Ergün’de bu teklifi kabul eder… (Orası muamma…)
Sonuç yine halkın lehine olur. 
Ali Uçak Yine Belediye Başkan adayı olur ve seçilir…
Yani…
Her şartta ve seçenekte ‘Ali Uçak Alaşehir’den aday olursa’ seçilir.
Nokta…

Çocukları çok seviyor, onlara destek oluyor...

Yaşlılara saygıda kusur etmiyor, hayır dualarını ve fikirlerini alıyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.