Milyonlarca EYT’li Azimle Hakları İçin Direniyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın hak mücadelelerini azimle sürdüren; Emeklilikte Yaşa Takılanlar sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD); Genel Başkanları Görün Boran Özüpak başkanlığında bugün İzmir Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Dev organizasyona; Ege, Marmara, ve İç Anadolu Bölgesi’nden binlerce EYT’li iştirak etti. Sayıları bir milyonu aşan EYT SYDD üyeleri salona sığmadı. Deniz Baykal Kültür Merkezi önünü de hınca hınç dolduran ve hak arayışı için; 1999 yılından beri mücadele eden EYT’liler için bahçede dev bir led ekran kuruldu. Gönül Boran Özüpak bir konuşma Kültür merkezi içinde, bir konuşmada bahçede yaptı. Özüpak, “31 Mart seçimlerinden önce mutlaka gasp edilen haklarımızı vermeliler. Yoksa sandıkta 4 milyonu aşkın bir nüfustan oy alamayacaklar” dedi. #EYT #Emeklilikte Yaşa Takılanlar #Gönül Boran Özüpak #EYT İzmir buluşması #EYT SYDD

Milyonlarca EYT’li Azimle Hakları İçin Direniyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın hak mücadelelerini azimle sürdüren; Emeklilikte Yaşa Takılanlar sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD); Genel Başkanları Görün Boran Özüpak başkanlığında bugün İzmir Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Dev organizasyona; Ege, Marmara, ve İç Anadolu Bölgesi’nden binlerce EYT’li iştirak etti. Sayıları bir milyonu aşan EYT SYDD üyeleri salona sığmadı. Deniz Baykal Kültür Merkezi önünü de hınca hınç dolduran ve hak arayışı için; 1999 yılından beri mücadele eden EYT’liler için bahçede dev bir led ekran kuruldu. Gönül Boran Özüpak bir konuşma Kültür merkezi içinde, bir konuşmada bahçede yaptı. Özüpak, “31 Mart seçimlerinden önce mutlaka gasp edilen haklarımızı vermeliler. Yoksa sandıkta 4 milyonu aşkın bir nüfustan oy alamayacaklar” dedi. #EYT #Emeklilikte Yaşa Takılanlar #Gönül Boran Özüpak #EYT İzmir buluşması #EYT SYDD

13 Ocak 2019 Pazar 19:23
banner84

Nurgül Yılmaz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar kazanılmış ancak verilmeyen haklarını elde edebilmek amacıyla tüm Türkiye genelinde mücadeleye; bıkmadan, usanmadan, yorulmadan devam ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Bursa, Eskişehir, Antalya’da düzenledikleri dev buluşmalardan sonra; dördüncü ve çok ses getiren buluşmayı 16 Aralık Pazar günü İstanbul Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) yaptı. EYT mağdurları 6 Ocak 2019 Pazar günü ise Samsun’da toplandı ve ses yükseltti. Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın 6. buluşması ise; 13 Ocak 2019 Pazar günü (bugün) İzmir Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın 7. Buluşması 27 Ocak’ta Çerkezköy’de, 8. buluşması 3 Şubat 2019’da Adana’da, 10 Şubat 2019 Pazar günü ise Ankara Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi Toplantı salonunda yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendiler

1999 yılından beri mücadele eden EYT’liler dev İzmir buluşmasında salonun içinde ve dışında sloganlar attı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek; mağduriyetlerini ortadan kaldırılmasını, yasanın yeniden düzenlenmesini ve seslerinin duyulmasını istediklerini yineledi. EYT’liler, ‘Hükümet uyuma, duy sesimizi’, ‘Yalnızca adalet istiyoruz’, ‘EYT burada, Meclis nerede?’ sloganları attı. Hak mücadeleleri için ses yükseltti.

Maden İşçileri Baretleri İle Geldi

Manisa’nın Soma ilçesinden İzmir Deniz Baykal Kültür Merkezi toplantısına gelen ve Soma kömür madenlerinde çalışan EYT’lilerden bazıları ise baret taktı, üzerinde, ‘Somamız, kömürümüz, helvamız, ne olacak halimiz’ pankartları taşıdı. Haklarını istedi, çocuklarının geleceklerinden endişe duyduklarını anlattı.

‘Bir Tek Emekli Olamadık’

EYT’liler tarafından salonda açılan pankartlar arasında; talepler ve serzenişlerde vardı. Bunlardan bazıları; ‘Şair olduk, yazar olduk, bir tek emekli olamadık’, ‘Emekleri yok sayılan topluluk.’ İdi.

'Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a', sloganına uygun olarak tasarlanan kostümler ise yine EYT Mağdurları tarafından giyilerek, dikkatlerin artık kendilerine dönülmesini istedikleri yinelendi.

Milletvekilleri EYT’lileri Yalnız Bırakmadı

EYT’lilere CHP İzmir milletvekillerinden; Kani Beko, Atila Sertel’in yanı sıra, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Muğla Milletvekili Metin Ergun’da destek verdi.

Özüpak: Doğru ve Adil olmadığını söylüyoruz

EYT SYDD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, sahnede yaptığı konuşmada Türkiye’de en çok emek veren insanlar olarak, en çok mağdur edilen kesimin de kendileri olduğuna vurgu yaptı. Özüpak, "Bu memlekete en fazla emek veren insanlarız. Bizden öncekiler 38 yaşlarında emekli oldukları için bu bir iddia değil, tartışmasız bir gerçektir. Yanlış algı yaratmaya çalışan insanların söylediği gibi bizim, '38 yaşında emeklilik’ gibi bir hedefimiz yok. Sadece bir yasanın geriye doğru işletilmesinin, hukuki ve mantıksal olarak doğru ve adil olmadığını söylüyoruz" dedi.

“Başka bir bedel daha ödemek, adaletsizlik olur”

Gönül Boran Özüpak, yasaların geriye dönük işletilemeyeceği görüşünü savunduğu konuşmasında, zaten bir bedel ödediklerine vurgu yaparak, “Beklemiş olduğumuz bunca sene boyunca, zaten bir bedel ödedik. Başka bir bedel daha ödemek, adaletsizlik olur. Emeklilikte yaşa takılanlar, kazanılmış hakları gasp edilmiş, 1999’dan beri iktidarda olan bütün hükümetlerce göz ardı edilmiş, oy toplama uğruna oyalanarak mağdur edilen kişilerdir" diye konuştu.

“Davamız, haklılığımızı ispat etmek”

Gönül Boran Özüpak davalarının haklılıklarını ispat emek olduğuna vurgu yaparak, "Bugüne kadar sesi çıkmayan, öfkesini dizginleyen, ‘Vatan kutsaldır’ diyerek zenginlerin parayla yaptığı askerliğe evladını gönderen, acı, çile, hasret, yokluk ve sefalet çeken ama bundan asla şikayet etmeyen bir kuşağız. Zenginlerden alınmayan vergiler, haberi bile olmadan kendisinden alınan, olur olmaz zamanlarda cebindeki üç kuruşu bile alınan kişileriz. Derdimiz emekli maaşı olarak bağlanan üç kuruş değil. Davamız, haklılığımızı ispat etmek, ‘Biz buradayız, varız’ diyerek haklı olduğumuzu kanıtlamak” ifadelerine yer verdi.

“Siyasi bir ideoloji ile hareket etmiyoruz”

Gönül Boran Özüpak siyasi bir ideoloji ile hareket etmediklerine vurgu yaparak, "Biz yıllar önce elimizden alınan emeklilik hakkımızın iade edilmesini ve yaşadığımız mağduriyete bir son verilmesini istiyoruz sadece. Siyasi bir gayemizin olmadığını her toplantımızda dile getirdik. Herhangi bir siyasi ideolojiyle birlikte hareket etmediğimizi ve topluluğumuzun Türkiye'nin tutkalı olan emekçilerden oluştuğunu söyledik” dedi.

“38 Yaşında emeklilik gibi saçma sapan bir hedefimiz de yoktur”

Gönül boran Özüpak, “Türk halkının orta kuşağı olarak ülkenin yapıtaşlarını teşkil ediyoruz. Bu memlekete en fazla emek veren insanlarız. Bizden öncekiler 38 yaşlarında emekli oldukları için bu bir iddia değil, tartışmasız bir gerçektir. Yanlış algı yaratmaya çalışan insanların söylediği şekilde bizim, "38 yaşında emeklilik" gibi saçma sapan bir hedefimiz de yoktur. Sadece, bir yasanın geriye doğru işletilmesinin hukuki ve mantıksal olarak yanlış olduğunu belirterek, ilk iş akdimizin yapıldığı şartlarda devam etmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” diye konuştu.

“Bizi ülkeye yük gibi gören 'türemiş' insanlar var”

Özüpak kendilerini ülkeye yük gibi görenlere serzenişte bulunarak, “Kendimizi ifade etmek, kim olduğumuzu hâlâ idrak edemeyenlere anlatmak için çaba göstermemiz çok acı bir durumdur. Ne var ki halimizi bilmeyen, içinde bulunduğumuz mağduriyeti anlamamakta ısrar eden ve kulaktan dolma bilgilerle dolduruşa gelip bizi ülkeye yük gibi gören 'türemiş' insanlar var.

Halbuki bunların çoğunluğu at gözlüklerini çıkarıp etraflarına baktıklarında bizi görebilecekler ve dinlediklerinde ise hak vereceklerdir” görüşlerine yer verdi.

“Yasal olmayan hiçbir şey için ısrarcı değiliz”

EYT SYDD Genel Başkanı Özüpak; “Yasal olmayan hiçbir şey için ısrarcı değiliz. Biz, yasaların geriye dönük işleyemeyeceğini söylerken ısrarcıyız. İşe başlangıç tarihimizde bize sunulan şartlar ne idiyse o şartların yerine getirilmesinde ısrarcıyız. Kapalı kapılar ardında yapılan; bizim müdahil olmadığımız görüşmelerin ya da pazarlıkların tarafımızca hiçbir hükmü yoktur” dedi.

“Yasal izinler çerçevesinde toplantılar yapıyoruz”

Gönül Boran Özüpak, “beklemiş olduğumuz bunca sene boyunca zaten büyük bir bedel ödedik, başka bir bedel daha ödemenin de adaletsizlik olacağını açıkça ifade ediyoruz ve asla kabul etmiyoruz. Haklıyız; hakkımızın iadesi içindir tüm mücadelemiz. Yasal izinler çerçevesinde toplantılar yaparak dile getirdiklerimiz de bu gerçeklerdir. Son yaptığımız toplantılara binlerce insanın katılım sağlaması ve katılma imkânı olmayan insanların da katbekat fazla olması bu haksızlığa uğrayanların ne kadar büyük bir kitle olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

“Eylem yaparak değil, toplantılar yapıp halimizi anlatıyoruz”

Özüpak haklarını istemekten ve aramaktan bıkmayacaklarına dikkat çekerek, “Eylem yaparak değil, toplantılar yapıp halimizi anlatarak, birleşip tek yumruk olarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Her bir toplantının sonrasında ulaşabildiğimiz insanların ortada bir sorun olduğunu idrak etmeleri de EYT'nin başarısının tescilidir. 1999 senesinde yaşadığımız deprem faciasının ardından döktüğümüz gözyaşları henüz kurumamışken, yaralarımız kabuk bağlamamışken ve yasımız hâlâ devam ederken kaşla göz arasında çıkartılan emeklilik yasası adil değildir” dedi.

“Bu topluluk, 'Önce vatan' diyenlerdir”

Gönül boran Özüpak, “Dünyanın hiçbir ülkesinde çıkarılan yasalar geriye dönük işletilmemiştir, işletilmesinin mantıklı bir açıklaması da yoktur. Yıllarını ülkesi için harcamış, yapan, üreten, emek veren insanların topluluğudur. Bu topluluk, 'Önce vatan' diyenlerdir. Bu topluluk, ekonomik krizlere göğüs gerenlerdir. Bu topluluk, öğle yemeğini simitle geçiştirenlerdir. Bu topluluk, çocuğuna harçlık verebilmek için işyerine yayan yürüyenlerdir. Bugüne kadar sesi çıkmayan; öfkesini dizginleyen, 'vatan kutsaldır' diyerek zenginlerin parayla yaptığı askerliğe evladını gönderen; acı, çile, hasret, yokluk ve sefalet çeken, ama bundan asla şikâyet etmeyen 'X' kuşağıdır" diye konuştu.

Mustafa Avcı: çıkarılan yasa ile emeklilik yaşı ötelendi

"EYT SYDD Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı ise verdikleri mücadelenin hak mücadelesi olduğuna vurgu yaparak; çıkarılan yasa ile emeklilik yaşının ötelendiğini, bu durumun ivedilikle düzeltilmesi gerektiği görüşünü savundu. Hiçbir siyasi parti veya görüşün arka bahçesi olmadığına önemle dikkat çeken Mustafa Avcı; “Emeklilik haklarımızın peşine düştük. Bu mücadele namuslu bir hak arayışıdır" dedi.

Salondaki konuşmaların ardından Gönül Boran Özüpak bir konuşmada; salona sığmayan ve bahçede bekleyen EYT kalabalığına hitap etti.

Aytun Çıray:EYT’lilerle birlikte olmanın gururunu yaşıyorum

Sosyal medya hesabı üzerinden Emeklilikte Yaşa Takılanlarla birlikte çekildiği fotoğrafı paylaşan İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, emeklilikte yaşa takılan vatandaşların Türk demokrasi tarihine hak arama mücadelesinin nasıl yapılacağını altın harflerle yazdığını, onlarla birlikte olmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. İYİ Parti İzmir Milletvekili Çıray, "Türk demokrasi tarihine meşru zeminlerde hak arama mücadelesinin nasıl yapılacağını altın harflerle yazan #EmeklilikteYaşaTakılanlar la birlikte olmanın gururunu yaşıyorum. Bu konuyu TBMM'ye taşıyan @MetinErgun48 mv.mize teşekkür ediyoruz." dedi.

#EYT #Emeklilikte Yaşa Takılanlar #Gönül Boran Özüpak #EYT İzmir buluşması #EYT SYDD

Son Güncelleme: 26.01.2019 21:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.