İZMİR EYT SYD KURULDU

31 Mart  yerel ve 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin büyük oranda kaderini belirleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar; federasyonlaşmaya gidiyor. Hedef büyüten EYT’liler Türkiye’nin 81 ilinde dernek kuruyor ve toplumda etkili bir sivil toplum hareketi gücü haline gelmeyi hedefliyor. İstanbul, Gebze, Bilecik,  Bursa’dan sonra; İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği’de kuruldu.  Derneğin İzmir Başkanlığını Doğan Türker Üstlendi. Türker’in 9 kişiden oluşan yönetim kuruluda görevine başladı.

İZMİR EYT SYD KURULDU

31 Mart  yerel ve 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin büyük oranda kaderini belirleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar; federasyonlaşmaya gidiyor. Hedef büyüten EYT’liler Türkiye’nin 81 ilinde dernek kuruyor ve toplumda etkili bir sivil toplum hareketi gücü haline gelmeyi hedefliyor. İstanbul, Gebze, Bilecik,  Bursa’dan sonra; İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği’de kuruldu.  Derneğin İzmir Başkanlığını Doğan Türker Üstlendi. Türker’in 9 kişiden oluşan yönetim kuruluda görevine başladı.

Nurgül Yılmaz
Nurgül Yılmaz
19 Temmuz 2019 Cuma 15:04
İZMİR EYT SYD KURULDU
banner84

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD)  Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak ve yönetimi, hak mücadelelerini daha kurumsal bir yapı çerçevesinde yürütebilmek adına, Bolu Kampında almış oldukları federasyonlaşma kararına ile; 5 bölgede dernekleşme sürecini başlattı. İstanbul’daki dernek genel merkezinde gerçekleştirilen genel kuruldaki tüzük değişikliği ile Bolu kampında  alınan kararlar, resmi zemine taşındı.  Gereken başvurular yapıldı, federasyonlaşma sürecine hızla geçilebilmesi için illerde derneklerin kurulması çalışmalarına başlandı. EYT’nin; İstanbul, Gebze, Bilecik,  Bursa dernekleri ise geçtiğimiz aylarda kuruldu.  5 bölgeden biri olan İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği ise 10.07.2019 tarihi itibariyle kuruldu ve resmi statüsüne kavuşmuş oldu. İzmir EYT SYD Başkanlığı görevi Doğan Türker’e teslim edildi. Türker’in Başkan yardımcılığını Erdoğan Kiraz Üstelendi. Derneğin Saymanı Serap Yıldırımkanlı, sekreteri Ülkü Sezgin, Denetim Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kaynar, Denetim Kurulu Üyeleri Nusret Gerçek, Burhan Ağbulak ve üyeler; Mustafa Çetinkaya, Hatice Güncan, Neslihan Çaparlı’dan oluşuyor.

EYT’LİLER FEDERASYONLAŞMAYA GİDİYOR

Şimdilik 5 bölgede kurulan ve sonrasında 20 ilde daha kurulacak olan derneklerle; kapsamını ABO, staj mağduriyeti ve EYT’nin de ötesine taşıyacak olan federasyonun da temelleri  böylece atılmış oluyor.  EYT SYDD’nin federasyonlaşmasının önünde, artık herhangi bir engel kalmadı. Seçimlere doğrudan etki ederek, gücünü ortaya koyan EYT SYDD, bundan böyle ülke gündeminde de belirleyici olacak.  Emeklilikte  Yaşa Takılanlar sadece emekli olacakları, emeklilik bekleyenleri değil; emekli olmuş, ancak hak kaybına uğramış mağdurların da hakkını savunacak çalışmalar yapacak. EYT’liler yeni yapılanma ile; sadece sosyal medya hesaplarından değil, resmi dernek üyelikleri ile hem daha etkili çalışmalar yapacak, hem de yetkili kurum ve kuruluşlarla federasyon çatısı altında çalışma yürütecek. Kıdem tazminatı, ABO, Staj , EYT mağduriyetleri, her türlü hak kaybı ve  Sosyal Güvenlik Sisteminde oluşan tüm mağduriyetler ile mücadele de;  federasyon çatısı altında tüm gücünü ortaya koyacak.

5 İL TAMAM, 20 İL DE DERNEK KURULUMLARI DEVAM EDİYOR

İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma (EYT-SYD) Derneği Kurucu Başkanı Doğan Türker ve yönetim kurulu üyeleri İzmir Dernek binasında bir araya gelerek, gelişmelere ilişkin kamuoyuna bilgi verdi. Toplantıya EYT SYDD Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı’da katıldı. İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma (EYT-SYD) Derneği Kurucu Başkanı Doğan Türker, hak mücadelelerini yasal bir çatı altında yürütmek adına yeni ve radikal kararlar aldıklarına vurgu yaparak, “EYT—STAJ-ABO (aylık bağlama oranları) mağdurları ve bu mücadelede geleceğimiz, gençlerimiz ve çocuklarımızın hak mücadelelerini yasal bir çatı altında yürütmek adına Genel başkanımız Gönül Boran Özüpak önderliğinde yönetim kurulu ve 52 il temsilcisinin katılımı ile yapılan toplantıda; fedarasyonlaşma kararı alındı. Bu bağlamda 5 ilde dernek kurulum işlemleri tamamlanmış olup, yaklaşık 20 şehir dede kurulum çalışmaları başlamıştır” dedi.  Kurulumu tamamlanmış iller; İstanbul, Gebze, Bilecik,  Bursa ve İzmir.

İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma (EYT-SYD) Derneği Kurucu Başkanı Doğan Türker

İZMİR’DE TEK DERNEK OLACAK

İzmir’de tek dernek olduklarına dikkat çeken Doğan Türker; “Kurulan ve 10 temmuz 2019 da Tüzüğü onaylanarak resmi statüye kavuşan İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin, İzmir bölgesinde başka şubesi ve temsilciliği bulunmamaktadır. Temsilcilikler açıldıkça duyurular derneğimiz tarafından yapılacaktır” ifadelerine yer verdi.

“BIKMADAN USANMADAN DAVAMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Haklı davalarından asla vazgeçmeyeceklerini önemli vurgulayan Doğan Türker, “Değerli dostlarımız, bizler Gönül başkanımızın önderliğinde; oyun oynanırken kural değiştirilerek, yasaları geriye işleterek, bir gecede çıkan   bir yasayla elimizden alınan emeklilik hakkımızın iadesi sağlanıncaya  kadar;  bıkmadan, usanmadan ve en önemlisi bu haklı davamızdan  kesinlikle vaz geçmeden kararlılıkla mücadelemize devam edeceğiz. Asla ve asla pes etmeyeceğiz” diye konuştu.  

“EKMEĞİMİZİN, EMEĞİMİZİN DAVASINI SAVUNUYORUZ”

EYT’lileri destekleyenlerin her zaman destekçisi olacaklarına vurgu yapan Doğan Türker, “Bizlerin siyasi bir yönü yoktur. Sadece ekmeğimizin, emeğimizin davasını savunuyoruz. Ancak bizim işimizi de siyasiler çözecektir. Onun için her zaman yanımızda olanın, bizleri destekleyenlerin ve hakkımızı verecek olanların yanında olacağımızı milyonlarca kez dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Bizler erken emeklilik ve devletimizden ekstra bir şey istemiyoruz, işe başladığımız zaman bizlerle yapılan sözleşmeye, anlaşmaya sadık kalınmasını ve hakkımız olanı istiyoruz” görüşlerine yer verdi.  

“BENİM GÖREVİMİN BİTTİĞİ YERDE, DEVLETİN GÖREVİNİN BAŞLAMASI  GEREKLİ”

Devletine olan görevinin bittiğini, şimdi devletin kendi görevini yerine getirerek EYT’linin emeklilik hakkını vermesi gerektiğini dile getiren Doğan Türker, “İşe girdiğimde benden istenen 5.000 gündü. Ben 49 yaşındayım. Bu gün itibari ile de Devletime 10.000 gün pirim yatırmışım ve devlete olan görevimi iki kat yerine getirmişim. Devlete olan borcumu, görevimi kat kat yerine getirmişim. Benim görevimin bittiği yerde, Devletin görevinin başlaması  gerekli. Sosyal Devletçilik anlayışında hak edenin hakkının verilmesi devlete yük değil, yapılması gereken en büyük sorumluluktur” diye konuştu.

“BİR OLMAK İÇİN DERNEĞİMİZE ÜYE OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Bir ve güçlü olmak için tüm İzmirlileri derneğe üye olmaya davet eden Doğan Türker, “Değerli ve Çocuklarımızın geleceğini düşünen, bizlerin yaşadığı bu hak kayıplarını yaşamamalarını sağlamak için, ‘bizlerde yanınızdayız haklı davanızda sizlere destek olacağız’ diyen tüm dostları, EYT’lileri, İzmirlileri; birlik olmak, bir olmak için derneğimize üye olmaya davet ediyoruz. Bizler ne kadar sımsıkı bir birimize sarılır, derneğimize sahip çıkarsak, resmi üye sayımızı ne kadar çoğaltırsak mücadelemiz dede o kadar güçlü oluruz. Mustafa Kemal Atatürk'ün çok güzel bir sözü var "Bir ulus sımsıkı birbirine bağlı olmayı bildikçe, yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez.’ Arkadaşlar sosyal medya üyelikleri çok fayda sağlamıyor. Yine oralardan takipte kalalım, ancak muhakkak derneklere üyeliklerimizi yaptıralım. Birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener” dedi.

İZMİR’DE NE YAPACAKLAR ?

Dernek olarak İzmir’de yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi veren doğan Türker, “İzmir’de dernekçilik anlayışımız; yasanın çıkması için mücadelemizi verirken, sosyal yönden de çalışmalar yapacağız. Tüm belediye ve STK’larla iş birliği yaparak, devletin ‘gençsin emekli edemem, iş verenin yaşlısın iş veremem’ dedikleri derneğimize resmi üye olmuş; işsiz, zor durumda olan üyelerimize, elimizden geldiği kadar        yardımcı olmaya çalışacağız. Emeklilikle, sakatlık yardımı, doğum borçlanmasına kadar vb. konularda doğru bilgilendirilmelerle üyelerimize destek olacağız. Bunun yanında üyelerimizin, mutlu ve acılı günlerinde yanlarında olmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İlerleyen zamanlarda, yemekler, kahvaltılar, geziler düzenleyip, insanların kaynaşması, tanışması yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurulması için adımlar atacağız. Tekrar Tekrar belirtmek istiyorum; dernek üyelikleri çok önemli. Lütfen derneklere üye kayıtlarımızı yaptıralım. Baş başa vermeyince taş yerinden oynamaz. İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği İzmir'imize hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerine yer verdi.

İZMİR  EYT SYD NEREDE ?

İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği her üyenin rahatça bulabileceği ve ulaşabileceği bir adreste açıldı. Derneğe üye olmak, ziyaret etmek veya istişarede bulunmak isteyenler derneği: Mansuroğlu Mah.226 Sok.No: 9/C Bayraklı (Bornova Özkanlar ) İzmir adresinde bulabilecekler.  İzmir EYT SYD Başkanı Doğan Türker’e ulaşmak isteyenler ise 0 535 898 67 27 nolu telefonu arayabilecekler.

DOĞAN TÜRKER KİMDİR?

1970 Tokat Doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimimi Tokat'ta tamamladı. Askerlik görevinden sonra 1991’de  İzmir’e yerleşti. 1993 yılında özel bir şirkette çalışmaya başladı. Halen aynı şirkette Projeler Ekip Lideri olarak çalışmaya devam ediyor. 1994 yılında evlendi. Biri evli, diğeri 12.sınıfta okuyan 2 kız çocuğu babası.  Ekim 2018’de EYT  SYD ile tanıştı. Aralık 2018’de denetleme kuruluna seçildi. 2019 da Gönül Boran Özüpak ve yönetiminin verdiği yetki ve destekle İzmir’de ilk ve tek olan İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma Derneği'ni kurdu. Doğan Türker şu an İzmir EYT SYD’nin kurucu başkanlığını yürütüyor.

Son Güncelleme: 19.07.2019 18:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
DOĞAN 2019-08-06 12:17:11

Eyt haklı davasından hakkını alıncaya kadar asla ve asla vaz geçmeyecek,aksine güçlenerek,kenetlenerek mücadelesine devam edecektir.