EYT Büyük İzmir Buluşması 13 Ocak’ta 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD); 13 Ocak 2019 Pazar günü saat 13:00'te İzmir Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde, ‘Büyük İzmir Buluşması’nı gerçekleştirecek. EYT SYDD’nin İzmir ve Manisa temsilcileri dün (23 Aralık 2018) bir araya gelerek, dev organizasyonu nasıl yapacaklarını ve organizasyon için gereksinimlerini istişare etti. İstişare toplantısına; İzmir ve Manisa il yöneticileri ile üyeleri de katıldı.

EYT Büyük İzmir Buluşması 13 Ocak’ta 

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD); 13 Ocak 2019 Pazar günü saat 13:00'te İzmir Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde, ‘Büyük İzmir Buluşması’nı gerçekleştirecek. EYT SYDD’nin İzmir ve Manisa temsilcileri dün (23 Aralık 2018) bir araya gelerek, dev organizasyonu nasıl yapacaklarını ve organizasyon için gereksinimlerini istişare etti. İstişare toplantısına; İzmir ve Manisa il yöneticileri ile üyeleri de katıldı.

24 Aralık 2018 Pazartesi 02:46
banner84

 FOTOĞRAFLARI GÖRMEK İÇİN FOTO GALERİYE TIKLAYINIZ !

Nurgül Yılmaz

Sosyal medya, whatsapp grupları, sayfalar ve Twitter üzerinden başlattıkları sivil inisiyatif hareketini, her geçen gün geliştiren ve Türkiye’nin 81 ilinde yaşayan EYT’li kesimi bilgilendirmeyi hedefleyen EYT SYDD yöneticileri, bir günlerini dahi boş geçirmiyor. EYT’liler Bursa ve Eskişehir’de düzenledikleri dev buluşmadan sonra; üçüncü buluşmayı 16 Aralık Pazar günü İstanbul Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) gerçekleştirdi. EYT SSYD 4. Dev buluşmayı ise İzmir’de yapacak.

HAKKINI ALAMAYAN EMEKÇİNİN YÜKSELEN SESİ EYT

Hakkını alamayan emekçinin yükselen sesi olan EYT SYDD; 13 Ocak 2019 Pazar günü saat 13:00'te; İzmir Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde toplanacak ve emeklilikte yaşa takılanların haklarını savunmak üzere yine ses yükseltecek. EYT SYDD Yönetim Kurulu ve EYT SYDD Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak’ın da katılacağı dev buluşmaya rekor katılım bekleniyor. Bu nedenle tüm hazırlıklar en ince ayrıntısına kadar belirlenip, istişare ediliyor. Buluşmanın yapılacağı salonun; sahne düzeni, ses-görüntü sistemleri, organizasyonun konukları, konuşmacılar ve ulaşımın nasıl yapılacağına dair tüm detaylar masaya yatırıldı.

MANİSA VE SALİHLİ’DE TOPLANTILAR YAPILDI

13 Ocak 'Büyük İzmir Buluşması’nın organizasyon detayları Manisa’nın  Salihli ilçesinde, İzmir’de ise Bayraklı’da yapılan toplantıda masaya yatırıldı. İzmir Bayraklı’da yapılan toplantıya; EYT SYDD Genel Sekreteri Ahmet Çetin, derneğin 22 bölgeden sorumlu Denetim Kurulu Üyesi Eşref Daşgüleç, EYT Platform Sözcüsü Mehti Bülent Bıkmaz, Manisa Temsilcisi Abdül Şeker, İzmir Üyelerinden Doğan Türker ve onlarca EYT’li katıldı.13 Ocak’ta yapılacak İzmir buluşmasının detaylarının görüşüldüğü toplantı sonrasında Anadolu Türk TV özel Canlı yayınında; dev organizasyonun detaylarını ve verdikleri mücadelenin amacını anlatan EYT SYDD yönetici  ile dernek  üyeleri, haklarına almak için başlattıkları bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

AHMET ÇETİN: SIRTIMIZA BİR KAMBUR DAHA BAĞLADILAR

EYT SYDD Genel Sekreteri Ahmet Çetin, 13 Ocak’ta İzmir Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde 100 binleri bir araya getirmek için, çalışma başlattıklarına önemle vurgu yaparak başladığı konuşmasına; “emekliliği yaklaşmış ancak yasadan dolayı 2 veya 17 yıl arasında hak mağduriyeti yaşayan, emekli olmaları gerekirken emekli olamayan bir kesimin hakkını geri teslim almak için mücadele ediyoruz. Bizler bu yolda yasanın çıkması için her türlü mücadeleyi veriyoruz. İktidarın bize verilmiş bir sözü var. Ancak zaman içinde bu yasayı düzeltmedikleri gibi, ABO dediğimiz aylık bağlama oranlarını düşürerek, sırtımıza bir kambur daha bağladılar. Ülkemizin ekonomik koşullarında daha dayanacak gücümüz kalmadı. Sorunlarımızın çözümünü hükümetimizden istiyoruz. Sorunun çözümü için her gün Sayın Cumhurbaşkanımız'a danışmanları aracılığı ile ulaşmaya çalışıyoruz “sözleriyle devam etti.

‘TÜREDİLER’ BENZETMESİNE ÇOK KIRILDIK

Ahmet Çetin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘türediler’ benzetmesine çok kırıldıklarını hatırlatarak, “Bizim için; ‘türediler’ dediler. Bu çok yanlış bir benzetme idi. Bu benzetme bizim çok zorumuza gitti. Sayın Cumhurbaşkanı bu ‘türediler’ kelimesinden dolayı özür diledi ama, bizleri çok kırdı. Çünkü bizler 10 bin, 12 bin gün hizmet günü olan çalışan, emekçi insanlarız. Küçücük yaşta, kara önlükleri ile iş hayatına atılan, daha 40 günlükken annesi tarafından komşusuna veya kayınvalidesine bırakılarak, anne kucağından yoksun büyüyen bir topluluğun fertleriyiz. Bizler ailesini geçindirmeye çalışan bu ülkenin öz be öz evlatlarıyız. Bizim dileğimiz ve isteğimiz 31 Mart seçimlerinden önce bu yasanın çıkması. Emeklilikte yaşa takılanların kaderini değiştirmek bizim elimizde” diye konuştu.

EMEKLİNİN EN BÜYÜK SIKINTISI ABO

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın özellikle üzerinde durduğu en önemli konulardan biri, aylık bağlama oranının(ABO) düşürülmesi. Aylık Bağlama Oranı'nda (ABO), 2000 ve 2008 yıllarında yapılan değişikliklerle emeklilik maaşlarında büyük oranda düşüş yaşandığını iddia eden EYT'lilere göre; ABO'da yapılan bu değişiklikler olmasaydı, bugün 718 TL 69 kuruş maaş alan bir asgari ücret prim emeklisi, şu anda 1,822 TL maaş alıyor olacaktı.

EMEKLİLİKTE ABO HESAPLAMALARI NASIL YAPILIYOR?

Kısa adı ABO olan kavramın, tam açılımı ise ‘aylık bağlama oranı.’  Aylık bağlama oranı (ABO) yıllar boyu çalışıp prim ödeyen çalışanların emekli olunca, ne kadar maaş alacağını hesaplayan bir yöntem. Bu konunun bu kadar sıklıkla gündeme gelmesinin nedeni ise; Avrupa Birliği ortalamalarına göre Türk vatandaşlarının dikkat çekici oranda düşük olan emekli maaşlarının, aylık bağlama oranları. 2000 ve 2008 yıllarında yapılan ve "reform" olarak adlandırılan, 5510 sayılı kanunla da emekli maaşları ciddi oranda kesintiye uğradı. Emekli Maaşlarında Aylık Bağlama Oranı (ABO) hesaplamalarına bir örnek verilecek olunursa; bugün 5040 gün primi yatan bir asgari ücretliye, 718 TL emekli maaşı bağlanıyor. Aylık Bağlama oranı, 2000 yılında yapılan bir değişiklik ile %60'tan %43'e, 2008 yılında yapılan ikinci bir değişiklik ile %43'den yüzde 28'e düşürüldü. Yapılan bu değişiklikler olmasaydı aynı çalışan 1,822 TL maaş alacaktı. Emekliler için işte bu kadar kritik bir öneme sahip olan Aylık Bağlama Oranı konusu, Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) da gündeminden düşmeyecek gibi görünüyor.

MEHTİ BÜLENT BIKMAZ: MİLLETVEKİLLERİNE MAĞDURİYETLERİMİZİ ANLATIN

Toplantıda konuşan EYT Platform Sözcüsü Mehti Bülent Bıkmaz ise hiçbir zaman marjinal bir grup olmadıklarına önemle vuru yaparak; “biz yıllardır sadece sosyal haklarımız için mücadele ediyoruz. Sosyal medya gruplarımızı ve hesaplarımızı takip eden veya etmeyen tüm EYT’li arkadaşlarımızdan önemle şunu istiyoruz. Yerel seçim sürecinde kendilerinden oy istemeye gelen tüm belediye başkan adaylarına ve milletvekillerine; emeklilikte yaşa takılanlar için ne yapacaklarını, bu yasanın çıkması için gayret gösterip göstermeyeceklerini, EYT’lilerin yanında olup olmayacaklarını ve bu konu hakkındaki düşüncelerini mutlaka sorun. Onlara desteklerini beklediğinizi mutlaka anlatın. EYT’lilerin kaderini belirleyecek bu yasanın çıkması için yerel seçim öncesinde mutlaka destek vermelerine ihtiyacımız olduğunu belirtin. Sizler kendi düğümünüzü kendiniz çözeceksiniz. Bu sorun ancak sizin kararlı ve dirayetli duruşunuzla çözülebilir. O nedenle gördüğünüz tüm milletvekillerine bu konunun çözülmesini istekle söyleyiniz ki; milletvekilleri de bu konuyla üzerine düşülerek ilgilenilmesi gerektiğine kanaat getirsin” görüşlerine yer verdi.

EŞREF DAŞGÜLEÇ : 4447 KANUNU BİNLERCE MAĞDUR YARATMIŞ TEK KANUNDUR

EYT SYDD’nin 22 bölgeden sorumlu Denetim Kurulu Üyesi Eşref Daşgüleç ise kendilerini mağdur eden kanundan bahsederek; “Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın 8 Eylül 1999 yılında zamanın koalisyon hükümeti tarafından çıkarılan 4447 sayılı kanunun mağdurları olarak ülkeyi yönetenlerden tek bir isteği vardır. Bu mağduriyetin giderilerek hak edilmiş olan emeklilik haklarının iade edilmesi. Hak edilmiş emekliliğin verilmemesi ne demek? 4447 sayılı kanun hukuka aykırı olarak geriye doğru işletilmiş ve beraberinde binlerce mağdur yaratmış tek kanundur. Bunun dünyada başka bir uygulaması yoktur. Emeklilikte Yaşa Takılanlar 4447 sayılı kanunun geriye doğru işletilmesi sebebiyle yıllarca sürecek bir mağduriyete uğradılar” bilgisini verdi.

“ADALET VE HUKUK DİZAYNI İÇİNDE VATANDAŞIN HAKLARININ VERİLMESİ LAZIM”

Son zamanlarda aynı sorunu yaşayan tüm EYT’li kesimde muazzam bir bilinçlenme olduğuna dikkat çekerek; “bu bilinçlenme tüm Türkiye’de çığ gibi büyüyor. Derneğimiz; bu mağdur kesimin haklarının talep edilmesi önderliğini yapıyor. Aslında sosyal devletlerin; halkına haklarını teslim ederken, kesinlikle bir adalet ve hukuk dizaynı içinde vatandaşına haklarını vermesi lazım. Ama Türkiye’de bu gerçekleşmedi” sözlerine yer verdi.

EŞREF DAŞGÜLEÇ: YAŞANAN SOSYAL DRAMLAR GÖRMEZLİKTEN GELİNDİ

Eşref Daşgüleç EYT’nin pek çok kez siyasi liderlerin, milletvekillerinin kapısını çaldığını, görüşmeler yaptığını, Partilerin grup toplantılarına katıldığını; il başkanlarıyla görüştüğünü hatırlattığı konuşmasında, “Her defasında hep söz alınmış olsa da, verilen sözler halen yerine getirilmedi. Bir çok milletvekili konuyu meclise taşıdığı, önergeler verdikleri halde konu meclis gündemine alınmadı. Ne yazık kı 4447 sayılı kanunun geriye dönük işletilmesi sebebiyle yaşanan sosyal dramlar görmezlikten gelindi. Bir EYT'li mezuniyet töreninde çaresizlikten dolayı kızına kep alamadığından canına kıydı. Bir çok EYT'li konuyu mali açıdan ele alan dosyaları milletvekillerine sundular. Sayın Çalışma Bakanı, Aktüeryel dengenin bozulacağını söyleyerek mağduriyetin giderilmesi konusunda adım atmadı. Oysa EYT'liler sundukları dosyalarda aktüeryel dengenin bozulmayacağını ortaya koymuşlardı” diye konuştu.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILMAK ERKEN EMEKLİLİK DEĞİLDİR

Eşref Daşgüleç erken emekli olmak istemediklerini, sadece haklarını istediklerine vurgu yaparak; “Bazı kesimler EYT'liler olarak erken emeklilik istediğimizi haksız olarak yaymaktalar. EYT erken emeklilik değil gasp edilmiş emeklilik hakkının peşindedir. EYT'nin ilk eylemi Ankara'da yapıldı. Sosyal Medya aracılığıyla bir araya gelen mağdurlar ilk mitingi başkent'de yaptılar. Bunu İzmir ve İstanbul izledi. Ardından Bursa, Kayseri geldi. Yedi yıldır süren hak mağduriyetini gidermek amaçlı sayısız etkinlikler yapıldı. İzmir'de iki kez deve yürütülerek yapılan etkinlikler halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Diğer şehirlerdeki gösterilerle de halkın konu hakkında bilinçlendirilmesi sağlandı. Emeklilikte yaşa takılmak erken emeklilik değildir” dedi.

GASP EDİLMİŞ HAKLARINI İSTİYORLAR

EYT SYDD İzmir Üyelerinden Doğan Türker ise gasp edilmiş haklarını istediklerine vurgu yaparak, EYT’li olsun olmasın herkesi 13 Ocak 2019 Pazar günü saat 13:00'te İzmir Karşıyaka Deniz Baykal Kültür Merkezi’nde yapılacak olan ‘Büyük İzmir Buluşması’na davet etti. Anadolu Türk TV özel canlı yayınında, dernek üyeleri ve Manisa grubu da birer konuşma yaptı.

ABDÜL ŞEKLER: TOPLANTILARIMIZI TÜM İLÇELERE YAYACAĞIZ

Manisa’nın Salihli ilçesinde yapılan toplantının açılış konuşmasını ise EYT SYDD Derneği Manisa Temsilcisi Abdül Şeker yaptı. Amaçlarının EYT’yi daha fazla kişiye ulaştırmak olduğuna vurgu yapan Abdül Şeker; “EYT dernekleşerek Sivil Toplum Kuruluşu olma yolunda dev bir adım atmıştır. Dernekleşmenin yaşama sokulmasıyla birlikte diğer illerde de toplanan EYT yöneticileri, İstanbul merkeze bağlanarak tek yumruk olmuştur. Grupların dernek çatısı altında birleşmesiyle sesini daha gür olarak duyuracak olan EYT, hak edilmiş hakkını almak için mücadeleye devam edecektir. Amacımız yaşadığımız haksızlık ve hak mağduriyetlerimizi tüm EYT’lilere anlatmak ve ‘türemeye devam etmek.’ Manisa’da şehir merkezinde yaptığımız toplantılardan sonra, bu toplantıları ve buluşmaları ilçelerde ye yaymaya karar verdik. Böylece daha fazla dostumuz, arkadaşımız ve aynı kaderi paylaşan kaderdaşlarımızla bir araya geleceğiz, tanışacağız ve istişareler yapacağız. Salihlili arkadaşlarımızın da mağduriyetlerini biliyoruz. Çıktığımız bu yolda tüm EYT’lilere başarılar diliyorum” dedi.

MEHMET ÖZDEMİR : HAYALİMİZ EMEKLİ OLMAKTI

Salihli Bölge Sorumlusu inşaat işçisi Mehmet Özdemir ise kendini en kıdemli EYT’li olarak tanımladığı konuşmasında; “aranızda en kıdemli EYT’li benim. 1987 girişli, 5.500 gününü inşaatlarda en zor şartlarda tamamlayan bir inşaat işçisiyim. Müteahhitler işçileri 10-15 gün sigortalı gösteriyorlar. Sürekli sigortalı olamadığımız için prim gün sayılarını çok zor toparladık. Biz gasp edilen hakkımızın peşindeyiz. Her birimizin bir hayali vardı. Hayallerimiz gerçekleştirmek için didindik. O hayalimiz emekli olmaktı. Şimdi o hayalimizi de elimizden aldılar” dedi.

MEHMET TUZAK: BİR BÜTÜN OLARAK, BİRLİKTE ÇALIŞALIM

İşçi Mehmet Tuzak ise derneğe üye olunması gerektiği konusunda tavsiyede bulunarak, EYT’lilerin sayısının yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Mehmet Tuzak; “bir bütün olarak ne yapılması gerekiyorsa, birlikte çalışalım. Seçim bitmeden bu yasa çıkmazsa, her şey biter. O nedenle bu işe çok sarılmamız lazım” diye konuştu.

HİMMET AKYOL: DÜNYADA BÖYLE BİR KANUN VE UYGULAMA YOK

İşçi Himmet Akyol ise bir asgari ücretli olarak nasıl geçineceğini bilemediğine vurgu yaparak; “tek istediğimiz bu yasanın düzeltilmesi. Ben asgari ücretle çalışan bir insanım. Çocuk okutuyorum, nasıl yetişeceğim bilemiyorum. Böyle bir yasa bir tek Türkiye’de var. Hem çok çalışacaksınız, hem prim gün sayınız çok olacak, hem de maaşınızı eksik alacaksınız, hem de geçinemeyeceksiniz. Dünyada böyle bir kanun ve uygulama yok. Bundan sonraki nesil bizden çok mağdur olacak. Biz yine türemeye devam edeceğiz. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi.

Son Güncelleme: 26.01.2019 21:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.