7.0 ŞİDDETİNDE SİVİL İNİSİYATİF DEPREMİ: EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) 16 Aralık’ta İstanbul, Beşiktaş Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) olağanüstü bir katılım ile sivil inisiyatif buluşması gerçekleştirdi. “Edirne’den Kars’a, Dünya’dan Mars’a, çıksın artık bu yasa." Sloganıyla yola çıkan binlerce EYT’li İstanbul MKM’yi hınca hıç doldurdu. Kalabalıklar MKM salonuna sığmadı; kolidorlara, merdivenlere ve bahçeye taştı. EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gönül Boran Özupak; bir konuşma MKM içerisindeki salonda, iki konuşma da bahçede yapmak zorunda kaldı. Siyaset üstü olduklarına önemle vurgu yapan Dernek Yöneticileri ve EYT’liler buluşmaya Türk Bayrağı, EYT pankartları ve tişörtlerinden başka hiçbir reklam içerikli argüman getirmedi. Fransa’daki ‘Sarı Yelekliler’ örgütlenmesi yaftası yakıştırılmaya çalıştırılan EYT’liler; hiçbir taşkınlık ve olay çıkarmadan memleketlerine geri döndü.

7.0 ŞİDDETİNDE SİVİL İNİSİYATİF DEPREMİ: EYT

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) 16 Aralık’ta İstanbul, Beşiktaş Akatlar Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) olağanüstü bir katılım ile sivil inisiyatif buluşması gerçekleştirdi. “Edirne’den Kars’a, Dünya’dan Mars’a, çıksın artık bu yasa." Sloganıyla yola çıkan binlerce EYT’li İstanbul MKM’yi hınca hıç doldurdu. Kalabalıklar MKM salonuna sığmadı; kolidorlara, merdivenlere ve bahçeye taştı. EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gönül Boran Özupak; bir konuşma MKM içerisindeki salonda, iki konuşma da bahçede yapmak zorunda kaldı. Siyaset üstü olduklarına önemle vurgu yapan Dernek Yöneticileri ve EYT’liler buluşmaya Türk Bayrağı, EYT pankartları ve tişörtlerinden başka hiçbir reklam içerikli argüman getirmedi. Fransa’daki ‘Sarı Yelekliler’ örgütlenmesi yaftası yakıştırılmaya çalıştırılan EYT’liler; hiçbir taşkınlık ve olay çıkarmadan memleketlerine geri döndü.

17 Aralık 2018 Pazartesi 20:06
banner84

Haberle ilgi Fotoğrafların tamamı yukarıdaki 'ilgili galeriye Git' panelinde. Bağlantıyı tıklayınız ve Fotoğraf Albümünü görünüz.

Nurgül Yılmaz

Emeklilikte Yaşa Takılanlar sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği; tam da adı üzerinde bir çalışmaya ve olağanüstü bir buluşmaya imza attı. Sosyal medya grupları, sayfaları, whatsapp grupları üzerinden bir sivil inisiyatif hareketi başlatan EYT’liler önce Bursa ve Eskişehir’de düzenledikleri dev buluşmadan sonra; üçüncü buluşmayı 16 Aralık Pazar günü İstanbul Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde (MKM) gerçekleştirdi. EYT SSYD, 4. sivil inisiyatif buluşmasını ise İzmir’de düzenleyecek.

BİRKAÇ OTOBÜS GÜVENLİK GÜÇLERİ TARAFINDAN GERİ ÇEVRİLDİ

Türkiye’nin faklı illerinde aralarında topladıkları paralarla otobüsler, minibüsler tutarak sel gibi İstanbul’a akan yüzbinlerce EYT’li, MKM’yi hınca hınç doldurdu. İçi hınca hınç EYT’li dolu birkaç otobüs ise; yolda güvenlik güçleri tarafından nedensiz geri çevrildi. Birkaç otobüs ise salonun içinde ve dışında yer kalmadığı gerekçesiyle yine güvenlik güçleri tarafından memleketlerine geri gönderildi.

KALABALIKLAR SALONDAN BAHÇEYE TAŞTI

Saat 12:00’de Beşiktaş’taki Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde başlayan etkinlik için Türkiye’nin dört bir yanından gelen EYT’liler, salona sığmadı. Kolidorlara, merdivenlere ve bahçeye taştı. EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gönül Boran Özupak bir konuşma MKM içerisindeki salonda, iki konuşma da bahçede yapmak zorunda kaldı. Her bir EYT’liye ayrı ilgi gösterdi. Yorgun olduğu yüz ifadesinden belli olan Gönül Boran Özupak; "her ne olursa olsun yılmayacağız” dedi. Siyaset üstü olduklarına önemle vurgu yapan Dernek Yöneticileri ve EYT’liler buluşmaya; Türk Bayrağı, EYT pankartları ve tişörtlerinden başka hiçbir reklam içerikli argüman getirmedi.

7.0 ŞİDDETİNDE SİVİL İNİSİYATİF DEPREMİ

İstanbul 16 Aralık Pazar günü Türkiye’nin dört bir yanından gelerek, “Erken emeklilik değil, gasp edilen hakkımızı istiyoruz”, “Türemedik” diyerek isyan eden binlerce EYT’linin büyük buluşmasına sahne oldu. EYT’liler inanılmaz bir sivil inisiyatif hareketi ile Türkiye’yi; 7.0 şiddeti bir sosyal dayanışma depremi ile salladı. Sayıları 1 milyonu aşan EYT’lilerin 20 binine yakını 16 Aralık Pazar günü İstanbul’a akın etti.

YOLLUKLAR EVDE HAZIRLANDI, RESTORANLARDA YEMEK YENİLMEDİ

Asgari ücretle çalışan emekçiler yolda restoranlarda karın doyuracak paraları olmadığından; İstanbul’a yolculuk ve dönüş için evlerde yolluklar yaptı. Börekler, pohaçalar, soğuk sandviçler hazırlandı. Meşrubat şişelerine ayranlar, komposto suları koyuldu, çaylar termoslarda saklandı. Otobüslerin içinde karınlar doyuruldu, MKM bahçesinde dinlenildi. 16 Aralık buluşmasına giden emekçiler, 17 Aralık gecesi memleketlerine yolculuğa başlayıp, yine aynı sabah uykusuz ve yorgun bir şekilde mesailerine başladı.

FABRİKA ÇALIŞANLARI VE EMEKÇİ ORADAYDI

EYT’lilerin bu olağanüstü sivil inisiyatif buluşmasına; sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, Özgür Erdursun, Ali Duman da konuşmacı olarak katıldı. Sarten, ABB, Isuzu, Günsan Elektrik, SANEL Metal, Arçelik, Stoeger Silah Sanayi, Mert Akışkan Gücü, Gamak, Armsan Silah Sanayi, Penta, Mercedes gibi fabrikalarda çalışan isçiler de buluşmaya katılarak, destek verdi. Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu’dan gelen EYT’liler İstanbul’da güç gösterisi yaptı. CHP’li Gürsel Tekin ve CHP’li parti yöneticileri de EYT’lilere destek verdi.

"SARI YELEKLİLER BENZERİ EYLEMLER BAŞLATACAKLAR" ELEŞTİRİLERİNE YANIT

EYT'lilerin büyük İstanbul buluşması, kendilerine yöneltilen "Sarı Yelekliler benzeri eylemler başlatacaklar" yönündeki eleştirilere yanıt vererek başladı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar salonda ve bahçede; önce saygı duruşunda bulundu, İstiklâl marşını okudu, ellerindeki Türk Bayrakları ile Milli birlik ve Devlete saygı vurgusu yaptı. Ağızlarından ise sadece amaçlarını ve dertlerini anlatan sloganlar ve söylemler döküldü. Bunlardan bazıları ise; “Erken emeklilik değil, gasp edilen hakkımızı istiyoruz”, “Türemedik.” "Edirne’den Kars’a, Jüpiter’den Mars’a, çıksın artık bu yasa", "Emeklilik hakkımız, söke söke alırız."

WWW.NHAWORLDNEWS.COM VE FOX TV HABERİ BİZZAT TAKİP ETTİ

EYT İstanbul buluşmasında sık sık “EYT hakkımız, söke söke alırız! “, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!”, “Direne direne kazanacağız! “, “EYT burada MHP nerede?!”, “EYT burada AKP nerede?”, “AKP, MHP istifa!” , “EYT’liler burada milletvekilleri nerede!”, “EYT burada partiler nerede!” sloganları atıldı. EYT’liler büyük bir coşkuyla gerçekleştirdikleri büyük İstanbul buluşmasını yayınlamayan televizyon kanallarını da protesto ettiler. Devlet Televizyonu TRT dahil, bir çok TV kanalı, gazete ve haber sitesi; bu büyük organizasyonu yayın organlarında yer vermezken; emekçinin yanında olan bazı kanallarda haberi birinci sıradan gördü. 16 Aralık EYT’liler buluşmasını; FOX haber Merkezi, Ulusal haber sitesi www.nhaworldnews.com ve Barış TV muhabir göndererek sonuna kadar takip etti. Diğer yayın kuruluşları ise MKM’ye muhabir göndermedi, haberi ajanslardan temin etmeyi, tercih etti.

www.nhaworldnews.com haber kanalı

EYT İstanbul buluşmasının tamamını: https://www.youtube.com/channel/UCoS5gsTX6dOCY9GxocwfChQ?view_as=subscriber Youtube kanalından gün boyunca kesintisiz canlı yayınladı. (Abone olunuz, Bildirim zilini açınız.)

16 Aralık sabahı, buluşma öncesi EYT'li emekçilerin görüşlerinin alındığı özel yayın: https://www.youtube.com/watch?v=XdrVolZh-wM

EYT İstanbul buluşması birinci Bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=40l9x4rt8tY

EYT İstanbul buluşması ikinci Bölüm: https://www.youtube.com/watch?v=mIb4KoR_stk

NE EMEKLİ OLABİLDİLER, NE DE ÇALIŞABİLDİLER

EYT’liler, emeklilikte 1999 yılında çıkarılan yasanın, haksız hukuksuz bir şekilde geriye doğru işletilmesiyle yasa takıldı. Ne emekli olabildiler, ne de çalışabildiler. Devlet hukuksuz bir şekilde çıkardığı yasa ile ‘gençsin emekli olamazsın’ dedi onlara; patronlar ise ‘yaşlısın çalışamazsın’… “Erken emeklilik değil gasp edilen hakkımızı istiyoruz” diyorlar ve uzun süredir bu talep etrafında ülke çapında olağan üstü bir örgütlenme ağı oluşturdular.

EYT’LİLER ‘SARI YELEKLİ’ OLARAK ADLANDIRILIP BÖLÜNMEYE, PARÇALANMAYA ÇALIŞILDI

1999’da çıkarılan yasa ile başlayan sorun bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayysip Erdoğan’ın söylemiyle birden bire; “türemiş” sayıldılar. Bunlar da yetmeyince EYT’liler ‘sarı yelekli’ olarak adlandırılıp bölünmeye, parçalanmaya çalışıldı. Provokasyon yaratılıp, büyük İstanbul buluşması baltalamak istendi. Fakat provokatörlerin bu amacı başarıya ulaşamadı.

“BİZ SÖZÜMÜZDE DURDUK, ÜSTÜMÜZE DÜŞENİ YAPTIK. SIRA DEVLETTE"

Yıllarca çalışıp sigorta primlerini tamamlayan ancak, IMF dayatması nedeniyle getirilen düzenleme sebebiyle emeklilik hakları ellerinden alınan Emeklilikte Yaşa Takılanlar, hak mücadelesine devam ediyor. EYT'liler yıllardır hükümete seslerini duyurmaya çalışıyorlar. "Biz sözümüzde durduk, üstümüze düşeni yaptık. Sıra devlette" diyorlar.

GÖNÜL BORAN ÖZUPAK : DAVAMIZ MAĞDURİYETLERİMİZİN GİDERİLMESİ İÇİNDİR

EYT büyük İstanbul buluşma etkinliği sinevizyon gösterimiyle başladı. Buluşmada konuşan EYT Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Gönül Boran Özupak “Artık sabrımız kalmadı. EYT yasası çıkarılsın” dedi. Mücadeleye devam edileceği vurgusu yaptı. Özüpak şunları söyledi: “Bugün gelinen nokta son noktadır. Eylem yapmıyoruz, hakedilmişin peşindeyiz. Devlet bizim biz milletiz. Siyasi bir topluluk değiliz. Davamız mağduriyetlerimizin giderilmesi içindir. Buradaki topluluk ‘Önce Vatan’ diyen, ekonomik krizlere göğüs gerenlerdir. Toplantılarımız devam edecek. Devlet bizleri emeklilik için genç görürken işveren yaşlı görüyor. Bakkala manava karşı öne eğilen başımızı dik tutmak içindir feryadımız. Bize yakışan en güzel tepki sandıkta tercihlerimizi bizi duyan anlayan, yanımızda duranlardan yana kullanmaktır.” EYT SYDD Başkanı Gönül Baran Özüpak, mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini vurguladı.

GÖNÜL BORAN ÖZÜPAK: PROVOKATÖRLERE DİKKAT

Gönül Boran Özüpak, özellikle sosyal medya üzerinden uğradıkları saldırılara dikkat çekti; "Bizi yıldıramazlar" dedi. EYT'lilerin arasına sızabilecek provokatörlere karşı dikkatli olunması konusunda da uyarılarda bulunan Özüpak, haklarını alana dek mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdi.

Özüpak’ın konuşmasından satırbaşları şöyle;

“BİZLER EYLEM YAPMIYORUZ, YAPMAYACAĞIZ”

"Çalışmalarımız yasal zeminde yürüyor. Bizler eylem yapmıyoruz, yapmayacağız. Toplantılarımızda art niyet arayanlar bilsinler ki sadece hakkımızı arıyoruz. Çıkar peşinde koşmak gayemiz yok, asla olmayacak. İdeolojik hesaplaşmaların içinde değiliz. Hepimiz tek bir milletiz."

“BU TOPLULUK ÖNCE VATAN DİYENLERDİR”

"Sorunumuz siyasetin içinde çözülecektir. EYT olarak herhangi bir siyasi partiye aidiyetimiz ya da yandaşlığımız yoktur. Sosyal medyadaki art niyetlilere hep birlikte sesleniyoruz: Bu topluluktan size ekmek çıkmaz. Bu topluluk önce vatan diyenlerdir, ekonomik krizlere göğüs gerenlerdir. Bu topluluk çocuğuna harçlık verebilmek için işine yaya gidenlerdir. Bu topluluk Türkiye'nin tarihidir. Toplantılarımızı devam edecektir. Umudumuz hiç bitmedi, hep birlikte başaracağız."

“ŞER ODAKLARININ ÇABALARI BEYHUDEDİR”

"Sesimiz artık daha gür çıkıyor. Artık çözüm için kafa yormaya başladılar. Bizler hakkını arayan olgun insanlarız. Şer odaklarının çabaları beyhudedir. Bizler tahriklere kapılacak yaşı çoktan geçmiş insanlarız. En demokratik tepki, sandıkta tercihimizi bizi dinleyen, anlayan insanlardan yana kullanmak olacaktır."

“BARIŞ İÇİNDE HAREKET EDEN EN BÜYÜK EN OLGUN TOPLULUĞUZ”

"Haklıyız, güçlüyüz, birlikte beraberlik içerisindeyiz. Barış içinde hareket eden en büyük en olgun topluluğuz. Hukuk çerçevesinde hakkımızı alana kadar mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz."

ALİ TEZEL: EYT YASASI 31 MART’A KADAR ÇIKACAK

Programda konuşan Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, EYT çalışanlarının geçmişini hatırlattı. Ali Tezel konuşmasında EYT’lilerin haklılığını vurgu yaptı. İlk toplantılarını 13 kişiyle yaptıklarını söyleyen Tezel, çözüme ulaşmak için en önemli şeyin birlik olmaktan geçtiğini vurguladı. Emeklilikte yaş kriterinin 17 Ağustos 1999 depreminde fırsattan istifade edilerek getirildiğini söyleyen Tezel, EYT’lilerin maaşlarının her ay 2 TL düştüğünü belirtti. Tezel şöyle devam etti: “Hepiniz emekçi sınıfındansınız. Birkaç ay çalışmasanız ev kiranızı ödeyemezsiniz. 600 TL emekli maaşı alanlar var. EYT yasası 31 Mart’a kadar çıkacak. Birlik olmanın yanında bilinçli olmak da gerekir. Birlik olmadan bu yasa çıkmaz. Artık bu yasa çıkacak. Doğruyu söylüyorum. Doğruyu söylediğim için yasaklıyım."

ALİ TEZEL; BU TOPLULUK EMEK TOPLULUĞUDUR

Ali Tezel; "Siyaset vatan millet edebiyatı değil, parayı yönetme sanatıdır. O yüzden oy vermeye giderken, cebinizdeki paraya bakın. Bu topluluk siyaset olmadan emeğin buluştuğu en büyük topluluktur. Emek topluluğudur. İllerde dernek olarak örgütlenin. Unutmayın dernek insan ve parayla çalışır. Ben inanıyorum bu yasa 31 Mart’ta çıkacak.”

BİR EYT’Lİ YILDA 12 BİN LİRASINI DEVLETE BIRAKIYOR

Türkülerin, şiirlerin okunduğu, tiyatro gösterilerinin de yer aldığı programda konuşan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, EYT’llilere yönelik söylemlere tepki gösterdi. Erdursun, “EYT’lilerin maliyeti yıllık 25 milyar diyorlar. Yalan söylüyorlar. EYT’lilerin toplam maliyeti 8-10 milyar. Bir EYT’li yılda 12 bin lirasını devlete bırakıyor. Bir hak arama mücadelesinde kadınlar ön plandaysa o mücadele başarılı olur. EYT'lilerin maliyeti çok konuşuluyor, peki mağduriyeti konuşuluyor mu? EYT'liler yıllardır almadıkları emekli maaşlarıyla zaten devlete katkı sundular. Siz zaten yıllardır paranızı devlete bıraktınız. Hak verilmez, alınır." dedi. Etkinliğe Vatan Partisi İstanbul İl Yönetiminden Süleyman Doğan, CHP’li Gürsel Tekin, işçi sendika bürosundan Hanife Durmaz, İstanbul Beşiktaş Belediye Başkan V. Tahir Doğaç, CHP 24. Dönem Milletvekili ve Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi’de katıldı.

EYT OLUŞTURULAN 22 BÖLGE İLE ORGANİZE EDİLİYOR

EYT Organizasyonu için 22 bölge oluşturuldu. SYDD’nin Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak. Eşref Başgüleç oluşturulan 22 bölgeden sorumlu. Platform Sözcüsü Mehti Bülent Bıkmaz, SSYD Genel Sekreteri Ahmet Çetin, EYT SYDD Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Avcı ise; Bu mücadelenin organizasyonlarda başı çekiyor. Gönül Boran Özüpak’ın eşi; Alper Özükpak ise hem eşine, hem EYT mensuplarına sürekli destek oluyor. EYT SYDD Ankara Temsilcisi ise Ersin Kotan.

22 BÖLGEDEN, 50’YE YAKIN ŞEHİRDEN 10 BİNLERCE EYT’Lİ

22 bölgeden, 50’yer yakın şehirden EYT’li İstanbul buluşmasına gitti. 10 bin üzerinde EYT’li sel gibi İstanbul’a aktı. Manisa ve İzmirli EYT’liler de otobüslerle buluşmaya gitti. EYT SYDD Derneği Manisa Temsilci Abdül Şeker, Dernek üyeleri; Mehmet Mutlu, Hüseyin Ergin, Ahmet Kırıkel, Ertan Urhan, Nurşen Can, Hacer Can, Aydın Mergem, Ali Çay, Rıfat Pekgüleç, Bülent Vavdar, Halit Çamlı, Nusret Civgan, Üzeyir Saylan, Mustafa Balcı ve EYT Manisa Şubesi Basın Danışmanı Nurgül Yılmaz Manisa’dan İstanbul buluşmasına gidenler arasındaydı.

ABDÜL ŞEKER: BİZE BİZDEN FAYDA VAR

Geri dönülmez bir mücadeleye başladıklarına önemle vurgu yapan EYT SYDD Derneği Manisa Temsilci Abdül Şeker; “Biz ezilmiş, horlanmış, hakları elinden alınmış bir topluluğun temsilcileriyiz. Amacımız haklarımızı alabilmek. Kırmadan, dökmeden, problem çıkarmadan, hakaret etmeden, infial yaratmadan haklarımızı alacağız. Hiç birimizin niyetinde hainlik yok. Biz devletimizi, ülkemizi, ülkümüzü, bayrağımızı seven vatandaşlar topluluğuyuz. Eğer biz üreten kesim olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyor, üretiyor, vergimizi veriyorsak; devletten de hakkımız olanı istemeye hakkımız var. Ama bizi ortalığı yakıp-kavuracak olan, ‘Sarı yelekliler’ gibi göstermeye çalışıyorlar. Ancak bizim ‘sarı yelekliler’ benzetmesi ile uzaktan yakından ilgimiz yok. Biz yakıp-yıkmak istemiyoruz. Biz devletimizi de, ülkemizi de ihanet etmeyiz. Devletin malına zarar vermeyiz. Vatanımıza hainlik etmeyiz, etmeyeceğiz. Sadece emeklilikte yaşa takılan bizlerin şartlarının iyileştirilmesi talebi ve yasanın çıkması talebimiz var. Sadece şu bilinsin istiyoruz; biz bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. 81 ilde dernekleşmeye gidiyoruz. EYT SYDD Derneği Manisa temsilciliğini de en kısa zamanda kurup, Manisa’daki çalışmalarımızı hızlandıracağız. Çünkü; bize bizden fayda var. Bu mücadeleden haklarımız verilene ve iyileştirinceye kadar asla  vazgeçmeyeceğiz” görüşlerine yer verdi.

Son Güncelleme: 26.01.2019 21:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.