IŞİD lideri Bağdadi, öldürüldü !

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğünü duyurdu. Trump, "Bağdadi vahşi bir şiddet yanlısıydı ve vahşet içinde hayatını kaybetti. Bir köpek ve bir korkak gibi öldü" dedi. ABD Başkanı operasyon için Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak'a da teşekkür etti. Washington'da beklenen açıklamayı yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Terör örgütü IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi öldürüldü. Bağdadi çıkışı olmayan bir tünele girdi ve ağlayarak öldü. Bağdadi vahşi bir şiddet yanlısıydı ve vahşet içinde hayatını kaybetti. Bir ürkek olarak, kaçarak hayatını kaybetti" dedi.

IŞİD lideri Bağdadi, öldürüldü !

ABD Başkanı Donald Trump, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin öldürüldüğünü duyurdu. Trump, "Bağdadi vahşi bir şiddet yanlısıydı ve vahşet içinde hayatını kaybetti. Bir köpek ve bir korkak gibi öldü" dedi. ABD Başkanı operasyon için Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak'a da teşekkür etti. Washington'da beklenen açıklamayı yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Terör örgütü IŞİD Lideri Ebubekir el Bağdadi öldürüldü. Bağdadi çıkışı olmayan bir tünele girdi ve ağlayarak öldü. Bağdadi vahşi bir şiddet yanlısıydı ve vahşet içinde hayatını kaybetti. Bir ürkek olarak, kaçarak hayatını kaybetti" dedi.

Nurgül Yılmaz
Nurgül Yılmaz
27 Ekim 2019 Pazar 18:00
IŞİD lideri Bağdadi, öldürüldü !
banner84

"Bağdadi en önemli ulusal güvenlik önceliğimizdi" diyen Trump, "IŞİD''in lideri ve kurucusu El Bağdadi öldü. İntihar yeleğini patlatarak kendisini ve üç çocuğunu öldürdü" diye konuştu.

Operasyonun iki hafta önce başladığını belirten Trump, "Onu belli bir yerde bulacağımızın farkındaydık. Çok iyi insanlarla birlikte çalıştık. Oldukça zeki insanlardı. Çok hızlı bir şekilde yer değiştiriyor ve elinde çok yüksek miktarda nakit var. Ona göre plan yapmanız gerekiyor. En sonunda teyit aldık ve oraya da giriş yaptığımızda çok fazla saldırıyla karşılaştılar. Önümüzdeki 24 saat içinde kaç kişi olduklarını da açıklayacağız" ifadelerini kullandı.

Trump, ABD askerlerinde bir kayıp yaşanmadığını, kimsenin yaralanmadığını sadece tünele giren bir köpeklerinin yaralandığını söyledi.

'Rusya, Türkiye, Suriye, Irak ve Suriyeli Kürtlere teşekkür ediyorum'

ABD olarak halifeliği yok ettiklerini söyleyen Trump operasyon için Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak'a teşekkür etti.

Trump, "Tüm bunlar diğer ulusların da yardımıyla gerçekleşti. Türkiye'ye, Rusya'ya, Suriye'ye, Irak'a ve Suriyeli Kürtlere teşekkür etmek istiyorum. Bu çok tehlikeli bir operasyondu" dedi. 

Trump, ABD'nin operasyon için bölgeye gireceğinin Türkiye tarafından bilindiğini de aktardı. Türkiye oraya gireceğimizi biliyordu, zorluk çıkarmadı, harikalardı" ifadelerini kullandı.

Ruslara 'mutlu olacaksınız' dedik

Rusya'ya da bilgi verdiklerini belirten Donald Trump, "Ruslar neden geldiğimizi bilmiyorlardı, onlara 'mutlu olacaksınız' dedik. Onlar da 'bize söylediğiniz için çok teşekkür ederiz' dediler. Onların kontrolünde olan bölgeden geçeceğimizi biliyorlardı. Ancak neden girdiğimizi bilmiyorlardı" dedi.

'Film izlemek gibiydi'

ABD Başkanı, "Washington tam bir sızıntı makinası. Gizli tutuldu, hiçbir sızıntı olmadı. Sadece bunu bilen birkaç kişi vardı. Çok az kişinin haberi vardı operasyondan" dedi.

Operasyonu film gibi izlediğini aktaran Donald Trump, şöyle devam etti; "Saat 5'te toplanmıştık ve tüm gün temas halindeydik. Güvenli telefon hatlarıyla konuşuyorduk. Saldırı da bundan kısa süre sonra başladı. Bir bölgede çok fazla Rus varlığı var, başka bölgede Türk varlığı, başka bölgede Suriye varlığı. Çok alçaktan uçuyorsunuz. Helikopter görmeyi sevmeyen insanlar olabilir. (...) (Bağdadi'nin) DNA'sı da laboratuvarda incelendi. Vücuduna erişmek için de çok fazla yıkıntıyı ortadan kaldırmak gerekiyordu. Ona ait parçalar bulmak çok zordu. İntihar yeleği de patladığı için zordu."

​'Suriye'deki geri çekilme bu operasyonla alakalı değildi'

Açıklamasının ardından soru da kabul eden Trump, ABD askerlerinin Suriye'nin kuzeyinden çekilmesinin bu operasyonla ilgisi olmadığını belirtti.

ABD Başkanı, "Suriye'den çekilmemizin bunda hiçbir alakası yoktu. Biz terör liderlerinin her zaman peşindeyiz. Ben burada 2 bin, 3 bin asker bırakmak istemiyorum. Ama petrolü güven altında tutmak istiyorum. IŞİD'in petrole ulaşmasını istemiyorum. Askerlerimizi petrolü sağlama almak için bulunduracağız. Dünyanın o bölgesinde güçlü bir havalimanımız var. Ortadoğu'da 8 trilyon dolar harcadık" ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca "Avrupa ülkeleri büyük bir hayal kırıklığı olduğu bizim için. İnsanlarınızı alın dedik ama almadılar. Onlar (teröristler) yürüyerek Avrupa gidebilirler ama yürüyerek bize gelemezler çünkü aramızda çok fazla su var. ABD'ye giremezler" dedi.

Güvenli bölge açıklaması

Trump, "Türkiye güvenli bölge oluşturmaya çalışıyor ama burası çok da güvenli bir bölge değil. Biz orada olmak istemiyoruz. Anlamsız bir şeyle mücadele etmek istemiyoruz. Rusya orada, Türkiye orada; İran, Irak, herkes orada. Hepsi IŞİD'den nefret ediyor. Onların bir şey yapması gerekiyor" diye konuştu.

'Çok büyük bir şey oldu' diye duyurmuştu

Beyaz Saray Sözcüsü Hogan Gidley, ABD Başkanı Donald Trump'ın TSİ 16:00'da 'önemli bir açıklama' yapacağını açıklamıştı. Trump ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Çok büyük bir şey oldu" derken, bahsettiği konunun içeriğine dair bir bilgi vermemişti.

Ancak Newsweek dergisi Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberinde, IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin ABD Özel Kuvvetleri'nce düzenlenen bir baskında öldürüldüğü iddia etmişti.

Trump'ın açıklamalarından başlıklar şöyle: 

“Bağdadi öldü. En önemli güvenlik önceliğimizdir. Bağdadi'nin arkadaşları da öldürüldü. Bağırarak öldürüldü. O bölge temizlenmişti. 11 çocuk yara almadan evden çıkarıldı. Yalnızca Bağdadi ve tünel kalmıştı. 3 çocuğu da kendisiyle birlikte sürükledi ve onlar da kendisiyle birlikte ölüme sürüklendi. Kendisi üzerindeki bombalı yeleği patlatarak intihar etti. Tünel yok edildi. Son anlarını da korkarak geçirdi. Biz iki saat boyunca o bölgedeydik. Görev tamamlandıktan sonra hassas maddeleri bölgeden çıkardık.

IŞİD kaynaklı planları da yok ettik. Bağdadi'nin yok edilmesi, terör liderlerine yönelik kararlılığını göstermektedir. IŞİD'ı ve diğer terör örgütlerini yıkmakta kararlıyız. Onun halifeliğini yok ettik, bugün de kararlılığımızın sürdüreceğimizin başka göstergesidir. IŞİD'liler kaçınılmaz sona sürüklenecekler. Onunla birlikte çalışanlar neyin içine girdiklerini bilmiyorlardı. Çok korkan köpekler gibiydiler. Pek çok sayıda kişiyi öldürdüler. Masum ABD'lileri öldürdüler.

Zorlayarak insanların dinini değiştirmeye çalıştılar, insanların kafalarını kestiler. Tüm bunlar Bağdadi yüzünden yapılmıştı. Kendisi bunu istiyordu. Yoksul ve hasta birisiydi, şimdi de öldürüldü. Şiddet yanlısı birisiydi, şiddetle öldürüldü. Ağlayarak ve bağırarak öldürüldü. 

Rusya'ya, 'ye, Türkiye'ye, Irak'a teşekkür ediyorum, Suriyeli Kürtlere teşekkür ediyorum. ABD hükümeti için çalışanlara teşekkür ediyorum. Dün akşam ABD için harika bir akşamdı. Bağdadi öldürüldü. Ve hiçbir zaman başka masum, kadına, çocuğa, insan zarar veremeyecek. Dünya çok daha güvenli bir yer haline geldi.

IŞİD lideri Bağdadi kimdir? Hakkında kaç ölüm haberi çıktı? Ölümü bu kez nasıl doğrulandı?

Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin ölüm haberini Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, 27 Ekim günü resmen doğruladı. Trump, Beyaz Saray'dan canlı yayınlanan konuşmasında el-Bağdadi'nin Amerikan kuvvetlerinin düzenlediği operasyon sonucu öldüğünü duyurdu; bu bilginin DNA testi sonuçlarıyla kesin olduğu bilgisini paylaştı.

Bağdadi hakkında 'halifeliğini' ilan ettiği 2014 yılından bu yana birçok kez ölüm haberi yapılmış, fakat her seferinde asılsız çıkmıştı.

Sosyal medyadaki tartışmalarda da 'yine mi?' diye ölümüne şüpheyle yaklaşılan Bağdadi hakkında kaç kez ölüm haberi geldi? Şimdiye kadar hangi iddialar ortaya atıldı?

11 Haziran 2017 - Suriye devlet televizyonu Bağdadi'nin Rakka kentine düzenlenen bir hava saldırısı sırasında öldürüldüğünü iddia etti. Ancak daha sonra örgütün yayın aracı olarak bilinen Amaq, ölüm haberini yalanladı.

16 Haziran 2017 - Rusya Savunma Bakanlığı, 28 Mayıs'ta Rus askerlerinin düzenlendiği bir hava saldırısında IŞİD liderinin öldürülmüş olabileceğini açıklamıştı. Ancak daha sonra Rus hükümeti bu bilgiyi kesin olarak teyit edemedi. ABD'nin başını çektiği IŞİD karşıtı koalisyon, Ebubekir El Bağdadi'nin Rusya tarafından öldürüldüğüne dair bilginin henüz doğrulanamadığını açıkladı.

Fakat 22 Haziran'da, Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama Bağdadi’nin ölmüş olma ihtimalinin yüksek olduğunu savundu.

11 Temmuz 2017 - Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (OSDH), IŞİD'in Deyrizor'daki yetkililerin açıklamasına dayandırdığı haberde Bağdadi'nin ölmü olabileceği haberini geçti. Ancak örgüt, ölüm tarihi, yeri ve koşulları hakkında hiçbir detay veremediğini ifade etti. Bundan bir gün önce de IŞİD Tall Afar'daki yerel kolu, "halifenin öldüğünü" duyurdu, ancak başka cihatçı gruplar bu bilginin yanlış olduğunu söyledi.

17 Temmuz 2017- Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitriy Peskov, 'Kremlin'in DEAŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin yok edilmesine ilişkin kesin bilgilere sahip olmadığını' belirtti.

Peskov, ilgili soru üzerine "Kesin bilgilere sahip değiliz. Çelişkili bilgiler geliyor, ilgili servisler bunları inceliyorlar" dedi.

17 Temmuz 2017 - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin terörle mücadele birimi başkanı Lahur Talabani, öldüğüne ilişkin haberler çıkan IŞİD lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'nin hayatta olduğunu söyledi. Talabani, Bağdadi'nin Suriye'nin Rakka kentinin güneyinde olduğunun tespit edildiğini belirtti.

14 Temmuz 2017 - Dönemin ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, aksini tespit etmedikleri sürece IŞİD elebaşı Bağdadi'nin yaşadığını kabul edeceklerini söyledi.

15 Temmuz 2017 - Al Arabiya televiyonu, son dönemde sık sık yenilgi alan IŞİD'in Bağdadi’den sonra örgütün Libya’daki üst düzey ismi Celaleddin el Tunisi geleceğini ileri sürdü.

21 Temmuz 2017 - Mattis bu sefer, el Bağdadi'nin yaşadığını ve örgüt içinde rolünü devam ettirdiğinden emin olduklarını söyledi.

31 Ağustos 2017 - IŞİD karşıtı koalisyon komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Ebubekir el Bağdadi’nin büyük ihtimalle hayatta olduğunu belirterek. Irak veya Rakka’da değil, Fırat vadisinin merkezinde bir yerde olabileceğini söyledi.

22 Ağustos 2018 - IŞİD'in medya kolu El Furkan,Telegram üzerinden Ebubekir el Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen 55 dakikalık bir ses kaydı yayınlandı.

El Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen kayıtta "halifeliğin” varlığını sürdüreceği ve "düşmanlara karşı savaşacağı” ifade edildi. Ankara ile Washington arasındaki Pastör Andrew Brunson krizi gibi güncel siyasi gelişmelere değiniyor.

29 Nisan 2019 - Bağdadi 5 sene sonra ilk kez kamera karşısına geçerek bir propaganda videosu yayınladı.

IŞİD'e bağlı medya kuruluşu El Furkan tarafından yayınlanan görüntülerde Bağdadi ölen ve hapsedilen örgüt militanları için intikam alınacağını belirtiyor. 18 dakika süren propaganda videosunda Bağdadi eline bir dosya alarak bazı Müslüman ülkelerdeki gelişmelerden bahsediyor.

Ebubekir el Bağdadi en son 2014 yılında bir videoda görülmüştü.

'Halifelik' ilan eden ve 27 Ekim günü öldüğü doğrulanan Ebu Bekir el-Bağdadi kim?

Dünyanın dört bir yanında terör saldırıları ile gündemden düşmeyen IŞİD'in lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, ilk kez 2014'te "halifelik" ilan ederken medyada görülmüştü.

Gerçek ismi İbrahim Avad İbrahim el-Bedri olan Bağdadi, 1971 yılında Irak'ın Samarra kentinde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Üniversite eğitimi için ilahiyat alanın seçen Bağdadi 1996'da Bağdat Üniversitesi'nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu. Daha sonra Bağdadi bu alanda yüksek lisans, ve doktorasını tamamladı.

Gençlik yıllarından bu yana Bağdadi'nin katı bir İslam anlayışını benimsediği biliniyordu. Fakat o dönemlerde etki alanı kısıtlı olan Bağdadi'yi takip edenlerin sayısı azdı.

Irak savaşı ile başlayan liderlik süreci

2003'te radikal isyancı bir örgütün kurulmasına rol oynadığı gerekçesiyle ABD güçleri Şubat 2004'te Bağdadi'yi tutukladı.

Bukka Campı'ndaki tevkif merkezine götürülen Bağdadi, tutukluk sürecinde kendini dini konulara adadı, imam vazifesini yaptı. Bağdadi'nin Bukka’da kaldığı dört yıl içerisinde diğer mahkumların da etkisiyle radikalleştiği düşünülüyor.

2010 yılından itibaren Bağdadi, El Kaide’nin Irak’taki lideri oldu ve Suriye’deki Nusra Cephesi’yle birleşmede büyük rol oynadı.

2013 yılında el-Bağdadi Suriye'deki Nusra Cephesi'ni örgütüne katarak IŞİD'i genişlettiğini duyurdu. Nusra Cephesi liderleri bu birleşmeyi reddetti ve el-Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri de Şubat 2014'te IŞİD'i El Kaide'den çıkardı. Bağdadi, Nusra Cephesi'ne bağlı çoğunluğu yabancı olan militanların yüzde 80'ini kontrolü altına aldı.

2014 yazında IŞİD, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u ele geçirdi. Bundan kısa bir süre sonra da Bağdadi halifeliğini ilan etti ve örgütün adını İslam Devleti olarak değiştirdi.

IŞİD, kısa zamanda Suriye'nin kuzeyi ve Irak'ın bazı bölgelerinde hızlı bir şekilde askeri güç kazanmaya başladı ve bu bölgedeki en güçlü örgütlerden biri oldu.

Ancak daha sonra koalisyon güçleri Irak ve Suriye ordularının operasyonları ile IŞİD kontrol ettiği toprakların neredeyse hepsini kaybetti. Dünyanın farklı bölgelerinde varlığının sürdüren IŞİD militanlarının bundan sonra ne yapacağı ise merak konusu.

kAYNAK: Reuters, sputniknews

Son Güncelleme: 27.10.2019 23:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.