Güçlü Kadınlar,

Cesaretli Kadınlar,

Akıllı kadınlar,

Güzel kadınlar,

Alımlı kadınlar,

Öngörülü Kadınlar…

Kendi ayakları üzerinde durabilenler, birde üstüne üstlük çevresindekileri istihdam edebilenler.

Sunduğu iş imkanları ile; maaş, ekmek, konforlu yaşam imkanı verebilen, etrafındaki çocukların eğitimlerini tamamlayabilmelerine katkı sağlayabilenler.

Hele; kadına, çocuğa, yetime ve engelliye sahip çıkabilenler.

Sadece kendisi ve yakın çevresi için değil, gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleri ile topluma da lokomotif olabilen, yol-yordam gösterebilenler.

Ve tüm bunları yaparken yazının tepesine koyduğum O, 6 şartı taşıyabilen kadınlar...

Güçlü Kadınlar,

Cesaretli Kadınlar,

Akıllı kadınlar,

Güzel kadınlar,

Alımlı kadınlar,

Öngörülü Kadınlar…

Ben bu; “tip-tür” kadınlara bayılıyorum.

Bu “tiplerle” gurur duyuyorum…

***

O’nu Manisa’da veya Ege Bölgesi’nde herkes ‘Dr.Hülya’ diye tanır.

Adı: Hülya Yurtdaş Pirinççi.

Kocaman yosun gözleri, kusursuz yüzü ve vücudu, güzelliği, alımlılığı, aklı, cesareti, öngörüsü, girişimciliği, iş kadınlığı, doktorluğu ve anneliği…

Hepsi…

Dillere destandır ‘Dr. Hülya’nın başarılı kariyeri…

***

Önceden Devlet Hastanesi’nde doktor ilken, cesaret etti ve hiçbir kadının yapamadığını başardı.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin en çok eksikliği olan iş sağlığı ve güvenliği alanına bir kadın patron olarak girdi 2003 yılında ...

Hülyam Özel Sağlık ve İş Güvenliği şirketini kurdu. 2008’e kadar sadece sağlık üzerine, firmalardaki iş sağlığı hizmetlerini yürüttü.

Başlangıçta; ekibinde Onlarca kişiyi istihdam etti, fabrika çalışanlarına sağlık hizmeti sundu.

2008 yılında çalışma alanını genişletmeye karar verdi ve sunduğu hizmetlere iş güvenliğini ekleyerek ‘‘Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin adına MEDİKAL hizmetlerini ekleyerek, şirketinin MOSB-MED şubesini kurdu.

Bu yeni şirketle; sanayicilere, fabrikalara ve işçilere hem sağlık hizmeti, hem de İş sağlığı ve güvenliği konusunda hizmet vermeye başladı.

Bu süreç 2015 yılına kadar böyle devam etti gitti…

Ama söyledim yazımın başında ya hem güzel, hem akıllı, hem cesaretli, hem güçlü kadınlar hız tanımıyor ...

Hiç tereddüt etmedi Dr. Hülya, ‘yürütebilir miyim, batar mıyım-çıkar mıyım?’ endişesini taşımadan, radikal bir karar verdi

Ve 2015 yılında MOSB-MED Tıp Merkezi’ni kurdu.

Zira MOSB’un böyle bir şirkete ve hizmete ihtiyacı vardı.Böylece sadece Organize Sanayi’de çalışanlara değil , onların yakınlarına ve ailelerine de Sgk kurumuyla anlaşmalı olarak hizmet vermeye başladı ...İş kazalarında İLK ve EN HIZLI müdahale yapılacak Sağlık Kurumu , onlara en yakın kurumda yapılabilir şekilde planlandı.

Dr. Hülya, böyle ihtiyaç hasıl olan bir alanda hem batmayacağını, hem de gelişerek büyüyeceği çoktan öngörmüştü bile…

Öyle de oldu.

MOSB-MED Tıp Merkezi’in de; iş sağlığının yanı sıra, MOSB çalışanları ve personellerinin çok kısa bir zaman içerisinde tedavileri gerçekleştiriliyor, iş kaybı yaşanmadan tekrar işbaşı yapmaları sağlanıyor. Bu merkezde ayrıca Personellerin aileleri de tedavi edilebiliyor. OSGB işyeri hekimliği de zaten şirket bünyesinde devam ediyor.

***

Dr. Hülya durur mu?

Yeni bir atılım daha olmalıydı.

Öyle bir atılım olmalıydı ki; sadece fiziksel uzuvlara değil, beyinlere, kalplere ve insanoğlunun yaşam konforundaki tercihlerine, kararlarına hükmetmeliydi.

Bu amaçtan; MEKA(Manisa Eğitim Koçluk Akademisi) doğdu.

Bir insan, bir çalışan nasıl düşünmeli, çalışma ortamında karşılaştığı krizleri veya sorunları zihninde veya çalışma ortamında nasıl yönetmeli, kararlarını ve davranışlarını lehine nasıl bir yolla çevirmeli, yaşam koçluğu, yönetim koçluğu, işgücü verimliliğini arttırmaya yönelik seminerler, zorunlu olarak alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, ilkyardım eğitimleri, mesleki eğitimler, MYK, hijyen eğitimleri… Hepsini MEKA (Manisa Eğitim ve Koçluk Akademisi ) bünyesinde veriyor ve bu hizmetlerin tamamı işe girmeden önce sağlık kontrollerini yaptıran her bir kişiye ve her gün , ayrıca işe girdikten sonra da fabrikada devam ediyor...

Eğitimleri verirken kocaman yeşil gözleri ile size bakan bu güzel kadın, Dr.Hülya; aynı zamanda beden dilinin ve diksiyonun iş hayatında ne kadar önemli bir yer tuttuğunu da öğretiyor.

En önemlisi ise ne biliyor musunuz?

Dr.Hülya’nın tüm bu çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı.

Zira MEKA; bakanlık onaylı resmi bir akademi.

Bu hamur çok su götürür, uzatıp sıkmayayım… Sohbetin; çekilebilen ve tatlıysa uzunu, yazının kısası makbuldür…

Dr. Hülya yaptığı işlerle, başarıları ve öngörüsü tutan yeni yatırımları ile Manisa’da, Ege Bölgesi’nde daha çok konuşulacak.

Dr. Hülya; “Başarılı , akıllı ve cesaretli kadın kimdir?’ sorusunun ‘hem cevabı hem de rol modeli ‘ bana göre ...

Bugün kendisini bir kahve içmek üzere ziyaret ettiğim 1 saat içinde; son 1 yıldan beri hem kendisine, hem ekibine, hem eğitim kurumuna bambaşka yetiler kattığını öğrendim.

İçimden; “yine yetileriyle ve yeni atılımlarıyla yükselen Dr.Hülya” görüyorum dedim ...

Ancak bu defa Dr. Hülya’da değişen sadece; iş hayatında yaptıklarına kattığı yenilikler değil…

Hülya’da başka bir şey daha değişmiş… ‘Toplumsal fayda tasası’, ‘bireysel kazançlardan ziyade toplumsal kazanımlar sunma çabası.’

Bütüne fayda hedefini koyan tam bir “Profesyonel Lider Koçu, duruyor karşımda şu an; Dr. Hülya…

Hırs yok, enerji çok.

Yürek kocaman, toplumsal kaygılar ve ‘ucundan tutmak gayreti tavan.’

Amaçlarla ilgili; yetiler, yetkiler, yasal izinler, sertifikalar, profesyonellik de tas tamam…

Eee engel de yok…

Çalışıyor işte, arı gibi. Sadece iş güvenliği ve sağlık hizmeti alanında değil, yukarda bahsini geçirdiğim; toplumsal kaygılar, sorunlar ve çözüm bekleyen konular hakkında da üretiyor, ucundan tutuyor Dr. Hülya.

Böylece; maneviyatını besliyor, ‘bugünde bir sorun çözdüm, birinin hayatına dokundum, faydalı oldum’ ferahlığı ile başını yastığa koyduğunda, mışıl mışıl uyuyabiliyor.

Az şey mi?

***

Kavilleştik..

Dr. Hülya’nın yetilerine kattığı tüm bu; başarı hikayelerini, lider olmak isteyenlere verdiği eğitim ve liderlik koçluğu sırlarını çok yakında ‘Ege TV’de canlı yayında konuşacağız, kamuoyu ile paylaşacağız.

Topluma böyle; başarılı ve örnek olacak, lokomotif görevi görecek kadınlar lazım.

Birde böyle topluma örnek kadınlara sahip çıkmak; onları sık sık hatırlarda tutup, yaptıklarını, faydalarını sık sık gözlerin "içine içine" sokmak lazım.

Benden bunu yapıyorum şu an…

Dr. Hülya Yurtdaş Pirinççi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.