Vallahi üzülüyorum, öfkeleniyorum…

Bu yazı aslında; koca bir asrı, 1930 yılında tek bir yıla sığdıran CHP’nin, 88 yıl sonra hala iç karışıklıklar ve çatışmalarla, gün geçtikçe gerilemesinin sitemi.

Savaştan çıkmış bir Milletle, harabeye dönmüş bir vatanla; Cumhuriyeti kuran, köktenci/ radikal bir modernleşme politikasıyla, diğer bir deyişle ‘devrimci’ bir politikayla batı dünyasıyla arasındaki farkı kapatmayı başaran; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce ‘Halk Fırkası’ adıyla kurulan, 1924 yılında ‘Cumhuriyet Halk Fırkası’, 1935 yılında ise ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ adını alan bu parti, bugünkü geldiği noktada böylesi bir parçalanmayı, bölünmeyi hak etmiyor.

Oysa Partinin amblemi olan 6 ok anlamlarıyla; birleştirmeliydi, geleceğe taşımalıydı bu partiyi.

Birinci Ok;  Cumhuriyetçilik

İkinci Ok;  Halkçılık

Üçüncü Ok;  Milliyetçilik

Dördüncü Ok;  Laiklik

Beşinci Ok;  Devletçilik

Altıncı Ok;  Devrimcilik

İlkelerini simgeliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, ‘Devlet’ oluşunu sağlayan ilkeleri hayata geçiren ilk partidir; CHP.

Kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde; ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan Partidir; CHP.

Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendiren partidir; CHP.

Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük eden, İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, 1946 yılında çok partili rejime geçişi sağlayarak, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdüren partidir; CHP.

1950’li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle, demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük eden partidir; CHP.

1970’li yıllarda ideolojisini ‘demokratik sol’ kavramıyla tanımlayan, bu yıldan günümüze devam eden süreçte; ‘devlet partisinden’ ‘halkın partisine’, düzen partisinden’ ‘değişimin partisine’ dönüşen partidir; CHP.

***

Keşke değişimler, partiye bu derece zarar verecek noktaya getirilmeseydi.

Evet…

Görüşlerin şeffaflıkla ortalığa dökülmesi iyi bir şey.

Ama insaf, bu kadarda değil…

***

Bugün CHP Manisa il Başkanlığında basına kapalı bir toplantı yapıldı. Konuşuldu, anlaşıldı, görüş birliğine varıldı. Ve toplantı bitiminde, biz gazetecilerin eline şu metin tutuşturuldu.

“MANİSA CHP PARTİ TABANI BİLDİRİSİ

1- Manisa Büyükşehir Belediyesi Aday Adayları ve Merkez Yunusemre İlçeleri aday adaylarının parti tabanında ve kamuoyunda yeterli karşılığı olmadığına, bu yöntem ile partimiz için seçim sonuçlarının iyi olmayacağını görüyoruz.

2- Mevcut ve yeni aday adaylarının belirlenmesinde parti içi ve kamuoyu araştırması yapılmasını ve bu yöntemin uygulanacağının ilan edilmesi istiyoruz. Bu yapıldığı takdirde ortaya bir çok aday adayı çıkacaktır.

3- İyi Parti ile yapılacak ittifakta; Büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinin adayları; mutlaka CHP Örgütünün içinden olmalıdır. Bu konuda parti tabanı ve kamuoyu araştırması yapılmalıdır. Çıkacak sonuca göre hareket edilmelidir.

4- Partimiz CHP’nin son seçimlerde aldığı oy; %26,41’e tekabül eden 250.884’tür.

İyi Parti’nin son seçimlerde aldığı oy; 13,6’ya tekabül eden 130.000’dir. İttifak görüşmelerinde, bu oy oranları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

5- Bugünkü durum; bir tarafta Milletvekillerinin belirlediği aday adayı, diğer tarafta il Başkanı ve bazı il yöneticilerinin belirlediği aday adayı şeklinde sürecin gelişmesi parti tabanında rahatsızlık yarattığı tespit etmiş bulunmaktayız. Bu durum aday adayı olacak olan partililerimizin önünü kesmiştir.

6- Amacımız karşıtlık yaratmak değil, birlikteliği sağlayarak parti tabanında ve kamuoyunda karşılığı olan adaylarla partimizin bayrağını Büyükşehir ve ilçe belediyelerimize dikmektir.”

***

31 Mart Belediye Başkanlığı seçimlerine 128 gün kala; hem İl Başkanı Semih Balaban’a, hem de Partinin 3 milletvekilinin aldığı kararlara muhalif ‘Manisa CHP Parti Tabanı’ grubu; 6 maddeden oluşan bu bildiriyi hazırladı.

Bildirinin ana konusu; partinin Büyükşehir Başkan Aday adayı ve İlçe belediye başkan adayı, adayların tespit edilme şekli.

Bildiri tam bir bilmece… Zira bildiride, isimler yok. Net ifadeler yok.

Ancak 3. maddeden anlıyorsunuz ki grup İyi Parti ile yapılacak ittifakta; Büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinin adaylarının; mutlaka CHP Örgütünün içinden olmasını istiyor.

Ama isim verilmiyor.

“Biz şu isimle değil de, bu isimle 31 Mart seçimlerine gitmek istiyoruz. Bu isimle seçim kazanamayız, şununla kazanırız.”

Gibi…

Şimdi ben risk alıp, niyet okuyorum…

Hadi bakalım.

Kimler küfredecek, kimler 'evet doğru yahu, biz böyle yine napıyoruz?' diye kendi muhasebesini yapacak...

***

CHP Grup Başkan Vekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen. CHP’nin 3 Manisalı Milletvekili; Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için ‘Ferdi Zeyrek’ dedi.

Manisa Mimarlar Odası Başkanlığı yapan Ferdi Zeyrek, aynı zamanda Manisaspor'da da bir dönem aktif yöneticilik yaptı. Genç ama deneyimli bir politikacı.

CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ise CHP-İyi Parti ittifakı gündemi ortaya çıkana kadar ‘Ferdi Zeyrek’ seçiminde hem fikirdi. Ancak CHP-İyi Parti İttifakı gündemi ile ortaya çıkan ‘Orkun Şıktaşlı’ ismi ile Semih Balaban’ın tercihi değişti.

Semih Balaban şimdi; ‘ittifak olursa benim adayım Orkun Şıktaşlı, olmazsa, Ferdi Zeyrek’ diyor.

‘Manisa CHP Parti Tabanı’ ekibinin önderliğini üstlenen; Erdinç Yavaşlı, Ali Kuyumcu ve Nurettin Dingaz ise; Ne Ferdi Zeyrek, ne de Orkun Şıktaşlı Büyükşehir adayı olsun istemiyor. Grup bildirinin 3. Maddesinde belirttikleri gibi; ‘İyi Parti ile yapılacak ittifakta; Büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinin adayları mutlaka CHP Örgütünün içinden olmalıdır’ diyor.

Yani…

İsim verilmiyor bildiride ama kulislerden aldığım bilgilere göre; ‘parti içinden aday bulunmazsa Büyükşehir, Yunusemre ve Şehzadeler’e aday gösterilmemiz halinde, seve seve bu görevi yaparız’ demek istiyorlar.

Kimler diyor?

Erdinç Yavaşlı, Nurettin Dingaz, Ali Kuyumcu ve üçünün liderlik ettiği kalabalık grup.

Kim, nereye?

Muamma.

Ama Erdinç Yavaşlı’nın aday gösterilmesi halinde, Büyükşehir’e niyeti olduğunu söyleyebilirim. Hatta çok istediğini.

Mantıklı mı?

Neden olmasın, elbette mantıklı. Zira üçü de çok tecrübeli politikacılar.

Yapabilirler mi?

Yapabilirler.

Peki sorun nerede?

Sorun;  USULDE…

***

Usul;

Seçim üzeri partiye zarar verecek, hizipçilik yaratacak bir usul. Kapalı kapılar arkasında yapılacak istişareler sonucunda, basın önüne el- ele, kol kola vererek çıkıp, kamuoyunu sım sıkı, dipdiri bir birliktelik algısı ile bilgilendirmek daha doğru olmaz mıydı?

Şimdi nasıl bir algısı var CHP’nin?

Milletvekilleri ayrı oynuyor,

İl Başkanı ve il örgütü ayrı,

Taban ayrı…

Vallahi; CHP’ye, kendisinden başka hiç kimse veya siyasi parti, yıllarca uğraşsa bu kadar zarar veremezdi…

CHP’ye, AK Parti bile bu kadar zarar veremiyor…

Emin olun.

Sitemim buna.

***

Özgür Özel.

Seveni var, sevmeyeni var. Hataları var, doğru işleri var.

Ancaaak şunu unutmamalı, CHP mensupları.

Bu genç yaşına rağmen kıvrak zekası ile Özgür Özel; son 5 yıldır genel siyaseti çok profesyonel, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'ndan sonra en etkili muhalefeti yapan, hatta genel kurulun tozunu attıran bir politikacı.

Var mı Özgür Özel kadar, etkili diklenebilecek ve etkili muhalefet yapabilen  bir başka politikacı daha Türkiye'de? 

Yok.

Üstelik Manisa'nın milletvekili.  Manisa'yı bu kadar etkin ve verimli temsilen eden bu güçlü politikacıya, sahip çıkmak gerekmez mi?

Adam günde en az 3 defa ulusal basında; Manisa'yı temsil ediyor. Haber Bülteni KJ'lerine 'Manisa Milletvekili, Grup Başkan Vekili' yazdırıyor. 

Bu da Siyeset  turizmi değil mi? Survivor izler gibi izliyor Türkiye O'nu. Film artisti olsa, ancak bu kadar şöhret olabilirdi. Dolayısı ile partide karar verme gücünün olmasıda son derece doğal. 

***

Dönelim konumuza…

CHP-İyi Parti ittifakı yüzde 98,9 olacak. İttifak adayı da Orkun Şıktaşlı. Lamı-cimi yok.

Haaa; CHP-İYİ Parti ittifakı olmazsa eğer...Ki, çok zayıf ihtimal...

İYİ Parti’nin B Planı hazır.

Dedikodu ve kulislerden rahatsız olan İyi Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal’ın açıklamalarını iyi anlayarak okursanız, cevaplar satır aralarında öylece duruyor.

CHP - İYİ Parti arasında yerel ittifak olmazsa eğer, Ak Parti’nin aday göstermediği güçlü ve tanınan bir isim, İYİ Parti’den aday gösterilebilir…

Pusula ve rotası gün gibi ortada…

O isimde, teklifi kabul edecek. Bunu da söylemiş olayım.

İsim mi istiyorsunuz…

Vereyim. Yüksek ihtimal; Selçuk Özdağ.

***

Atatürk’ün kurduğu bu partinin mensupları…

Silkelenmek için yine geç kalıyorsunuz. Hiç olmazsa bu seferlik; 6 Okun anlamlarını geleceğe taşıyan, doğru hamleler yapın.

  • Tek olun-birlik olun.
  • Biriniz tef, diğeriniz zurna çalmayın.
  • Siyasi muhalefeti kendi partilinize değil, rakip partiye yapın.
  • Doğru adayı bulmak ve göstermek için, çamaşır dolabınızı kamuoyunun önüne öyyylece dökmeyin. Önce yatak odasında kapalı kapılar arkasında tasnif edin; sonra tezgaha hep birlikte çıkarın ve satın. Yatak odasındaki çamaşır dolabınızı; öyyyyle kirli ve temizler bir aradayken kamuoyuna açarsanız, halk size güvenmez, itibar etmez.  Bakın Ak Parti’ye… Adamlar kapalı kapılar arkasında kanlı- bıçaklılar. Kamuoyu önünde tek vücut. Bu kadarını da yapamaz mısınız Allah aşkına?
  • Şu kavgalarınızdan vazgeçin artık. Kan kusup, ‘kızılcık şerbeti içtim’ deyin artık. Bakın rakipleriniz öyle yapıyor da, seçim kazanıyor.
  • Çağın siyaset anlayışı ne gerektiriyorsa, artık CHP’de O siyaseti yapsın.

BU KADAR ‘DEMOKRASİ’ FAZLA…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.