Prof. Dr. Orhan Uzun / Bartın Üniversitesi Rektörü Kimdir?

Bilimsel-akademik araştırma, çalışma ve projeleri ile son yılların yükselen bilim ve ilim yuvası, akademik başarılarla adından sıkça söz ettiren Bartın Üniversitesi; gittikçe yükselen bu ivmeyi nasıl kazandı? Bartın Üniversitesi’nin başarılı üniversiteler sıralamasındaki yerini, her yıl bir sıra daha yukarıya taşıyan; Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun; ‘Biyografi Haber’ ekibinin radarına takıldı.

Prof. Dr. Orhan Uzun / Bartın Üniversitesi Rektörü Kimdir?

Bilimsel-akademik araştırma, çalışma ve projeleri ile son yılların yükselen bilim ve ilim yuvası, akademik başarılarla adından sıkça söz ettiren Bartın Üniversitesi; gittikçe yükselen bu ivmeyi nasıl kazandı? Bartın Üniversitesi’nin başarılı üniversiteler sıralamasındaki yerini, her yıl bir sıra daha yukarıya taşıyan; Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun; ‘Biyografi Haber’ ekibinin radarına takıldı.

Nurgül Yılmaz
Nurgül Yılmaz
01 Mart 2020 Pazar 20:00
Prof. Dr. Orhan Uzun / Bartın Üniversitesi Rektörü Kimdir?
banner84

Haber-Araştırma: Nurgül Yılmaz

Neden mi?

Bartın Üniversitesi’in de; Prof Dr. Orhan Uzun'un rektörlüğü döneminde;

 • -Rektör Prof Dr. Orhan Uzun Bartın Üniversitesi’ni; Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ alanında ihtisaslaşmış bir eğitim kurumu olmasını sağladı.
 • -“Sürdürülebilir ve Akıllı Kentler” alanında lisansüstü eğitimler verilmeye başlandı.
 • 2018 yılında Mühendislik Fakültesi’nde Bilgisayar Mühendisliği ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümü Kuruldu.
 • -2019 yılında ise Fen Fakültesi bünyesinde Matematik ve Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümleri açıldı.
 • -Yapılan çalışmalar ve açılan yeni bölümler ile; ‘Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi Projesi’ alanında uzman akademik insan gücünün ortaya çıkması sağladı.
 • -Bir çok üniversite gerçekleştirdiği proje ve çalışmaları O şehrin; bürokratları, siyasi simaları ve sivil toplum örgütlerinden, Organize Sanayi Bölgelerinden ve ticaret odalarından bağımsız yürütmeyi tercih edip, elde ettiği başarıların övgülerini ve menfaatlerini sadece kendilerine saklamayı tercih ederken, Prof. Dr. Orhan Uzun yaşadığı şehir ve bölgenin tüm yetkili kurum ve kuruluşlarını hayata geçirdiği projelere dahil etti.
 • -Prof. Dr. Orhan Uzun’un öngörüleri ve bilimsel zekası ile Bartın Üniversitesi her yeni projesiyle; bir çok şehrin mülkü amiri, Kurum, kuruluş, bürokrasi ve Sivil toplum örgütleri ile ortak çalışmalar yapmak için zemin hazırladı. Bunlar arasında; Bartın Valisi Sinan Güner, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Karabük Valisi Fuat Gürel, Bartın Milletvekilleri Yılmaz Tunç, Aysu Bankoğlu ve bölge milletvekilleri, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve bölge belediye başkanları, Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği Üyesi Üniversite Rektörleri, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık ile birlikte Bölgenin Ticaret ve sanayi odaları, Bölgenin Sivil Toplum Örgütleri.
 • -TÜBİTAK’ın öğrencileri teşvik etmek ve bilimsel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 15 yıldır düzenlediği yarışlarda, Bartın Üniversitesi’nin elektrikli aracı ‘Gökbörü’; elekromobil ve hidromobil olarak başvuru yapan toplam 119 araç içerisinden en verimli 10’uncu elektrikli otomobil oldu. Yarışmacılar ayrıca TÜBİTAK tarafından ‘Tanıtım Yaygınlaştırma Teşviki’ ödülü sahibi oldu. Elektrikli araç ‘Gökbörü’, 1,2 lira ile 100 kilometre gidebiliyor Araçta motor dâhil 200 mekanik parçanın öğrenciler tarafından üretildiği ‘Gökbörü’ için 2 bin 200 satırdan fazla kod yazıldı. Güncel yazılım dilleri kullanılarak yazılan kodlar sayesinde aracın hız, sıcaklık, elektrik tüketimi gibi değerlerinin verimli kullanımı ve kontrolü sağlanmış oldu.
 • -Bartın Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun’un aldığı kararlar neticesinde; Koronavirüs (KOVID-19) salgını nedeniyle eğitime ara verilen ve evde kalma tedbirlerinin uygulandığı bu günlerde, 7 milyon 833 bin 946 elektronik yayını öğrencilerinin ve öğretim elamanlarının kullanıma açtı.

 • -Bu kapsamda ‘Sanal Kütüphane’ uygulamasına geçilen Üniversitede 7 milyon 833 bin 946 elektronik yayın öğrenciler ile öğretim elemanlarının kullanıma açıldı. Yayınların 4 milyon 156 bin 408’ini e-kitaplar, 3 milyon 619 bin 724’ünü e-tezler, 36 bin 869’unu ise e-dergiler oluşturuyor. ‘Sanal Kütüphane’ye erişim sağlayan kullanıcılar ayrıca 12 bin eğitici videoya, bin 200 konferans serisine ve 7 bin 745 adet açık erişimli standart yayınlara da ulaşabiliyor.
 • -Bartın üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan araştırma ve çalışmalarla yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılacak; önleyici ve tedavi edici ilaçların testleri için gereken kritik öneme sahip
  COVID-19 tanısı için yerli enzim enzim üretildi. Bu sayede, Koronavirüs salgını için ilaç çalışmalarındaki süreç hızlandırılacak.
 • -Koronavirüs salgına karşı gösterilen ulusal mücadele sırasında Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, Üniversite bünyesinde 3 boyutlu yazıcıyla solunum cihazı çoklayıcısı üretti. üretilen ‘çoklayıcı’ ile bir adet solunum cihazı, aynı anda iki hastanın tedavisinde kullanılabilecek.
 • -Üniversitemiz Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencileri danışman hocalarının da desteğiyle sağlık çalışanları için yüz koruyucu siperlik üretti.
 • -Üniversitenin Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri evde kalma tedbirlerinin uygulandığı bugünler de “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasına destek olmak için yüz koruyucu siperlik üretti.
  KOSGEB desteğiyle kurdukları DaiPlo Tasarım, Mühendislik, Danışmanlık, Havacılık ve Savunma Sanayi Şirketi ile önemli işlere imza atan öğrenciler; artık bir günde 100 adet siperlik üretimi ile, seri üretime başladı.

 • Covid 19 pandemi süreci nedeniyle uzaktan eğitime geçen üniversiteler, Uzaktan eğitim derslerinin canlı olarak verilmesini sağlayabilecek sistemi aradan 2 ay geçmesine rağmen hala sağlıklı bir şekilde yürütemiyor. Oysa Bartın Üniversitesi kurduğu kusursuz “Canlı Bağlantı” sistemi ile uzaktan eğitim derslerini daha ilk günden problemsiz vermeye devam ediyor. Diğer üniversitelerin bir çoğu uzaktan eğitim derslerini öğrenci ile canlı olarak buluşturamıyor, bant kandı yapıyor iken; Bartın Üniversitesi akademisyenleri sürecin başından beri dersleri canlı olarak öğrencilere vermeyi başaran, sayılı üniversiteler arasına girdi. Bartın Üniversitesi Uzaktan eğitim sürecinde 471 öğretim elamanını ve 14 bin 590 öğrenci ile canlı sınıflarda buluştu
 • Bilimsel araştırmalar, projeler, paneller, başarılar…

Bartın Üniversitesi’nin ismini sadece son birkaç yılda akademik ve Bilimsel kaynaklara geçirmeyi başaran rektör Prof. Dr. Orhan Uzun Kimdir ?

Prof. Dr. Orhan Uzun; bugüne kadar yaptığı araştırma ve yazdığı bilimsel makale ve kaynaklar ile; sadece akademik makaleler ve konularda arama yapan arama motoru Google Scholar’ın atıf göstergelerine göre toplam 1760, birçok farklı akademik disiplin için kapsamlı atıf verileri sağlayan Web of Science’nin göstergelerine göre ise toplam 1245 atıf sayısı ile; bilimsel görüşlerine ve makalelerine en çok başvurulan rektörler arasına girdi.

***

18 Ekim 1965 tarihinde Trabzon'da doğdu. 1990 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Fizik Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Orhan UZUN, 1993 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Fizik Anabilim Dalında yüksek lisans, 1998 yılında Gazi Üniversitesi Fizik Eğitimi Anabilim Dalında doktora çalışmasını tamamladı.

1991 yılında Urfa-Siverek İmam Hatip Lisesi’nde kısa bir süre Fizik Öğretmenliği yaptıktan sonra 1992 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Araştırma görevlisi olarak göreve başlayan UZUN, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde sırasıyla 1998 yılında Dr., 1999 yılında Yardımcı Doçent, 2005 yılında Doçent ve 2010 yılında Profesör unvanlarını aldı.

Doktora eğitimi sırasında İngiltere’de Sheffield Üniversitesinde, doktora sonrasında ise Amerika’da Stanford Üniversitesi ve Silicon Vadisi’nde misafir araştırmacı olarak bulundu.

DPT, TÜBİTAK ve Üniversiteler tarafından desteklenen 18 Ar-Ge projesinde araştırmacı ve yürütücü olarak görev yapan UZUN, bugüne kadar 5’i doktora olmak üzere toplam 11 lisansüstü tez çalışmasını yönetti.

TÜBİTAK ve bazı Bakanlıklarda proje değerlendiricisi, hakemlik ve panelistlik gibi görevlerin yanı sıra bilimsel araştırma makalesi yayınlayan onlarca dergide hakemlik yapan UZUN, halen iki bilimsel derginin Editörler kurulunda görev yapıyor.

Süperiletkenlik, hidrojen depolama, akıllı ve nanoyapılı malzeme alanlarında araştırmalar yapan UZUN’un bugüne kadar, 61’i SCI kapsamında olmak üzere toplam 201 araştırma makalesi ve bildirisi yayınlandı. Ulusal ve uluslararası pek çok konferansa çağrılı konuşmacı olarak davet edilen UZUN’un eserlerine 15 Aralık 2018 itibarıyla 1760 atıf yapıldı.

2012 yılından itibaren Bülent Ecevit Üniversitesinde görev yapan Uzun, bu süre zarfında Rektör Yardımcılığı ve Dekanlık gibi yönetim görevlerinde bulundu. Evli ve üç çocuk babası olan ve Aralık 2015’ten itibaren Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Orhan UZUN, 18 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

Orhan Uzun Yüksek Lisans tezini; Doğu Karadeniz Bölgesi Likenlerinin Gama Aktifliğinin Ölçülmesi ile Doktora Tezini ise; Değişik Soğutma Hızlarında Melt Spinning Metodu İle Hızlı Katılaştırılmış Al- %(8, 12, 16)Si Alaşımlarının Üretimi Ve Fiziksel Özelliklerinin İncelenmesi konusu ile tamamladı.

BARTIN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ORHAN UZUN'UN AKADEMİK CV’Sİ…

İletişim;

E-Posta : orhanuzun@bartin.edu.tr; orhanuzun@gmail.com

Telefon : (378) 223 55 00; (378) 223 54 99

Belgegeçer : (378) 223 50 42

Öğrenim Durumu: Derece

Bölüm/Program

Üniversite

Yıl

Lisans

Fen Bilimleri Eğitimi/Fizik Öğret.

Karadeniz Teknik Üniversitesi

1990

Y. Lisans

Fizik Anabilim Dalı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi

1993

Doktora

Fizik Eğitimi Anabilim Dalı

Gazi Üniversitesi

1998

Yüksek Lisans Tez Başlığı ve Tez Danışman(lar)ı:

Başlık : Doğu Karadeniz Bölgesi Likenlerinin Gama Aktifliğinin Ölçülmesi

Danışman : Prof. Dr. Ali İhsan KOPYA

Doktora Tezi/S.Yeterlik Çalışması/Tıpta Uzmanlık Tezi Başlığı ve Danışman(lar)ı:

Başlık: Değişik Soğutma Hızlarında Melt Spinning Metodu İle Hızlı Katılaştırılmış

Al- %(8, 12, 16)Si Alaşımlarının Üretimi Ve Fiziksel Özelliklerinin İncelenmesi

Danışman: Prof. Dr. Mustafa KESKİN

Görevler:

Görev Ünvanı

Görev Yeri

Yıl

Prof. Dr.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü

2018-

Prof. Dr.

Bülent Ecevit Üniv. Müh. Fak. Metalurji ve Malzeme Müh.

2012-2018

Prof. Dr.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Ed. Fak. Fizik Bölümü

2010-2012

Doç. Dr.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Ed. Fak. Fizik Bölümü

2005-2010

Yrd. Doç. Dr.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Ed. Fak. Fizik Bölümü

1999-2005

Arş. Gör. Dr.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Ed. Fak. Fizik Bölümü

1998–1999

Arş. Gör.

Material Science Department, Sheffield University (Misafir Araştırmacı)

1997(Yaz Dönemi)

Arş. Gör.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Ed. Fak. Fizik Bölümü

1993–1998

Arş. Gör.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Ed. Fak. Fizik Bölümü

1992–1993

Yönetilen Yüksek Lisans Tezleri:

1. M. Fatih KILIÇASLAN (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Ens. Fizik ABD)

Tez Başlığı: Hızlı Katılaştırılmış Al - % 12Si - % XSb (X = 0.5, 1) Alaşımlarının Mekanik Özelliklerinin Dinamik Mikrosertlik Tekniği İle İncelenmesi (Bitirme Tarihi: 2006)

2. Fikret YILMAZ (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: Nanokristal Al-Si-Sb Alaşımlarının Enerji Yaklaşımı İle Mikromekanik Karakterizasyonu (Bitirme Tarihi: 2008)

3. Seyit ÇAĞLAR (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: Ötektiküstü Al-20Si-5Fe Alaşımının Farklı Tekniklere Üretimi ve Karakterizasyonu (Bitirme Tarihi: 2013)

4. Naim ASLAN (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: Elmas Benzeri Karbon İnce Filmin Schottky Diyot Parametreleri Üzerine Etkisi (Doç. Dr. Uğur KÖLEMEN ile birlikte, Bitirme Tarihi: 2013)

5. Sibel GÜL (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: Yüksek Enerjili Bilyeli Öğütme Tekniği İle Üretilen Ötektik Üstü Al-Si-Fe Alaşımlarının Yapı ve Mekanik Özelliklerinin İncelenmesi (Bitirme Tarihi: Temmuz 2015)

6. Semih ENGÜN (Anadolu Üniversitesi Fen Bil. Ens. Malzeme Bilimi ve Müh. ABD)

Tez Başlığı: Termomekanik olarak haddelenmiş x70 kalite petrol boru çeliklerinin ebsd ve tem teknikleri ile karakterizasyonu (Prof. Dr. Servet TURAN ile birlikte, Bitirme Tarihi: Haziran 2016)

Yönetilen Doktora Tezleri:

1. Osman ŞAHİN (Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: β-Sn Tek Kristallerinin Bazı Mekaniksel Özellikleri İle Kristal Yönelimi Arasındaki İlişki (Prof. Dr. Nazım UÇAR ile birlikte, Bitirme Tarihi: 2006)

2. M. Fatih KILIÇASLAN (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Ens. Fizik ABD)

Tez Başlığı: Yüksek Silisyum İçerikli Al-Si-Fe Alaşımlarının Mikroyapı Özellikleri Üzerinde Hızlı Katılaştırma ve Kobaltın Etkileri (Bitirme Tarihi: 2012)

3. Necati BAŞMAN (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: Elektrokimyasal Olarak Sentezlenen Poli(hidridokarbin)’den Elde Edilen Elmas- Benzeri Karbon Filmin Yapısal Fiziksel ve Mekanik Özellikleri (Doç. Dr. Cemil ALKAN ile birlikte, Bitirme Tarihi: 2012)

4. Semra ERGEN (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: Hızlı Katılaştırılmış Şekil Hafızalı Cu-Al-Be Alaşımlarının Üretimi ve Karakterizasyonu (Bitirme Tarihi: Ocak 2014)

5. Fikret YILMAZ (Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik ABD)

Tez Başlığı: AB5 Tipi Hidrojen Depolayabilen Nanoyapılı Malzeme Üretimi ve Karakterizasyonu (Bitirme Tarihi: Haziran 2014) 3

Projelerde Yaptığı Görevler:

1. Yüksek Silisyum İçerikli Yeni Nesil Alüminyum-Esaslı Alaşımların Üretimi ve Karakterizasyonu, TÜBİTAK, Proje No: 110M517, Proje Yürütücüsü, 2013 (Proje Bütçesi: 212.590)

2. AB5 Tipi Hidrojen Depolayabilen Nanoyapılı Malzeme Üretimi ve Karakterizasyonu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 2011/33, Proje Yürütücüsü, 2014, (Proje Bütçesi: 9.918)

3. Ulusal Süperiletkenlik Merkez Araştırma Laboratuarı, Proje No: 2010K12052,

Araştırmacı, 2014, (Proje Bütçesi: 9.200.000)

4. Alüminyum-esaslı ve Yüksek Silisyum İçerikli Alaşımların Üretimi ve Karakterizasyonu Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 2010/111, Proje Yürütücüsü, 2012, (Proje Bütçesi: 7.945)

5. Elektrokimyasal Olarak Sentezlenen Poli(hidridokarbin)’den Elde Edilen Elmas ve Elmas-Benzeri Karbon Filminin Mekanik ve Tribolojik Özellikleri, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 2010/14, Proje Yürütücüsü, 2012, (Proje Bütçesi: 9.965)

6. Çok Düşük Manyetik Alan Büyüklüklerinin Ölçümünde Süperiletkenlik Teknolojisi İle Yeni Bir Yaklaşım, TÜBİTAK, Proje No: 109T715, Araştırmacı, 2012, (Proje Bütçesi: 151.320)

7. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Temel ve Uygulamalı Bilimler Araştırma ve Geliştirme Merkezi Laboratuarı, Proje No: 2009K120720, Araştırmacı, 2012 (Proje Bütçesi: 9.475.000)

8. Üretim Yöntemi ve Be Miktarının Cu-Al-Be Alaşımında Şekil Hatırlama Özellikleri Üzerine Etkisi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 2009/54, Proje Yürütücüsü, 2013, (Proje Bütçesi: 55.736)

9. Alüminyum (Al)-esaslı Kuazikristal Alaşımların Üretilmesi ve Mekaniksel Özelliklerinin İncelenmesi, TÜBİTAK, Proje No: 106T701, Araştırmacı, (Proje Bütçesi: 60.000)

10. Metal-Tetraaminofitalösin Komplekslerinin Anilin, Pirol, Tiyofen,1,4- diaminobenzene ve Benzidin Kopolimerlerinin Elektrokimyasal Yolla Sentezlenmesi ve Elektriksel ve Mekanik Özelliklerinin Belirlenmesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 2007/18, Proje Yürütücüsü (Doç. Dr. Cemil ALKAN ile birlikte), 2009, (Proje Bütçesi: 44.195)

11. MgB2 Süperiletkenin Yapısal, Manyetik ve Mekaniksel Özelliklerinin İncelenmesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 2006/28, Araştırmacı, 2008, (Proje Bütçesi: 12.570)

12. Al-Esaslı Amorf ve Nanokristal Alaşımların Hızlı Katılaştırma Metodu İle Üretilmesi ve Özelliklerinin İncelenmesi, Devlet Planlama Teşkilat (DPT), Proje No: 2003K120510, Proje Yürütücüsü, 2007, (Proje Bütçesi: 1.357.000)

13. Al-Esaslı Üçlü Alaşımların Hızlı Katılaştırılmış Şeritlerinin Üretilmesi, Mekanik, Isı ve Yapı Parametrelerinin Test Edilmesi, Erciyes Üniversitesi Araştırma Projesi Proje No: 01–52–8, Araştırmacı, 2002.

14. Hızlı Katılaştırılmış Al-Si Alaşımlarında Şerit Kalınlığı-Yöntem İlişkisi İçin Basit Bir Matematik Model, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 2000/08, Proje Yürütücüsü, 2001.

15. Hızlı Katılaştırılmış Al-Esaslı (Al-Mg, Al-Si, vb.) Alaşımların Test Edilmesi. Erciyes Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 96–051–1, Araştırmacı, 1998.

16. İkili Alaşımlarla Metalik Cam Üretimi, Yapı ve Mekanik Özelliklerinin İncelenmesi Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 96/20, Araştırmacı, 1998.

17. Hızlı Katılaştırılmış Al-Ni ve Al-Si Alaşımlarının Melt-Spining Metodu ile Üretimi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Projesi, Proje No: 95/31, Araştırmacı, 1997.

18. Hızlı Katılaştırılmış Alüminyum ve Bakır Esaslı Alaşımların Melt-Spinning Metodu ile Üretimi ve Elde Edilen Alaşımların Yapı, Mekanik ve Elektriksel Özelliklerinin İncelenmesi, TÜBİTAK Projesi, Proje No: TBAG-AY/75, Araştırmacı, 1997.

İdari Görevler ve Kurul Üyelikleri:

1. Rektör; Bartın Üniversitesi (Nisan 2017 –

2. Başkan; Yükseköğretim Kalite Kurulu (Aralık 2015 – Nisan 2017)

3. Dekan; Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi (Kasım 2014 – Şubat 2016)

4. KÜSİ Çalışma Grubu Üyeliği; Bil. San. Tek. Bak. (Temmuz 2015 - Şubat 2016)

5. Bölüm Başkanlığı; BEÜ Müh. Fak. Met. ve Mal. Müh. (Temmuz 2015 - Şubat 2016)

6. Üniversite Yönetim Kurulu Üyeliği; Bülent Ecevit Üniv. (Kasım 2014 - Şubat 2016)

7. Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği; BEÜ Müh. Fak. (Kasım 2014 – Şubat 2016)

8. Yayın Kurulu Üyeliği; Bülent Ecevit Üniversitesi (Mart 2015 - Şubat 2016)

9. Merkez Müdürü; Bülent Ecevit Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Ocak 2015 - Şubat 2016)

10. Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği; Bülent Ecevit Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (Ocak 2015 - Şubat 2016)

11. Rektör Yardımcısı; Bülent Ecevit Üniversitesi (Kasım 2012 - Kasım 2014)

12. Senato Üyeliği; Bülent Ecevit Üniversitesi (Kasım 2012 - Şubat 2016)

13. Fakülte Kurulu Üyeliği; BEÜ Mühendislik Fakültesi (Kasım 2012 - Şubat 2016)

14. ÜAK Doçentlik Komisyonu Fizik Alt Kurul Üyeliği; (Ekim 2011-Aralık 2014)

15. BAP Koordinatörlüğü; Bülent Ecevit Üniversitesi (Kasım 2012 - Kasım 2014)

16. ÖYP Koordinatörlüğü; Bülent Ecevit Üniversitesi (Kasım 2012 - Kasım 2014)

17. Bölüm Başkanı; GOÜ Fen Edebiyat Fak. Fizik Bölümü; (Haziran 2011- Kasım 2012)

18. Fakülte Kurulu Üyeliği; GOÜ Fen-Edebiyat Fakültesi (Haziran 2011-Kasım 2012)

19. Senato Üyeliği; GOÜ Fakülte Temsilcisi (Şubat 2010 - Kasım 2012)

20. Dekan Yardımcısı; Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi; 2006-2007

21. Bölüm Başkanı Yardımcısı; Gaziosmanpaşa Üniv. Fen Ed. Fak Fizik Böl 1999-2002

Bilimsel Kuruluşlara Üyelikler:

1. Türk Fizik Derneği

2. Metal Powder Industries Federation (MPIF)

3. Microscopy and Analysis

Editörlük Yaptığı Dergiler

1. Turkish Journal of Electrical Engineering & Computer Sciences (Mart 2015-

Hakemlik (Referee) Yaptığı Dergiler

1. Applied Surface Science

2. Indian Journal of Engineering & Materials Sciences

3. International Journal of Mechanical Science

4. International Journal of Materials Research (Zeitschrift fuer Metallkunde)

5. Journal of Alloys and Compounds

6. Journal of European Ceramic Society

7. Journal of Material Processing Technology

8. Journal of Materials Science

9. Journal of Materials Science: Materials in Electronics

10. Journal of Metallurgy

11. Journal of Polymer Science Part B: Polymer Physics

12. Materials and Design

13. Material Characterization

14. Material Chemistry and Physics

15. Material Science and Engineering A

16. Mechanics of Materials

17. Materials Research

18. Physica C

19. Powder Technology

20. Research Letters in Materials Science

21. Solid State Sciences

22. Spectrochimica Acta Part A: Molecular and Biomolecular Spectroscopy

23. Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dergisi

24. Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dergisi

25. Teknoloji Dergisi (Karabük Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi)

Proje Değerlendirmeleri İçin Hakemlik Yaptığı Kurumlar

1. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

2. TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Grubu

3. TÜBİTAK Temel Bilimler Araştırma Grubu

4. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı

5. Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu)

6. Fırat Üniversitesi (Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi)

7. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (BAP. Yönetim Birimi)

Bilimsel Etkinliklerde Görev Alma (Bilimsel ve Yönetsel)

1. 2023 Vizyonunda Üniversitelerin Araştırma Laboratuarları Çalıştayı II (Çalıştay Kurulu ve Danışma Kurulu Üyeliği, Oturum Başkanlığı; Kasım 2015, Kütahya)

2. International Congress on Natural and Engineering Science (Bilim Kurulu Üyeliği, 2015, Saraybosna, Bosna Hersek)

3. Fen ve Mühendislik Bilimlerinde Araştırma Projesi Hazırlama Eğitimi (Eğitmen, 2015, Kayseri)

4. 9th International Conference on Magnetic and Superconducting Materials (MSM15) (Düzenleme Kurulu, Co-Director, 2015, Antalya)

5. Bülent Ecevit Üniversitesi 1. Ar-Ge Proje Pazarı (Düzenleme Kurulu Başkanı/Kuruluş Yetkilisi, 2014, Zonguldak)

6. Fen Bilimlerinde Araştırma Projesi Hazırlama ve Yürütme Eğitimi, (Koordinatör/Eğitmen, 2014, Zonguldak)

7. 4th International Conference on Superconductivity and Magnetism (ICSM 2014; Bilim Kurulu Üyeliği, 2014, Antalya)

8. International Student Workshop on Condensed Matter and Materials Physics 2014 (ISWCMMP-2014), (Bilim Kurulu Üyeliği, 2014, Antalya)

9. 6. Ulusal Süperiletkenler Sempozyumu (Bilim Kurulu Üyeliği, 2013, Ankara)

10. 12th International Symposium on Novel and Nano Materials (ISNNM 2012; Oturum Başkanlığı, 2012, İstanbul)

11. International Conference on Superconductivity and Magnetism (ICSM 2012; Bilim Kurulu Üyeliği, 2012, İstanbul)

12. International Student Workshop on Condensed Matter and Materials Physics 2011 (ISWCMMP-11), (Bilim Kurulu Üyeliği, 2011, Antalya)

13. The ICCES Special Symposium on Meshless & Other Novel Computational Methods

(ICCES MM'11, Düzenleme Kurulu Üyeliği, 2011, Zonguldak) 7

14. International Conference on Superconductivity and Magnetism (ICSM 2010;

Düzenleme Kurulu Üyeliği, 2010, Antalya)

15. International Student Workshop on Condensed Matter and Materials Physics, (Bilim Kurulu Üyeliği, 2009, Antalya)

16. 4. Ulusal Süperiletkenler Sempozyumu (Bilim Kurulu Üyeliği, 2009 Trabzon)

17. 4. Ulusal Süperiletkenler Sempozyumu (Oturum Başkanlığı, 2009 Trabzon)

18. International Conference on Superconductivity and Magnetism (ICSM 2008; Bilim Kurulu Üyeliği, 2008 Antalya)

19. 24th International Physics Congress (Oturum Başkanlığı, 2007 Malatya).

20. III. Ulusal Yüksek Sıcaklık Süperiletkenler Sempozyumu (Oturum Başkanlığı, 2005 Bolu)

Ödüller:

1. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi En İyi Bildiri Ödülü, 2017

2. Bülent Ecevit Üniversitesi Bilimsel Yayın Başarı Ödülü (Mühendislik, 2014 yılı yayınları)

3. Uluslararası Yayın Ödülü, Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, 2013

4. Bilimsel Yayınları Teşvik Teşekkür Belgesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, 2005

5. Bilimsel Yayınları Teşvik Teşekkür Plaketi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, 2001

6. Uluslararası Bilimsel Yayınları Teşvik Programı, TÜBİTAK, 2002

Son iki yılda verdiği lisans ve lisansüstü düzeydeki dersler: 2013–2014 yıllarında güz dönemi INS 211 Malzeme Bilimi Dersleri…

Uzmanlık Alanları:

Hızlı Katılaştırma, Mekanik Alaşımlama, Al-Si Alaşımları, Şekil Hafızalı Alaşımlar, Metalik Camlar, Kuazikristaler, Nanoyapılı Malzemeler, Seramik Malzemeler, Metal Hidritler, DLC Ince Filmler, Süperiletkenler, Nanosertlik ve Nanotriboloji, Mekanik Özellikler Termal Özellikler, Faz Dönüşümleri, Elektron Mikroskobisi, Atomik Kuvvet Mikroskobisi, X-Işını Kırınımı, Elektron Kırınımı.

Atıf Göstergeleri:

(Google Scholar; 15 Aralık 2018 İtibarıyla)

Toplam atıf sayısı : 1760

h-göstergesi : 21

(Web of Science; 15 Aralık 2018 İtibarıyla)

Toplam atıf sayısı : 1245

h-göstergesi : 19

Son Güncelleme: 05.05.2020 00:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.